درباره من

تحصیلات اینجانب سید محمد کلانتر در دو بخش دانشگاهی و حوزوی به طور همزمان به سرانجام رسیده است. بنابه علاقه شدید به اندیشه های فلسفی مطرح در جهان به سال 1380 وارد دانشگاه مفید شدم؛ دانشگاهی که از سرآمدترین دانشگاه های ایران در حوزه فلسفه غرب است. با اخذ مدرک کارشناسی گرایش فلسفه غرب در سال 1384 و نظر به علاقه به اندیشه های فلسفی و نگرش های بین المللی مطرح در حوزه انسان شناسی تحصیلات خویش را در همان گرایش و در مقطع کارشناسی ارشد همان دانشگاه ادامه دادم که در نهایت به سال 1386 فارغ التحصیل شدم. گفتنی است تحصیلات حوزوی من که از سال 1373 آغاز شده بود همچنان تا سال 1386 ادامه یافت. در واقع همزمان با آموختن اندیشه های فیلسوفان بزرگ از سقراط و افلاطون و ارسطو گرفته تا اندیشه های فیلسوفان بزرگ قرون و دهه های اخیر همچون دکارت و کانت و بخصوص سارتر و هایدگر و گادامر و ویتکنشتاین و در یک کلام مباحث مطرح در دوره های سنت، مدرن و پسا مدرن، تحصیلات حوزوی و مطالعات اسلامی تا ورود و شرکت در مباحث خارج فقه و اصول ادامه یافت. دوره 13 ساله علوم اسلامی که از مباحث مربوط به ادبیات عرب و معانی بیان گرفته تا مباحث تفسیری، روائی، فلسفی و نیز فقه و اصولی جملگی در کنار اندیشه های غربی ذوق و شوق توجه به انسان شناسی عملی را بیش از پیش در من غلیان داد. با اتمام مقطع کارشناسی ارشد گرایش فلسفه غرب و نیز به سرانجام رسیدن دروس اسلامی تا اتمام سطح و شرکت در دروس خارج، عزم بر ادامه تحصیل در رشته روانشناسی مشاوره روانشناسی را نمودم. در همان سال 1386 و با موفقیت در پذیرش از دانشگاه پوترای مالزی از معتبرترین دانشگاه های جهان تحصیلات خود را در رشته مشاوره ادامه دادم و پس از سپری کردن کارشناسی ارشد پیوسته در رشته مشاوره مقطع دکتری را نیز در مشاوره و در همان دانشگاه ادامه داده و فارغ التحصیل شدم. در کشور مالزی و دانشگاه پوترا نیز تجربه نمودن اساتید بزرگ از نژاد و ملیتی دیگر ذهن من را بیش از پیش جلا داد، بخصوص آنکه سبک های تدریسی، مدیریت های بین المللی غیر شخصی دانشگاه نگرشی نوین در من ایجاد نمود. ویژگی های برجسته اساتید بزرگوار و فرهیخته دانشگاه پوترا و توجه جدی ایشان به مبانی نظری و فلسفی روان درمانگری در کنار ایجاد روحیه تحقیق و پژوهش روح و روان ام را بیش از پیش روشنی بخشید. با اتمام مقطع دکتری در رشته مشاوره در سال 1390 به ایران بازگشته و مشغول به فعالیت های بالینی و نیز پژوهشی – آموزشی در همان رشته مشاوره شدم. شروع تدریسم در دانشگاه که از سال 1380 و در حوزه های فلسفی و انسان شناسی و تاسال 1386 در دانشگاه های مختلف و نیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج بعنوان عضو هیئت علمی ادامه یافته بود پس از بازگشت به ایران ( سال 1390) در رشته مشاوره ادامه یافت. با دعوت به همکاری در گروه مشاوره از سوی دانشگاه علامه طباطبائی و از اینروی استعفا و قطع همکاری اینجانب با دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، از سال 1391 تا کنون بعنوان عضو هیئت علمی گروه مشاوره دانشکده روانشناسی دانشگاه علامه طباطبائی فعالیت من درهمان حوزه مشاوره  ادامه یافته است.
بی شک مبنای فلسفی و نیز نگرش ها و زمینه های فلسفی اینجانب در نگرش های روان درمانی و مشاوره ای ام تاثیر بسزایی گذاشته است؛ از رساله دکتری ام که استفاده از درمان وجودی در زوج درمانی گرفته تا کارها و فعالیت های پژوهشی، آموزشی و بالینی ام جملگی رنگ و بوی فلسفی داشته و دارد. نگرش های وجودی در درمان که می توان به پررنگ بودن جدی اندیشه های فلسفی در درمان مذکور در مقایسه با دیگر روش های درمانی اذعان نمود در دستور کار من قرار دارد. توجه به مفاهیم وجودی از معنا و معنویت تا اختیار و مسئولیت و بهزیستی در جای جای نگرش های درمانی ام ریشه کرده است؛ خانواده درمانی، درمان فردی، و نیز مشاوره گروهی ام آمیخته با عینک ذهنی مبانی فلسفی بطور عام و مباحث وجودی بطور خاص است. اعتقاد شخصی ام که ناشی از بررسی آرا و اندیشه های درمانگران به نام از فروید تا یالوم است تصریح به لزوم داشتن مبنای فلسفی در روان درمانی دارد. باور دارم روان درمانی بدون داشتن مبنای قوی فلسفی ثمربخش نخواهد بود و رواندرمانگر ها لابد از توجه ژرف به مبانی فلسفی هستند؛ مبانی ای که ریشه در آراء حکیمان بزرگ غرب و شرق عالم دارد.

به رسم مرسوم در نگارش زندگی نامه به ازدواج خویش درسن 20 سالگی که حاصل آن دو فرزند دختر است اشاره می کنم؛ زندگی مشترکی که تا کنون برایم موهبتی الهی و آرامشی بی نهایت بوده است؛ ازدواجی که نقش مادر مهربان و پدر حکیم ام در آن مثال زدنی است.

پاسخی بگذارید