چندین مورد – شیما ملاجعفر

خانمی 36 ساله- ده ساله که ازدواج کرده است. خانم و همسر هر دو تکنسین رادیولوژی اما خانم بعد از بچه دار شدن خانه دار شده است. دارای یک دختر 5 ساله و یک پسر 3 ساله. دلایل مراجعه به مشاور:
1- ناخن خوردن دختر 5 ساله و شیطنت بیش از حد دختر بعد از تولد برادرش. برای این مسئله قبلا به مشاور مراجعه کرده بوده و توصیه های مشاور مفید هم بوده اما این عادت دختر بچه هنوز ادامه دارد (ناخن خوردن مورد اصلی شکایت). خانم عنوان کردند آزمون هوش از دختر گرفته شده که 130 بوده برای هدر رفتن هوش بالای بچه چه کارهایی انجام دهم و یا دخترش را در چه کلاسهایی ثبت نام کنم؟
2- شوهر توجه و رسیدگی خیلی زیادی به پدر بیمارش (سرطان پبش رفته) دارد بطوری که هم مالی و هم روحی و روانی در خدمت خانواده خودش است. البته این خانم از شوهرش درباره مسائل زندگیشان بسیار راضی است. عنوان کرده که شوهر ذاتا فرد مسئولیت پذیر و خانواده دوستی است اما علاقه بیش از حد به پدر و اینکه در تمام مراحل درمان باید کنارش باشد باعث خستگی و فرسایش او می شود. ظطبق گفته خانم شوهر بسیار از خودگذشتگی می کند بوطری که هیچ وقتی برای خودش و هیچ هزینه ای برای خودش نمی کند و این فداکاری بیش از حد خانم رو بسیار ناراحت کرده است.
3- حرف نزدن پسر 3 ساله، در عین حال شیطنت بسیار زیاد که با خواهر دست می شوند و خانه را روی سرشان می گذارند.
4- تحریک پذیر شدن خانم با وجود این مسائل بطوری که بارها بچه ها را کتک می زند هرچند که این تنبیها روی پسر بچه اصلا جواب نمی دهد.
هرچند که چندبار از خانم سوال کردم اولویت شما کار کردن روی کدام مسئله هست، اما به نطر می رسد خود خانم از نظر روحی حساس و شکننده است مطلبی که جزء دلایل مراجعه مطرح نکرد اما یک جمله کوتاهی گفت که من مثل یه ترکه شدم که مدام خم تر و خم تر میشم اگه این ترکه بشکنه دیگه مثل قبل نمیشه. اما با فرافکنی موضوع را روی مسائل دیگر بر می گرداند.
کمک کردن و یا درمان به این خانواده رو از کدام مسئله شروع کمک و چگونه؟!
خانم گفتند که آقا نیز رغبت برای شرکت در جلسه مشاوره را دارد.

Print Friendly, PDF & Email
حتما بخوانید:  خواب های تکراری

2
نظر شما چیست؟

avatar
700
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
17490000maryam Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
maryam
مهمان
maryam

درمان را با این خانوم و آقا و مسئله ای ک خانوم را گله مند از شوهرش کرده شروع کنید و بعد از آن به سراغ حل مسائل تربیتی فرزندان این خانوم بروید.در زمینه مشکل اول من یک پیشنهاد دارم، شما به بررسی ارتباط این خانوم دو دوفرزندش بپردازید امکان دارد ناخن جویدن کودک به خاطر استرس و یا تبعیضی ک مادر در رابطه با فرزندانش دارد ایجاد شده. مادر برای تنبیه فرزندان خود از چه شیوه ای استفاده میکند؟ آیا با کتک زدن و دعوا کردن کودکان سعی در برطرف کردن مشکل این دو دارد؟ این شیوه ها سبب افزایش شیطنت کودکان میشود.
موفق باشید.

17490000
مهمان
17490000

بلالی-بهترین کار برگزاری جلسات سیستمی با حضور همه اعضای خانواده می باشد.طی این جلسه هم نحوه تعامل زوجین بررسی می شود و هو نوع رفتار با بچه ها مشاهده می شود.علت ناخن جویدن کودک یا اضطراب است یا بی توجهی خانواده.برای حل سریعتر این مشکل از مادر بخواهید در کلاس های فرزند پروری شرکت کنند تا نحوه برخورد بهتر با کودکانشان را بهتر بیاموزند.