کودک پرخاشگر(قدیری)

مادر کودکی ۴ ساله برای مشاوره مراجعه کرده وخواهان کمک برای مشکل کودکش است.او مشکل را این گونه بیان می کند

که کودک او در مواقع غفلت مادر وپدر در گوشه ای از خانه به دستشویی کردن می پردازد واخیرا بر خلاف گذشته خودش

می آید وبه کاری که کرده است اقرار می کند ودر پاسخ مادر که از او پرسیده با این رفتار شما چه کنم گفته مرا مامی کنید .

این کودک در مهد کودکش رفتار های پرخاشگرانه دارد وهمچنین اخیرا به خانه جدید نقل مکان کرده اند که به نظر میرسید

مادر نسبت به تمیزی این خانه که تازه ساز است حساس است .مادر کودک دانشجو است وکارهای عملی مربوط به درس هایش

حتما بخوانید:  دوستی با همکار( محمد اسماعیل جعفری)

را در خانه دائما انجام میدهد پدر کودک به دلیل شغلش ۱۵ روز در شهر خودشان نزد خانوده و۱۵ روز در شهر دیگر است

البته در گفتگو با مادر وپدر کودک ،پدر این کودک بیان کرد که مادر او کمی با تندی با کودک رفتار میکند ودائما به او امر ونهی

میکند.موارد لجبازی کودک با والدین وجلب توجه والدین در گفته های آنها به چشم می خورد.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


12
نظر شما چیست؟

avatar
700
7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
100840fariba jeihani104255cdf0417490000shimamj Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
baran
مهمان
baran

با سلام اولا سن کودک را بیان نکردید در ثانی من فکر می کنم به علت مواردی که ذکر شد(مشغله پدر و مادر )کودک برای جلب توجه از مکانیسم بازگشت استفاده می کند که مادر به او توجه کند به نظر من اگر این مادر را راهنمایی کنید که وقت بیشتری برای این بچه صرف کند شاید بتواند بر این مشکلات غلبه کند و همچنین استفاده از تقویت و تنبیه هم می تواند مفید باشد در مورد وسواسی بودن مادر و باید و نباید های زیاد در خانه بیشتر سوال کنید شاید کودک خشمش را از باید و نباید زیاد مادر اینگوه بیان می کند .

100840
مهمان
100840

با سلام
دوست عزیزم من سن کودک را گفته ام ۴ ساله است.

مهدیه نیکویی
مهمان
مهدیه نیکویی

سلام شما ذکر نکردید عدم کنترل ادرار یا مدفوع است چون از ۱سال و۸ماهگی تا ۵سالگی زمان توانایی کسب کنترل ادرار است اگر کسی این توانایی را به دست نیاورده بیمار نیست و نباید تنبیهی ارائه شود بلکه فقط از آموزش استفاده می کنیم.از ۵سالگی به بعد بچه ای بی اختیاری ادرار دارد که به طور عمدی یا غیر عمدی در جایی که مناسب نیست و ۳ ماه طول بکشد ادرار کند.و بعد از سن تقویمی ۴سالگی در جای نامناسب به مدت ۳ماه متوالی مدفوع کند، بی اختیاری مدفوع دارد.بنابراین به نظر نمی رسد این بچه مشکل جدی یا اختلال گونه داشته باشد بلکه از آنجا که کودکان به توجه زیادی نیاز دارند و پدر و مادر مشغله زیادی دارند و از لحاظ کمیت مدت کمی حضور دارند ،بهتر است کیفیت ارتباطشان بالاتر رود و ان ساعاتی که حضور دارند محبت بی قید و شرط را به کودک انتقال دهند تا او احساس امنیت و آرامش به دست آورد .این بچه دائم توجه مثبت بگیرد اگر امکان دارد نقش تربیتی را فعلا از مادر وسواسی بگیرید و به پدر بدهید. روی روابط خانوادگی بیشتر کمک کنید خود به خود عمده مشکل کودک برطرف می شود . در ضمن از روش… بیشتر بخوانید

100840
مهمان
100840

سلام
کودک مورد نظر به ظاهر عدم کنترل ادرار دارد ودر گوشه وکنار منزل ادرار میکند.

