19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده : قسمت دوم

19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده : قسمت دوم

19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده : قسمت دوم

 

 

قسمت قبلی این مطلب را از پست زیر بخوانید:

19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده : قسمت اول

 

 

10- فقدان خواب تلاش ها را بی نتیجه میگذارد

ممکن است شما اراده ای قوی، برنامه ای منظم و و ایده هایی عالی داشته باشید. اما اگر خوابتان به اندازه کافی نباشد. همه آن ها بی فایده خواهند بود تحقیقات حاکی از آن است که گم شدن مدت زمان خواب برروی مسدار معری تاثیر می گذارد. نتیجه چنین است: «قدرت پردازش کندتر، انرژی قشنی کمتر و زود رنجی بیش از حد خصوصا در زمان هایی که امور بر طبق میل پیش نمی روند و این ها به هیچ عنوان خصیصه های یک نیروی اراده موفق نیستند.

 

11- کم پنداشتن تاثیر غذا

اگر می خواهید با نیروی اراده ، خود را از خوردن بعضی از غذاها منع کنید، باید زیرک باشید. دلیل اینکه نمی توانید از نیروی اراده خود برای نخوردن بعضی از غذاها استفاده کنید، این است که مرکز پاداش ذهن شما به آن غذاها نیاز دارد. ذهن ، خواهان دوپامین هایی است که توسط غذا ترشح می شوند و تا زمانی که به آن نرسد دست بردار نیست. دانستن این واقعیت که ذهنتان نیاز به دوپامین دارد، به شما در پایداری تلاشتان کمک می کند و همچنین به شما در درک این موضوع که چرا قبل از کسب موفقیت شکست را تجربه کرده اید کمک می کند.

 

12- کم باوری

پیش از این از ذهن به عنوان یک منبع انرژی صحبت کردیم، اما در بعضی مواقع ذهن می تواند عامل کم شدن انرژی نیز باشد، اگر واقعا باور ندارید که می توانید هر کاری را انجام دهید یک بازتاب درونی تحریک کرده اید که به مغزتان دستور می دهد انرژی به آن کار اختصاص ندهد . اگر باور ندارید که می توانید کار را انجام دهید، انجامش نخواهید داد. مسلما منظور این نیست که چون معتقدید می توانید کاری انجام دهید. بدون شک در آن موفق خواهید بود. باور یکی از شرط های موفقیت است نه تنها دلیل آن. اگر مایلید که ذهن شما تصمیماتتان را جادو کند بهتر است که به با ارزش بودن کاری که در حال انجامش هستید. ایمان داشته باشید. 

 

13- ما به پیامدهای رهاکردن کار عادت می کنیم

پال بیریرایانت، مربی تیم فوتبال الأباما گفته است؛
اولین بار که کاری را نیمه تمام رها می کنید خیلی سخت است، اما بار دوم که کاری را رها می کنید آسان تر می شود. بار سوم دیگر حتی درباره اش فکر هم نمی کنید. اگر برایانت روان شناسی شناختی خوانده بود، متوجه می شد که آنچه بیان کرده و تنها یک سخن رضایت بخش نیست، بلکه از نظر علمی نیز معتبر است دلیلش این است که درست مانند هر چیزی که ما به آن عادت می کنیم، به رهاکردن کارها هم خو می گیریم عملکرد نیروی اراده بر این مبنا استوار است که با رها کردن کار و تکرار آن، رفته رفته احساس بی تفاوتی نسبت به آن پیدا کنیم.

 

حتما بخوانید:  19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده : قسمت اول

 

14-عدم واکنش دیگران شما را بی انگیزه می کند

یک دلیل برای مشورت کردن با چند نفر مورد اعتماد درباره برنامه هایتان این است که می توانید با شنیدن نظرات و واکنش های دیگران از روند پیشرفت کارهایتان مطلع شوید. اما اگر بخواهید به تنهایی و بدون مشورت اراده تان را به کار گیرید در چند جبهه خواهدی باخت. عدم دیدگاه ، عدم مسئولیت و حس بی علاقگی روزافرون به انجام کار.

تحقیقات نشان می دهید اگر شما خودتان خردمندانه نظر دیگران را در رابطه با کارهایتان بخواهید بازخوردی سریع تر و بهتر می گیرید. توجه داشته باشید که بازخورد دیرهنگام عملکرد را تضعیف می کند: پس زود بازخورد بگیرید و به آن عمل کنید.

