19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده

19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده : قسمت اول

19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده: قسمت اول

 

سعی کردی، شکست خوردی، اشکالی ندارد، دوباره سعی کن دوباره شکست بخور، اما بهتر شکست بخور!» ساموئل بکت

نیروی اراده ، اصل پیروزی و موفقیت است؛ پس چرا با داشتن نیروی اراده بازهم شکست می خوریم ؟ در ادامه با ۱۹ دلیل علمی ثابت می کنیم که به چه دلایلی تنها اراده کافی نیست:

1- نیروی اراده بیش از حد، تعادل کم

نیروی اراده یک بازی تعادل و تعادل، یک بازی پایدار است. مراکز تناسب اندام به این امر کاملا واقف هستند، در آغاز هر سال جدید، تقریبا نزدیک های اول ماه ژانویه، مراکز تناسب اندام با تعداد بالایی از اعضای جدید روبه رو می شوند. کافی است در هفته های اول سال جدید به یکی از باشگاه های ورزشی بروید تا با چشم خودتان ببینید همه مردم مشغول ورزش هستند، انگار که مفهوم تناسب اندام تازه کشف شده باشد، اما با گذشت روزها و هفته ها از تعداد این افراد کم می شود و بعد از چند ماه دوباره تنها همان افراد ثابت و قدیمی در باشگاه مشغول ورزش هستند. ما معمولا به اشتباه فکر می کنیم که اراده داریم یا بی اراده هستیم که این افراط یکی از چندین اختلال شناختی ماست، مافورا فراموش می کنیم که بدون اعتدال حتی سرسخت ترین اراده ها هم پایدار نخواهند بود.

٢- ترس از مهار تمایلات

ذهن، نیروی اراده ما را بیشتر از آنچه هست، برآورد می کند و در همین حین است که احتمال سقوط و شکست ما بالاتر می رود. هر زمانی که فکر میکنید بر وسوسه اضطرار و شرایط تسلط دارید، دوباره خودتان را محک بزنید، تحقیقات و تجربیات شخصی حاکی از آن است که اگر خود را در معرض چیزهایی قرار دادید که نسبت به آنها اراده ضعیف دارید؛ چه تنقلات باشد، چه سیگار کشیدن و …، یک بازگشت به عقب خواهید داشت.

٣- کم شدن اراده

ما روز خود را با انرژی ذخیره و تمرکز بالا شروع می کنیم . اما هرچه ساعات روز می گذرد، انرژی ما بیشتر تحليل می رود و در نتیجه اراده شخصی مانیز کمتر می شود براساس تحقیقات احتمال خیانت افراد در شب ، بیشتر از روز است؛ پس حواستان به میزان انرزی خود در آخر روزتان باشد.

19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده

۴- بارشناختی، انرژی را تضعیف می کند

قسمتی از انرژی ما صرف تامین انرژی مغز در طول روز می شود؛ یعنی تقریبا حدود ۲۵ درصد از گلوکز خون چرخشی در بدن. هرچه استرس دهنی بیشتری داشته باشیم ، نیازمان به سوخت بیشتر می شود. این یعنی زمانی که نیازمند نظارت بیشتری برخویش هستیم، انرژی کمتری برایمان باقی مانده است

5- الگوهای ثابت همواره پرقدرت هستند

خود را در حال دویدن روی پله برقی تصور کنید، اما در جهت مخالف آن . پله برقی پایین می آید ولی شما به سمت بالا می دوید و هرچه سریع تر میدوید، پله برقی نیز سریع تر حرکت می کند. ممکن است بالاخره به بالا برسید، اما با خستگی زیاد باممکن است روی آن نه به بالا بروید و نه پایین، دروافع فقط درجا بزنید و از آن بدتر ممکن است از پله برقی به پایین بیفتید. پله برقی تمایانگر الگوهای ثابت ذهنی است که زمانی که شما از اراده خود استفاده می کنید در واقع در مخالف جهت آن قدم برداشته اید. این الگوها مدت های مدیدی، بیشتر از آنچه تصور می کنید، در ذهن شما قرار داشته اند و به سختی قابل تغییرند. تغییر این الگوها نیاز به تفکر طولانی دارد