hamednasiri
مهمان
hamednasiri

سلام
یکی از ویژگی های سنی کودکان ۴ تا ۶ سال لجبازی و پرخاشگری است و واکنش های والدین بعضی از مواقع موجب تثبیت و یا تشدید آن شده و این رفتار را به یک عادت و سبک تبدیل می کند
به طور مثال اگر به بچه برای یک بار تذکر کلامی دادی و بچه ادامه داد و شما مدام تذکر دادید. نا خداگاه مکانیزم غر زدن را در بچه فعال کرده و او یاد می گیرد که می تواند تغییری در رفتارش ندهد. و از آن به بعد غر زدن را آموزش می بیند.
این دوره سنی مهارت حل مسئله کودک رشد می کند. و باید با رفتار عدم کنترل ادرار و مدفوع کودک به عنوان یک مشکل برخورد کرد و با عواقب آن روبرو شود و در رفع آن مشارکت داده شود. همچنین پذیرش نامشروط کودک و وقت گذاری ویژه می توان ایجاد صمیمت کرد و از صلب آن به عنوان یک ابزار تربیتی استفاده کرد. همچنینی تماس جسمی با کودک در آغوش گرفتن و گوش دادن به خیال پردازی هایش تغیییرات شدیدی را در رفتار کودک به دنبال خواهد داشت. (البته حدس من این است که کودک تک فرزند و پسر است)

100840
مهمان
100840

سلام
بله کودک تک فرزند وپسر است.

shimamj
مهمان
shimamj

سلام
ذکر نکردید که کودک جدیدا این کار را انجام می دهد یا قبلا کنترل مدفوع اش را داشته است. اگر کودک هیچگاه خودش برای عمل دفع به دستشویی نمی رفته به نظر من هم چون در سن یادگیری آداب دستشویی رفتن است، رفتار درمانی بسیار مفید خواهد بود. اما اگر جدیدا این حرکت را انجام می دهد و برای جلب توجه والدینش این کار را انجام می دهد که (البته به گفته کودک که مامی ام کنید) با توجه مثبت و فراهم آوردن محیط گرم و صمیمی و پر از عشق در خانه می توان امیدوار بود. اما بهتر است این موضوع چک شود شاید کودک قدرت کنترل را ندارد. تنیه و بدرفتاری عادلانه نیست و نتیجه مثبتی ندارد.

100840
مهمان
100840

سلام
این کودک به ادرار کردن در گوشه وکنار منزل می پردازد نه مدفوع کردن.تا چند ماه پیش هم بوده است ولی از پدر ومادر مواقعی که ادرار می کرده پنهان می کرده تا اینکه اتفاقی در بعضی مواقع آنها می دیدند ولی اخیرا با آمدن به منزل جدید خودش پس از انجام این عمل نزد پدر ومادر اقرار میکند.

17490000
مهمان
17490000

بلالی-بهتر بود سن کودک را ذکر میکردید.به نظر میرسد رفتارهای کودک به خاطر جلب توجه می باشد.قبل از هر چیز از والدین بخواهید توجه بیشتری به فرزند خود کنند،به خواسته های معقول وی اهمیت دهند،چند روزی تکالیف درسی خود را کنار بذارن و کودک خود را به تفریح ببرند.در کل رفتارهایی نشان دهند که بیانگر علاقه به کودک باشند.بعد از انجام این کارها امکان بهبودی هست اما اگر موفق نشدند از رویکرد سیستمی استفاده شود.باید دید نحوه برخورد با کودک چگونه است.مشاور می تواند با کودک هم رابطه برقرار کند.

100840
مهمان
100840

سلام
من سن کودک را گفته ام ۴ ساله است.

104255cdf04
مهمان
104255cdf04

این اختلال رفتاری شایع ترین علائم مشکلات هیجانی کودکان است در زمینه علل روانی ایجاد کننده دراین موردمی توان به بدرفتاری مادر با کودک ، محرومیت از محبت مادری، احساس ناامنی و ناآرامی، فقدان ارتباط صمیمی بین کودک و والدین، تغییر محل سکونت، احساس نیاز به جلب توجه والدین اشاره کرد. روشهای مؤثری که میتوان استفاده کرد شامل: عدم سرزنش و تنبیه کودک به هنگام انجام این عمل، رفتار درمانی: شرطی سازی کودک بوسیله زنگ و تشک ، استفاده از جدول و برنامه پاداش که این روش برای کودکان بالای سه سال موثر است ووالدین یک جدول تهیه می کنند تا به وسیله آن روزهایی از هفته که کودک این کارراانجام نداد، بلافاصله ستاره یا برچسب بعنوان جایزه در جدول بچسبانند. دادن پاداش به کودک، خوشحالی والدین مشوق و انگیزه ای برای کودک می شود که سعی به ترک این کار کند.
نرگس صادق پورسعیدی

fariba jeihani
مهمان
fariba jeihani

برای لجبازی این کودک میتوان از فن مجسمه شدن استفاده کرد . یعنی والدین در مقابل لجبازی او سخنی نگویند , به او نگاه نکنند , گویی صدای او را نمی شنوند و به او بگویند تا وقتی لجبازی کنی من با تو گاری ندارم هر وقت آرام شدی بیا و حرفت را به من بزن تا به تو توجه کنم.