اهمیت و ضرورت راهنمایی و مشاوره در دبستان - قسمت دوم

اهمیت و ضرورت راهنمایی و مشاوره در دبستان – قسمت دوم

اهمیت و ضرورت راهنمایی و مشاوره در دبستان – قسمت دوم

 

 

توجه به مشکلات روانی دانش آموزان دبستانی

نباید اثرات مشکلات سلامت روان را دست کم بگیریم. چون:
الف) مشکلات سلامت روان باعث پریشانی دانش آموز می گردد و بسیاری از جنبه های زندگی وی از جمله رشد جسمی، هیجانی، اجتماعی و حتی پیشرفت تحصیلی اش را متأثر می سازد . پژوهش ها نشان داده اند مشکلات سلامت روان به صورت جدی می توانند در توانایی دانش آموز برای مطالعه کردن و یادگرفتن اخلال ایجاد کنند. سلامت روان کودکان به طور قوی با پیشرفت تحصیلی آنها در ارتباط است.

ب) مشکلات سلامت روان دانش آموزان: برای تمامی افرادی که با آنها درگیر هستند از قبیل خانواده، معلمان و شاگردان پیامدهای منفی دارد . کودکان و نوجوانان مدارس راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی که به برخی از مشکلات مانند اضطراب، افسردگی، نگرش ضداجتماعی، پرخاشگری و روحیه خلافکاری مبتلا هستند، منفی ترین نگرش را نسبت به روابط انسانی در مدرسه دارند

ج) مشکلات حل نشده در مراحل اولیه رشد می تواند پیامدهای دراز مدت ایجاد کند یعنی نتایج آنها در بزرگسالی نیز قابل ردیابی است . این در صورتی است که مداخلات زودهنگام سلامت روان که در مدرسه فراهم می شوند، منجر به کاهش مشکلاتی نظیر افسردگی، استرس پس از سانحه، ترک تحصیل، افت تحصیلی و انتقال به مدارس دیگر می شوند 

اهمیت و ضرورت راهنمایی و مشاوره در دبستان - قسمت دوم

د) مشکلات سلامت روان دانش آموزان، موجب افزایش هزینه ها در حوزه خدمات اجتماعی، پزشکی، آموزشی و فضایی می شود. در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه دنیا به آموزش بهای زیادی داده می شود و برای تربیت نسل، هزینه های زیادی صرف می شود. با این حال، برخی از کودکان و نوجوانان به دلیل وجود مشکلات سلامت روان از آموزش ها سود چندانی نمی برند. به عنوان مثال، فوسترلين و بین سره (۲۰۰۲) نشان داده اند کودکان و نوجوانانی که از افسردگی بالایی برخوردارند پیشرفت تحصیلی کمی دارند. اسلپ، گودمن و هوآنگ (۲۰۰۱) گزارش داده اند، کودکان و نوجوانانی که اقدام به خودکشی کرده اند عملکرد تحصیلی ضعیفی داشته اند. غیبت های مکرر، مردود شدن و ترک تحصیل کودکان و نوجوانان دارای مشکلات سلامت روان ، همگی هزینه های سنگینی را بر دوش دولت ها می گذارند.

مشاوره و راهنمایی دانش آموزان دبستانی با مشکلات سلامت روان، همچنین خانواده و معلمان آنها می تواند از گسترش مشکل به سایر حوزه های زندگی دانش آموز، پیامدهای دراز مدت برای دانش آموز، پیامدهای منفی مشکل دانش آموز برای دیگران و افزایش هزینه های عمومی جلوگیری کند. همان گونه که در بالا ذکر آن رفت مداخلات زودهنگام سلامت روان که در مدرسه فراهم می شوند، به کاهش مشکلات می انجامند.

هدف مدارس ابتدایی رشد همه جانبه و متعادل دانش آموزان است. رشد همه جانبه و متعال نیاز به فراهم سازی امکانات و برطرف سازی موانع دارد. از طریق راهنمایی می توانیم به پیشگیری برسیم و با مشاوره در فکر حل مشکل با کنترل آن برآییم.

Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700