تحصیل در خارج از ایران : تحلیل نظرسنجی 6

چاپ مقاله

تحصیل در خارج از ایران : تحلیل نظرسنجی 6

در نظرسنجی که در سایت و نیز کانال تلگرام دکتر کلانتر در رابطه با تحصیل در خارج از کشور انجام شد، 75 نفر شرکت کردند.

سوال این نظرسنجی بدین شرح بود: «به نظر شما تا چه حد تحصیل در خارج از ایران رمز موفقیت در زندگی شغلی و حرفه ای است؟»

دو گزینه ی کلی در این نظرسنجی مد نظر بود:

1- موفقيت شغلي و حرفه ای ثمره تحصيل در خارج از كشور است.

2- تحصيل در خارج از كشور ربطي به موفقيت شغلي و حرفه اي ندارد.

60 درصد از افرادی که در نظرسنجی ما شرکت کرده بودند ، معتقدند که موفقیت شغلی و حرفه ای ، ثمره ی تحصیل در خارج از کشور است. ، حدود 35 درصد نیز معتقدند که تحصيل در خارج از كشور ربطي به موفقيت شغلي و حرفه اي ندارد. 5 درصد شرکت کنندگان هم نظر متفاوتی داشتند.

تحصیل در خارج از ایران : تحلیل نظرسنجی 6

مزایای تحصیل در خارج از کشور

ضمن سپاس فراوان از شرکت کنندگان عزیز که شرکت شان در نظر سنجی مایه دلگرمی بیش از پیش ما است، در  ادامه  به برخی از مزایای تحصیل در خارج از کشور اشاره ای میکنیم:

 

تجربه ی جدید با تحصیل در خارج از کشور

دی روچ، مدیر گروه و بازاریابی اروپا در گروه تحصیلی Navitas اعتقاد دارد که هیچ چیز به اندازه تجربه همه‌جانبه‌ای که شما هنگام تحصیل در خارج از کشورتان به دست می‌آورید نمی‌ارزد. به گفته‌ او:

بهترین راه برای شناختن فرهنگی دیگر، غرق کردن خویش در آن فرهنگ است و شما تنها هنگامی می‌توانید به این هدف برسید که در آن کشور زندگی کنید. هنگامی که شما کار می‌کنید، تعطیلات یا تجربه‌های سفر شما به خارج از کشور، نهایتا دو تا چهار هفته در هر سال طول می‌کشد،  اما تحصیل در خارج از کشور، فرصت بی‌نظیری را برای اقامت در یک کشور و فراگرفتن همه چیز در مورد آن، ایجاد می‌کند.

الیزابت دلفرس، دستیار مدیر پذیرش و مدیر برنامه‌های فارغ التحصیلی، اذعان دارد که اگر شما تحصیلات کارشناسی را در کشور خود گذرانده‌اید، دوره کارشناسی ارشد می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای آموختن تجربه‌ای بین المللی باشد:

دانشجویان، غالبا مدرک کارشناسی ارشد را از یک دانشگاه خارج از کشور محل زندگی خود اخذ می کنند تا تجربه فرهنگی منحصر به فردی را در مسیر یافتن مهارت‌های جدید کسب کنند:

بی شک، ما انسان ها نیازمند تجربه های گوناگون و نوین هستیم که به نظر می رسد زندگی در جامعه ای با آداب و رسوم و فرهنگ متفاوت می تواند ضمانت کننده تجربیاتی جدید همراه با غنای در تجربه باشد. فرا رفتن از نگرش محلی و داشتن دید و نگاهی بین المللی مستلزم تجربه ای جدید از طریق زندگی در کشوری دیگر است.   

کسب استقلال

کسب استقلال فرایندی است که هر جوانی در پی به دست آوردن آن است. استقلال فکری و استقلال عملی ، با کارهای زیادی به دست می آید. تحصیل در خارج از کشور، یکی از مهمترین عوامل به دست آوردن استقلال می باشد. تجربه‌ دانشگاه، برای اغلب دانشجویان جدید، مسیری در جهت به‌دست آوردن استقلال است؛ اما استقلالی که به‌ واسطه‌ تحصیل در خارج از کشور به دست می‌آید، تلاش بیشتری می‌طلبد و بیشتر قابل توجه است و باعث می‌شود دانشجویان، خود را به عنوان افراد حقیقی تر و مستقل تر ارتقا دهند. یک فرد با نقش دانشجوی بین المللی خود را مجبور به تلاش های مضاعف می داند.

او لازم است تا آنجا که ممکن است از یک سو فرهنگ متخذ از خانواده مبدا خویش را بازنگری کند و از سوی دیگر ملتزم به رعایت مناسب قوانین حاکم در کشور فعلی است که هر دو نکته را می توان از مولفه های اصلی کسب استقلال دانست. با موفقیت در فرآیند تحصیل در سطح بین الملل و در دانشگاهی با اعتبار بالا، فرد موفق چنان احساس استقلال و شایستگی در خود می کند که شاید کمتر چنین احساسی را در موارد دیگر تجربه کند. 

