پسر وسواسی

سلام
مراجع خانم ۴۷ ساله ای است که دو پسر دارد .پسر اول ۲۴ ساله و پسر دوم ۲۲ ساله هستند . از نظر وضعیت مالی بالا و مرفه هستند و در یکی از بهترین مناطق تهران ساکن هستند.دارای وجهه اجتماعی خوبی هستند و از نظر مذهبی مومن و معمولی هستند . مشکل این مادر این است که ساعت ۴ بعد از ظهر به مرکز مشاوره زنگ زدند و به شدت گریه می کردند که پسر بزرگشان از ساعت ۸ صبح به حمام رفته و الان ۸ ساعت است که مشغول شست و شوی خود است . ایشان را آرام کردم و خواستم بیشتر توضیح دهند گفتند پسرشان دانشجوی ارشد فلسفه است از ۱سال پیش تا حالا حالت های وسواسی یدا کرده و به طوری که معمولا حمام او ۸-۹ ساعت و دستشویی ۲/۵ساعت طول می کشد و در مدتی که او در حمام است بقیه اعضای خانواده حق ندارند شیر آب گرم را باز کنند و یا باید از او اجازه بگیرند که بعضی اوقات او اجازه می دهد ۵ دقیقه شیر اب گرم را باز کنند.در این یک سال اجازه نداده خانواده به سفر بروند چون معتقد است جاده ها نا امن هستند و هر آن ممکن است تصادف کنند یا اتفاق بدی برایشان بیفتد. به مهمانی نمی رود فقط یکبار در عید به منزل عمه اش رفته که ۲ساعت بیشتر نمانده یا در دانشگاه طوری رفت و امد می کند که به سرویس بهداشتی احتیاج نداشته باشد .به شدت مذهبی است و معتقد است اگر خود را کمتر از ۸ ساعت بشوید نجس است . مادرش می گوید از وقتی که ارشد خوانده اینطور شده ،خیلی سخنور توانایی است و با هر کس صحبت می کند معمولا او را قانع می کند ،حرف هیچ کس را قبول ندارد جز ۳ نفر که مادر نام انها را گفتند از سخنرانان مذهبی بسیار معروف بودند .مادر می گوید به او گفتم به روانشناس مراجعه کنیم که اصلا قبول نمی کند و می گوید من مشکلی ندارم شما مشکل دارید خودتان مراجعه کنید.می گویم پیش این ۳نفری که قبول داری برویم به شدت عصبانی می شود و می گوید شما می خواهید ابروی مرا ببرید،من چکار کنم؟
من بررسی کردم مادر و پدر مشکل وسواس نداشتد و اعتقادات مذهبی آنها به شدت پسر نبود، به ایشان گفتم غیر مستقیم او را بیاورید مثلا اینکه خود شما مشکل دارید و برای حل ان به کمک او احتیاج داریم که این را اجرا کردند و پسر قبول نکرد مراجعه کند ،گفتم یک سری بروشور درباره وسواس و افراد وسواسی روی میزی بگذارید تا انها را مطالعه کند ومتوجه مشکلش شود اما این هم موثر نبود در انتها گفتم چون همیشه شما مطابق میل او رفتار کردید یک مدت به خواسته های او عمل نکنید تا شرایط برای او سخت شود و به فکر درمان بیفتد.
اگر پیشنهادی دارید لطفا راهنمایی کنید .

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  عذاب وجدان

11
نظر شما چیست؟

avatar
700
10 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
mohsenمهدیه نیکوییbaranmohammadhamednasiri Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
m.sd
مهمان
m.sd

سلام
آیا تاریخچه رفتارهای وسواسی در پسر بررسی شده است؟
رفتارهای وسواسی به این شدت تنها در یک سال به صورت ناگهانی به وجود آمده؟

ملک جعفریان
مهمان
ملک جعفریان

با سلام این شخص از لحاظ اعتقادات مذهبی چگونه است؟

sana52
مهمان
sana52

با سلام
اختلال وسواس با شخصیت وسواسی از این جهت فرق دارد که در اختلال وسواس فرد از مشکل خود در عذاب است اما افراد با شخصیت وسواسی به رفتار های خود به دیده افتخار می نگرند و بقیه را از این که مانند آنها رفتار نمی کنند سرزنش می کنند به نظر می رسد این فرد از رفتار های خود راضی است و مشکل را در دیگران می بیند ،به هر حال بهتر است از او بخواهند یک تست وسواس را امتحان کند تا متوجه مشکل خود شود در درمان های غیر دارویی وسواس فرد عملا مشارکت جدی باید داشته باشد که نیازمند آگاهی ،پذیرش و سپس مهار مشکل را درپی دارد .

sana52
مهمان
sana52

با سلام
در مورد افرادی که بارویکرد مذهبی گرفتار وسواس می شوند می توان از طریق شناختی وارد شد و به فرد کمک کرد با توجه به احکام مذهبی که در منابع احکام آمد و شناسایی دقیق و مو به موی آنچه در شرع تکلیف شده هرچه رفتار بیشتر از دستور دین است را شناسایی کرده و به چالش کشید : اگر دین گفته با این مقدار آب و شستشو پاکی حاصل می شود اضافه اش خلاف دستور دین است و اسراف است .

sana52
مهمان
sana52

با سلام
در مورد افرادی که بارویکرد مذهبی گرفتار وسواس می شوند می توان از طریق شناختی وارد شد و به فرد کمک کرد با توجه به احکام مذهبی که در منابع احکام آمده و شناسایی دقیق و مو به موی آنچه در شرع تکلیف شده هرچه رفتار بیشتر از دستور دین است را شناسایی کرده و به چالش کشید : اگر دین گفته با این مقدار آب و شستشو پاکی حاصل می شود اضافه اش خلاف دستور دین است و اسراف است .