 

حتما بخوانید:  عیب جویی از دیگران : چرا و چگونه؟ قسمت اول

۶- افکار غیرارادی، مخرب پیشرفت

چطور افراد به ظاهر قوی با وجود زبانی چرب و توانایی لاف زنی بالا باز هم شکست می خورند بیشتر اوقات دشمنی مخرب در وجود این افراد است نه یک نیروی خارجی، در طول روز ضمیر ناخودآگاه شما افکاری غیرارادی طبق گفته روان شناس پیشگام ، آرون یک تراوش می کند. دلیل این تراوشات برای ما روشن نیست ولی می دانیم که این افکار عموما افکاری منفی ضد خود و کاملا سمی هستند. هرچه این افکار در ذهن رنگ بیشتری بگیرند بیشتر بیانگر حرکات و رفتارما می شوند. چه زیبا فیلسوف بزرگی گفته است: « آنچه در افکارت همیشگی میشود. ملکه ذهنت خواهد شد.»

۷- استقلال سردرگم

اگر بگوییم انسان ها مانند جزيره ها مستقل از یکدیگر هستند، در واقع حقیقت را کتمان کرده ایم. ممکن است فکر کنیم مامستقل هستیم، ولی ما هم زمان با تکامل یافتن به یک فرد وابسته اجتماعی نیز تبدیل شده ایم. در فیلم های اکشن نیروی عظیم منهدم کننده نیروی اراده یک اسطوره، مورد قبول بوده، ولی برای موقعیت های دیگر زندگی کاملا مخرب است. اگر فکر می کنید به تنهایی کارکردن یک ایده خوب است. پس باید آماده شکست خوردن در تنهایی هم باشید.

۸- توهم درون گرایی

می خواهید کنترل ضمیر ناخودآگاه خود را در دست بگیرید (همان سیستم وسیع پردازشی مطلق که تازه شروع به درک آن کرده ایم و با نیروی اراده از تمام موانع عبور کنید؟ درون گرایی یک تمرین صحيح تمرکز است، ولی هیچ کدام از ما نمی توانیم به طور مطلق ذهنمان را طوری کنترل کنیم که بدون سخت کوشی و شکست خوردن به موفقیت دست یابیم، درواقع این یک ترفند بسیار هوشیارانه است که درک کنیم کنترل چه مقدار از امور از دست ما خارج است.

۹- روی کاغذ خوب به نظر می آمد

از سخنان مشهور یک زن آهنین، مارگارت تاچر: کار امروز و بقیه روزها را برنامه ریزی کن، بعد به برنامه ات جامه عمل بپوشان.» این یک نصیحت خوب است و با نظریه مایک تایسون به اعتدال می رسد. مایک تایسون بوکسور آهلين و مشهور به شکستن فکها، می گوید: همه برای خود برنامه ای دارند، اما تنها تا زمانی که مشت محکمی به دهان آنها زده نشده است. تنها اینکه یک برنامه با ماموریت بی نقص به نظر می رسد دلیل بر آن نیست که حتما به مرحله عمل برسد.

این تنها بدین معنی است که شما مصمم هستید فکر کنید حتما برنامه تان به مرحله عمل بدون نقص خواهد رسید. قبول کردن شکست، یک سقوط آزاد سخت به حساب می آید و درنتیجه به یک تغییر مدیریت داخلی نیاز است، شما نمی توانید یک برنامه را تنها با داشتن اراده به سمت موفقیت ببرید، اما می توانید با تمرین اراده خود را با مسیر خود تطبیق دهید.

 

حتما بخوانید:  پروررش کودک مدیر و مدبر : قسمت اول

ادامه ی مطلب را در قسمت بعدی بخوانید

Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700