پيشرفت علمي

سرعت‌ روزافزون‌ پيشرفت هـاي عـلمي در كشور هاي توسعه يافته و كم توجهي كشورهاي در حال توسعه به پيشرفت علمي موجب تشديد شكاف اقتصادي ، اجتماعي ، علمي بين آنها شده است؛ براي همگام شدن كشورهاي‌ در حال توسعه از جمله ايران با دستاوردهاي نـوين علمي و كم كردن اين شکاف لازم است با دانشگاهها و مراكز علمي جهان در ارتباط بوده و به گونه ي مداوم و مستمر در جريان تبادل‌ داده‌ ها و دانش قرار گيرد . در سال 2004 در جهان‌ ، نزديك‌ به 7/2 میلیون دانشجو در خارج از کشورشان ثبت نام کـردند . مـطالعات پیـش بینی‌ شده‌ حاکی‌ از آن است که تعداد دانشجویان بین المللی در سال 2020 به 8/5 میلیون نفر خـواهد‌ رسـید‌.

هـمین پیش بینی اعلام می کند تعداد دانشجویانی که در سال 2025‌ درخارج‌ از‌ کشور خود تحصیل مـی کـنند ، به بیش از 2/6 میلیون نفر افزایش می یابد و پیش بینی‌ می‌ شود‌ 70 درصد از تـقاضای جـهانی بـرای تحصیلات خارج ، از قاره ي آسیا خواهد‌ بود‌. این به آن معناست که اگر فردی به دنبال پیشرفت واقعی در علم و دانش خویش است و نه آنکه صرفا متقاضی اخذ مدرک دانشگاهی است، لازم است تا در دانشگاهی با رتبه بالای علمی ثبت نام کرده و مقاطع بالاتر دانشگاهی خویش را در آن دانشگاه سپری کند تا باشد که پیشرفت علمی واقعی ای را به دست آورد.

گشودگی و انعطاف در زندگی

انسان ها برای رشد و پیشرفت نیازمند به گشودگی و انعطاف در زندگی فردی و حرفه ای خویش هستند. بعلاوه، ما انسان ها به اندازه انعطاف و گشودگی مناسبی که در زندگی خویش داریم از لذایذ واقعی و مطلوب عالم هستی برخوردار می شویم. اما رسیدن به حدی مطلوب از گشودگی و انعطاف نه ذاتی که اکتسابی و با روش های مختلف است. یکی از مهمترین و نافذ ترین روش ها، زندگی در کشوری متفاوت است. تحصیل در خارج از کشور این امکان را برای فرد فراهم می کند که مسایل را از منظری متفاوت ببیند و یا حتی زندگی ای کاملا متفاوت از زندگی در کشور خویش را تجربه کند که چنین تجربه جدیدی به تدریج گشودگی ها و انعطاف هایی را برایش به ارمغان می آورد.   

موفقیت شغلی

چه کسی منکر این واقعیت است که موفقیت واقعی و نه رانتی در شغل ثمره مجموعه ای از مولفه ها است؛ در این خصوص مولفه هایی از جمله داشتن تجربیاتی نوین، استقلال شخصیتی، انعطاف و گشودگی را می توان مورد توجه قرار داد. بعلاوه، موفقیت شغلی ثمره موفقیت واقعی در تحصیل است. آیا می توان این واقعیت را نادید گرفت که تحصیل در دانشگاهی که بر اساس معیار های علمی و دقیق بین المللی دارای رتبه بالائی است و فرد با تلاش خویش توانسته است از آن دانشگاه فارغ التحصیل شود تضمین کننده داشتن شغلی مناسب است؟

وقتی صحبت  از معیارهای رتبه بندی بین المللی دانشگاه ها می شود باید به این نکته توجه داشت که در معیارهای مذکور کیفیت تحصیل و نیز اشتغال پس از فراغت از تحصیل از جمله معیارهای بسیار مهم برای نظام رتبه بندی است. این به آن معناست که اگر دانشگاهی دارای رتبه بالائی در میان دیگر دانشگاه ها است یعنی آنکه فارغ التحصیلان آن دانشگاه اکنون دارای شغل مناسبی هستند که لازمه آن خوب آموزش دیدن بوده است. از اینروی اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید به خود می توانید این اطمینان خاطر نسبی را بدهید که تحصیل در دانشگاهی با رتبه بین المللی بالا موفقیتی معتنابه برایتان فراهم خواهد کرد.

سخن آخر آنکه،  به زودی خبرهای خوشی در خصوص ارایه خدمات اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر بین المللی به سمع و نظر شما همراهان گرامی خواهد رسید پس با کلینیک من خلاق همراه باشید