مهدیه نیکویی
مهمان
مهدیه نیکویی

سلام
متشکرم از نظراتتون
فراموش کردم این نکته را مطرح کنم،مادر این آقا می گفتند هر بار انها می خواهند با او از طریق دیدگاه های مذهبی صحبت کنند ،انگار او کل رساله را حفظ است با سند مذهبی می داند برای وضو و غسل استفاده از چقدر اب لازم است اما می گوید لام است خوب پاک شود بعد وضو بگیردو …
من به مادر گفتم تا زمانی که خود پسرش از این قضیه خسته نشود ،نمی توانیم برایش کار خاصی انجام دهیم و فعلا با مادر کار میکنم چون خیلی افراطی این پسر را دوست دارد و به او بها می دهدو به نظرمن پسر با این رفتارش بقیه اعضای خانواده را به نوعی کنترل می کند.

hamednasiri
مهمان
hamednasiri

به نظر اولویت با مراجع است و مراجع همان خانم ۴۷ ساله یا مادر است ابتدا باید به او و بقیه خانواده راهکارهای مواجهه و برخورد با شخص وسواسی آموزش داده شود. قطعا مطابق میل پسر ۲۴ ساله رفتار کردن برای خانواده مشکل را حل نمی کند. باید خانواده به امور خود بپردازند تا عرصه خانواده برای فرد وسواسی تنگ شود اینگونه که خانواده رفتار می کنند هزینه مشکل وسواس را خانواده پرداخت می کند. باید مسئولیت مشکل بر عهده خود شخص قرار بگیرد که یا کلافه شده و مراجعه می کند و یا اینکه خانواده دوباره به آرامش باز می گردد.

مهدیه نیکویی
مهمان
مهدیه نیکویی

سلام ممنون از نظراتتون
بله تاریخچه وسواس را بررسی کردم قبلا نهایتا نیم ساعت حمام ایشان طول می کشیده ،و وسواس تمیزی یا کثیفی ندارد مثلا مادرش می گفتند که من هرچه درست کنم یا میوه پوست بکنم در هر ظرفی بگذارم از دستم می خورد ولی درمورد دیگران معمولا بیرون چیزی نمی خورد آن هم چون مطمئن نیست آن مال حلال است .
من با خود پسر صحبت نکردم که متوجه اعتقادات مذهبی او شوم .دقیقا مسئله اینجاست که چطور او را راضی کنیم به مشاوره بیاید چون کسی را قبول ندارد .

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام (حمیرا صباغی )
اینکه ایشان مشاوره را قبول ندارند کار را سخت می کند و شما نمی توانید با اصرار و به زور وارد فرایند درمان نمایید وبه خانواده این مساله را توضیح دهید تا انتظار واقع بینانه از درمان و مشاوره داشته باشند همانطور که یک پزشک تا مریض را نبیند دارو تجویز نمی کند ما هم نمی توانیم کاری بکنیم اگر خانواده پیگیر هستند در نوع رفتار و نحو ه ی برخورد شان با فرزندشان کار کنید و از همان سه نفر که ایشان قبول دارند خانواده درخواست نمایند .

baran
مهمان
baran

باید بررسی شود که در این یک سالی که دچار این حالات و رفتارها شده چه اتفاقاتی افتاده ،ریشه وسواس می تواند احساس گناه و عذاب وجدان باشد و او به خاطر رهایی از برخی حالات احساس گناه این مکانیم های دفاعی را به کار می برد نا از شر حالات اضطرابی رهایی یابد (مثل داشتن روابط جنسی نامشروع )،ولی فکر می کنم چیزی که الان مهم تر است این است که چطور او را از مشکلش آگاه کنیم و بخواهیم وارد جلسه درمان شود طبق نظر دوستان می توان از طریق افرادی که آنها را قبول دارد وارد شد و او را به مشکلش آگاه کرد .

mohsen
مهمان
mohsen

با سلام
با توجه به اینکه این فرد با توجه به موارد گفته شده رفتارهای وسواس گونه ی شدیدی را بروز می دهد مسلما تاکنون به مشکل خود پی برده است و نیاز به حل مشکل و درمان اختلال وسواس را در خود حس می کند، بنابراین با توجه به اینکه این پسر بنا به گفته ی مادر به تازگی دچار این حالت ها شده است، باید بر این نکته تمرکز نمود که چه عواملی باعث ایجاد و تداوم این اختلال در فرد شده اند ونیز باید پی برده شود که به چه علت یا علت هایی این فرد از مراجعه به مشاور یا روانشناس خودداری می نماید. می توان از پدر ومادر خواست تا به شیوه ی دوستانه و همدلانه با فرزند خود به گفتگو بنشینند تا بتدریج مقاومت او کم شود و علت های زیربنایی رفتارش را بیان کند ونیز برای حضور در مرکز مشاوره آماده شود.(محسن سدیدی)