19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده : قسمت دوم

15- تنیجه های فرضی باعث صرف انرژی در راه اشتباه می شود

بیش از حد فکر و پیش داوری کردن بدترین اتفاقی است که ممکن است در هر شرایطی بیفتد. ذهن شديدا نسبت به تهدید حساس است که البته ذاتا چیز خوبی است، اما هرچه بیشتر به شکست و باخت فکر کنیم. انرژی بیشتری مصرف آن تهدید می کنیم که در واقع باید صرف رسیدن به موفقیت و کامیابی شود در نتیجه با وجود افکار منفی، اراده ، توانایی خود را قبل از اینکه شما متوجه شوید از دست می دهد.

 

16-جست و جو در گمراهی مانع رسیدن به هدف است

ما ذاتا می دانیم که در جست و جوی پاداش بودن در مقایسه با رسیدن به آن برای ذهنی که نیازمند دریافت پاداش است، لذت بخش تر است. مشکل آنجاست که ما به سادگی فراموش می کنیم که چرا کاری را شروع کرده ایم، زمانی می رسد که ما دیگر دلیل قرار گرفتن در این راه را درک نمی کنیم و یا به خاطر نمی آوریم؛ در نتیجه نیروی اراده ما منحرف می شود. اگر در مسیر جست و جو گم شدیم. به سختی در مسیر درست قرار خواهیم گرفت لذا متمرکز ماندن برای رسیدن به هدف، ضروری است

 

حتما بخوانید:  خود بودن ؛ چگونه خودمان باشیم | قسمت سوم

17- چرخه گمراه کننده تغییر عادت

تلاش برای ترک عادات بد. همراه با قصه قدیمی پریشانی و خصه است که همه ما با آن آشنا هستیم مشکل از عدم اراده ما نیست، بلکه مشکل اینجاست که ما دانست کافی برای استفاده از اراده مان را نداریم. همان طور که «چارلز داهیگه در کتاب خود به نام «قدرت عادت» توضیح داده است که تغییر عادت سه فرایند جداگانه دارد.

مرحله اول بازخورد است که با یک اشاره با انگیزه شروع می شود، سپس مرحله روزمرگی و درآخر مرحله پاداش است؛ مثلا سیگار کشیدن از استرس شروع می شود و با مرور زمان این امر به یک روزمرگی تبدیل می شود و در آخر به مرحله پاداش ختم می شود که در اینجا همان کاهش یافتن استرس است. از این سه مرحله عنوان شده شما فقط می توانید مرحله روزمرگی را تغییر دهید. شما همیشه استرس خواهید داشت و همیشه خواهان کاسته شدن این اسوس خواهید بود. اما سوال این است: «کدام روزمرگی شما را به مقصد مورد نظر خواهد رساند؟» نیروی اراده نمی تواند روزمرگی را از وجود شما بیرون کند اما مي تواند در تعویض روزمرگی های بد و یا روزمرگی های خوب به شما کمک کند.

18-نیروی اراده بدون تکنیک

حتی مصمم ترین و با اراده ترین افرد روی کره زمین هم برای رسیدن به موفقیت نیاز به تمرین دارند که یک شیوه امتحان شده برای دستیابی به موفقیت و کامیابی است، هیچ کس صرفا به خاطر داشتن اراده، بدون سوق دادن انرژی شان در جهت مناسب و بدون تمرین و تکرار به یک قهرمان ورزشی و با یک فرد حرفه ای تبدیل نمی شود. معدود افرادی هستند که بدون تمرین مداوم به وزنه و هیکل ایده آل می رسید.

 

19-کارت رایگان آزادی از اسیری با صدور مجوز اخلاقي

همه ما در یک الاکلنگ زندگی می کنیم. اگر ابتدا کاری ضداخلاقی و پس از آن یک کار اخلاقی ستودنی انجام دهیم. احساس می کنیم که به یک تعادل رسیده ایم. روان شناسان به این کار به صدور مجوز احلافي» می گویند که در میان انسان ها همه گیر شده است. دراصل این مجوز نیروی محرک اراده را شکست می دهد؛ چون ما به راحتی می توانیم استاندارد خود را طوری تطبيق دهیم که دیگر نیازی به کار انداختن اراده نباشد. به نفع همه ماست که نگاهی به الاکلنگ زندگی مان بیندازیم . اگر الاکلنگ ما مخالف جهت زندگی ایده آل مان است باید آن را در جهت مناسب قرار دهیم .

Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700