پیامدهای منفی ازدواج زودهنگام

پیامدهای منفی ازدواج زودهنگام

 

ازدواج زود هنگام

اگر چه بالا رفتن سن ازدواج عوارض و پیامدهای منفی به دنبال دارد، اما در قطب دیگر ازدواج زود هنگام و در سنین بسیار پایین نیز بدون پیامد منفی نیست. یکی از مهمترین شاخصهای اجتماعی، میانگین سن ازدواج است که اثرات زیادی بر روی باروری و بقاء نسل دارد. ازدواج زود هنگام، با توجه به فرهنگ و سنن حاکم و وضعیت اجتماعی – اقتصادی جوامع، کاملا متفاوت است. در بعضی از جوامع، دختران در سنین پایین تری ازدواج می کنند و در جوامع دیگر، تعداد قابل توجهی از آنان، تا سنین بالاتری مجرد باقی می مانند. نظام خانواده از عوامل مؤثر بر سن ازدواج است. در جوامعی که خانواده ها به صورت هسته ای زندگی می کنند، سن ازدواج بالاتر است. سن ازدواج باید طوری تعیین شود که زن و شوهر، از لحاظ روحی و جسمی، آمادگی لازم را برای ازدواج و ارتباط جنسی و پیامدهای آن داشته باشند.

نکاح قبل از بلوغ از لحاظ قانونی

ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی ایران، به عنوان یک اصل، نکاح قبل از بلوغ را ممنوع دانسته و تبصره این ماده، ازدواج قبل از رسیدن به بلوغ را با رعایت شرایطی، صحیح دانسته است. همچنین دختر و پسری که بخواهند قبل از رسیدن به سن تعیین شده، ازدواج کنند، باید قبلا از دادگاه گواهی رشد بگیرند.

در ضمن، قبل از رسیدن به بلوغ هم، در صورتی که ولی آنها اذن دهد و مصلحت دختر و پسر مراعات شود، ازدواج آنها قانونی است. به نظر می رسد ماده و تبصره های قانونی فوق، اولا توأم با اشکال و نارسایی است، ثانیا در جامعه ما حتی به صورت ناقص هم مراعات نمی شود، زیرا برخی از والدین به دلایل مختلفی از قبیل مصلحت اندیشی و… تنها طبق نظر خویش در مورد آینده دختر وپسرشان تصمیم می گیرند و آنها را وادار به ازدواج می کنند. این امر، علاوه بر سلب قدرت انتخاب و اختیار فرزند برای تعیین سرنوشت خود و وارد شدن زیانهای جسمی و روحی به آنها، از نظر اجتماعی نیز پیامدهای منفی بسیاری را در بر دارد. همچنین عدم توجه برخی سردفتران ازدواج به سن قانونی ازدواج و سرپیچی آنان از قانون عامل دیگری است که به ازدواجهای زود هنگام دامن می زند و در برخی از موارد، بویژه در روستاها، باعث همگانی شدن ازدواج زود هنگام» در ایران شده اند. ازدواج زود هنگام پیامدهای منفی بسیاری در بر دارد.

یک زن در یک کشور در حال توسعه – که در ۱۵ سالگی ازدواج می کند و به توالی، چندین بچه به دنیا می آورد، تقریبا به اندازه نصف طول عمر یک زن در کشورهای اسکاندیناوی عمر می کند. زایمان مکرر در سنین پایین، فرصتهای آموزشی را از مادران جوان سلب می کند و بدون کسب دانش، آنان به ندرت در موضعی قرار می گیرند که بتوانند سطح استاندارد زندگی خود را ارتقاء ببخشند. در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، سن ازدواج دختران بسیار پایین است. ارزیابی باروری جهانی، نشان می دهد که حدود ۵۰ درصد از زنان آفریقایی، ۴۰ درصد از زنان آسیایی و ۳۰ درصد از زنان آمریکای لاتین، قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی ازدواج می کنند.

مهمترین پیامدهای ناگوار و منفی ازدواج

به طور کلی، مهمترین پیامدهای ناگوار و منفی ازدواج در سنین پایین – که زنان، قربانیان اصلی آن هستند. به شرح زیر است:

1. ایجاد حس ناامنی در زنان. در ازدواجهای زود هنگام، غالبا مرد چندین سال از زن بزرگتر است و فاصله او تا مرگ کمتر است. چون زن از نظر اقتصادی به مرد متکی است، فقدانش، آینده ای ناگوار برای او رقم خواهد زد.

۲. رواج بیش از حد حاملگیهای زودرس و مرگ و میر مادران هنگام زایمان و خطرات مربوط به حاملگی برای مادران نوجوان از دیگر عواقب ازدواج زود هنگام است. پیامدهای فیزیولوژیکی حاملگی در سنین نوجوانی، کمتر از عواقب اجتماعی و روانی آن است، زیرا ادامه تحصیل به ناچار مختل می شود و در اکثر موارد، فرد برای پذیرش مسؤولیت مادری، بلافاصله با بحرانهای روانی روبه رو می شود که خود ممکن است به ناسازگایهای دائمی و در نهایت به طلاق بینجامد.

٣. بررسی طلاق در ایران نشان داده است که یکی از عوامل مؤثر در افزایش طلاق، گسترش ازدواج در سنین پایین بوده است.

۴. یکی از عواقب ناگوار ازدواجهای زودرس، بالا رفتن میزان مرگ و میر نوزادان است که ناشی از بی تجربگی مادران بسیار جوان در مراقبت از خود و فرزند خود است. همچنین افزایش مرگ و میر کودکان شیرخوار مادران نابالغ، عمدتا به خاطر نارس بودن کودک و کم بودن وزن او هنگام تولد است.

۵. افزایش فراوان بیماریهای مزاجی در زنان و کاهش عمر آنان و نیز افزایش احتمال محروم شدن زنان از تحصیل و کسب موفقیتهای اجتماعی.

۶. تهدید شدن سلامت و بهداشت جامعه و ایجاد مشکلات اجتماعی مختلفی مثل به خطر افتادن بنیان خانواده و افزایش اختلافات خانوادگی و…

Print Friendly, PDF & Email
حتما بخوانید:  خانمی با گذشت 6 سال ازدواج

نظر شما چیست؟

avatar
700