به جای نابغه، “کودک خوشبخت” و “کودک انسان” تربیت کنید.

به جای نابغه، “خوشبخت” و “کودک انسان” تربیت کنید.

“کودک انسان” تربیت کنید:

“دکتر ویکتور فرانکل” از معدود کسانی بود که موفق شد از زندان آشویتس در لهستان معروف به قتلگاه آدم سوزی زنده بیرون آید. او در نامه ای خطاب به معلمان سراسر جهان برای تمام تاریخ اینگونه می نویسد:

چشمان من چیزهایی دیده است که چشم هیچ انسانی نباید ببیند؛ من اتاق های گازی را دیدم که توسط بهترین مهندسین طراحی می شدند، من پزشکان ماهری را دیدم که کودکان معصوم و بی گناه را به راحتی مسموم می کردند، من پرستاران کار بلد را دیدم که انسان ها را با تزریق یک آمپول به قتل می رسانند، من فارغ التحصیلان دانشگاهی را دیدم که می توانستند انسان دیگری را در آتش بسوزانند و مجموع این دلایل مرا به آموزش مشکوک کرد!

از شما تقاضا می کنم که تلاش کنید قبل از تربیت دانش آموزان تان به عنوان یک دکتر یا یک منهدس، از آنها یک انسان بسازید تا روزی تبدیل به جانوران روانی دانشمند نشوند. پزشک یا مهندس شدن کار چندان دشواری نیست و هر کسی می تواند با چند سال تلاش به آن برسد اما به دانش آموزان خود بیاموزید که بهترین و بزرگترین ثروت هر کدام از آنها “انسانیت” است که با هیچ مدرک تحصیلی در جهان قابل مقایسه نیست!!

“کودک خوشبخت” تربیت کنید:

چندی ست که خانواده ها در این تب و تاب افتاده اند که کودکمان را فلان کلاس و بهمان موسسه ثبت نام کنیم تا نابغه شود، و بعد از کلی رفت و آمد، نتیجه ای جز خشم و اضطراب و افسردگی برای کودکشان ندارد. تصور کنید کودک شما بتواند یک عدد 8 رقمی را در یک عدد 5 رقمی ضرب کند و جوابش را در یک صدم ثانیه بگوید، یا بتواند در 15 سالگی لیسانس بگیرد….

به نظر شما آیا می تواند درست زندگی کند؟ از زندگی لذت ببرد؟ مسایلش را حل کند؟ درست تصمیم بگیرد؟ دوست پیدا کند؟ اصلا می تواند بخندد؟

کودکان ما نیازی به نابغه شدن ندارند اما نیاز دارند که بدانند چگونه زندگی کنند. نیاز دارند که توانایی هایشان را بشناسند و بتوانند آنها را بکار گیرند. حقشان نیست بار آرزوهای از دست رفته ما را به دوش بکشند و کودکی شان  فدای خواسته های ما شود. حقشان این است که شاد باشند و از زندگی لذت ببرند. درست است که کودک باید یکسری آموزشها را ببیند اما نه اینکه تمام وقت خود را صرف این مساله نماید! به نظر شما جایگاه نشاط و نحوه لذت بردن از کودکی کجاست؟

 

حتما بخوانید:  آیا انسانِ مدرن خوشبخت است؟

نگارنده: زینب پندار

          دانش آموخته روانشناسی از دانشگاه علامه طباطبایی

          مشاور و روان درمانگر کلینیک من خلاق (دکتر کلانتر)

Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700