تاثیر رابطه والدین با بهزیستی روانی کودکان افسرده

تاثیر رابطه والدین با بهزیستی روانی کودکان افسرده

افسردگی چیست؟

افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌علاقگی و بی‌میلی است و می‌تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد.

افرادی که دارای حالت افسردگی هستند، می‌توانند احساس ناراحتی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی‌ارزشی، شرمساری یا بی‌قراری داشته باشند. ممکن است آن‌ها اشتیاق خود در انجام فعالیت‌هایی که زمانی برایشان لذت‌بخش بوده از دست بدهند، نسبت به غذا بی‌میل و کم‌اشتها شوند، تمرکز خود را از دست بدهند، در به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم‌گیری دچار مشکل شوند، در روابط خود به مشکل برخورد کنند و به خودکشی فکر کرده، قصد آن را داشته باشند و حتی خودکشی کنند. افسردگی هم‌چنین ممکن است باعث بی‌خوابی، خواب بیش از حد، احساس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی، یا کاهش انرژی بدن شود (1)

تاثیر رابطه والدین با بهزیستی روانی کودکان افسرده

تاثیر رابطه والدین با بهزیستی روانی کودکان افسرده

تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که افسردگی بزرگسالان احتمال روابط رمانتیک و زناشویی خطرناک را می افزاید.بهزیستی کودکان اغلب به چند روش تحت تاثیر قرار میگیرد.در حالی که مطالعات نشان می‌دهند که افسردگی والدین ( به عنوان مثال ، مادران ) به طور مثبتی با رشد علائم درونی در کودکان ارتباط دارد.

شواهدی وجود دارد که کودکانی که والدینشان جدا شده اند و با در رابطه با هم تعارض زیادی داشتند، نشانه های تغییر عاطفی از جمله افسردگی را افزایش میدهد. همچنین باعث میشود رفتار هایی که نمود بیرونی دارند نیز زیاد شوند.

تحقیقات نشان داده است که بهزیستی نوجوانانی که اخیرا والدینشان از هم جدا شده اند ، کاهش می باید. در واقع، طلاق والدین و افسردگی نوجوانان در گذر زمان به طور مثبتی با هم ارتباط دارند ؛ در حالیکه ممکن است مکانیسم اثر بین این دو عامل در کودکان متفاوت باشد.

هدف تحقیق

هدف از این تحقیق ، اولا درک بهتر اثرات رابطه ی والدین و افسردگی در دوران کودکی است. فرض بر این بود که افسردگی والدین و وضعیت رابطه والدین به طور مستقل و به طور معنی‌داری با افسردگی دوران کودکی مرتبط است. ثانیا، وضعیت رابطه والدین، میانجی گر رابطه بین افسردگی والدین و کودکان می باشد.

داده‌ها از والدین و فرزندان آن‌ها در سن ۹ و ۱۵ سال برای انجام تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار گرفت. سپس داده ها از طریق نرم افزار R مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج تحقیق

تحلیل‌های مقدماتی حاکی از آن است که رابطه مثبت قابل‌توجه و معناداری بین افسردگی والدین و افسردگی دوران کودکی وجود دارد ( r =. ۲۶، p <. ۰۱ )، در حالی که افسردگی والدین رابطه منفی با وضعیت رابطه والدین دارد ( r = -. ۰۹: p <. ۰۱ )
همچنین بررسی این متغیر ها و تحلیل آنها نشان داد که وضعیت رابطه والدین ، نقش میانجی گر بین افسردگی والدین و افسردگی کودکی را ایفا میکند.
به این معنی که وضعیت رابطه والدین فرایندی است که از طریق آن افسردگی والدین به افسردگی دوران کودکی مربوط می‌شود. این یافته‌ها از تحقیقات قبلی پشتیبانی می‌کنند و شواهد بیشتری را فراهم می‌کنند که ارتباط والدین و سلامت روانی می‌تواند تاثیر منفی بر کودکان داشته باشد ، از جمله افسردگی دوران کودکی.

لینک مقاله اصلی

حتما بخوانید:  تعارضات والدینی و نشانه های افسردگی در میان کودکان طلاق

 

  1. ویکیپدیا : افسردگی (حالت)
Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700