پسربچه ای با چسبندگی به مادر- شیما ملاجعفر

مادر جوان ۲۷ ساله به دلیل وابستگی بیش از حدی که پسر بچه ۴ ساله اش به او دارد، مراجعه کرده است. مادر عنوان کرده که وقتی با پسراش تنها در منزل است او از مادر می خواهد که کاملا در کنارش باشد، حتی وقتی که کودک کارتون می بیند و یا هنگامی که با اسباب ¬بازی هایش بازی می کند. تمام مدت می خواهد مادر با او بازی کند و با وقت بگذارد حتی وقتی مادر می خواهد با دستشویی برود کودک می خواهد در باز باشد. مادر بسیار کلافه، خسته و عصبی شده است. می گوید نمی تواند هیچ وقت استراحتی داشته باشد و یا با خیال راحت به کارهای خانه برسد. اما این وضع فقط وقتی است که با هم تنها هستند، به محض ورود پدر، کودک با پدر به بازی مشغول می شود حتی با پدر بیرون می رود. در جمع خانواده هم چسبندگی به مادر نشان نمی دهد با عمه هایش بیرون برای خرید می رود. با بچه های دیگر ساعتهای طولانی در اتاق بازی می کند. گاهی هم با کمی گریه خانه مادربزرگش تنهایی می ماند. به دلیل مشکل مالی نمی تواند کودک را به مهدکودک بفرستد اما به خانه اسباب بازی خانه سلامت آورده می شود، هرچند بعد از کمی گریه و زاری چندساعتی را آنجا می گذراند. چه راهکار درمانی را پیشنهاد می دهید. متشکرم

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  عدم توانایی دربروز احساس

6
نظر شما چیست؟

avatar
700
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
baranfmohammadi1364hamednasirim.sd Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
sana52
مهمان
sana52

با سلام
بعد از تامین نیازهای ضروری همه خواسته های کودک را بلافاصله اجابت نکنند و به کودک فرصت بدهند گاهی ناکامی را نیز تجربه کند و بیاموزد . خود نیز با صبر و بردباری با کودک مدارا کند و بداند این وابستگی این طور که خودش توصیف می کند خیلی شدید هم نیست چون گفته کودک با پدر و دیگر افراد خانه بیرون می رود . اگر خود خانم وقت بیشتری می خواهند که برای خود سپری کنند از کمک همسر و بقیه استفاده کنند . اما واکنش منفی مادر مثل ابراز بی حوصلگی و… موجب شکل گرفتن احساس بی ارزشی در کودک می شود که برای او اصلا خوب نیست .

m.sd
مهمان
m.sd

سلام
من به شما پیشنهاد میدهم از طریق نظریه دلبستگی وارد درمان بشی. احتمالا کودک به طور جدی از طرف مادر تهدید به ترک شدن شده. اگر چنین باشد این نگرانی باید در کودک حل بشه از وابستگی به دلبستگی برسه.
موفق باشی

hamednasiri
مهمان
hamednasiri

نشانه هایی که می فرمایید نشانه های دلبستگی غیر ایمن است باید سال اول و دوم تولد بررسی بشود احتمالا مادر یا منابع قدرت غیبت های بی دلیل یا ناگهانی داشته اند و نیازها به جا و به موقع برآورده نشده است. بهتر است برای کودک توضیح داده شود که من برای چه مدت می روم و بر میگردم ارتباط فیزیکی مثل در آغوش گرفتن و بوسیدن و ابراز محبت های زبانی می تواند کمک کننده باشد همچنین دادن استقلال در انجام امور و عدم قضاوت و پذیرش تامشروط می تواند دلبستگ ایمن را ایجاد کند.

1364
مهمان
1364

با سلام.
.برای تغییر رفتار در کودکان استفاده از تکنیکهای رفتار درمانی موثر می باشد.با کمک مادر تقویت کننده های موثر برای فرزندش را پیدا کنید و مادر زمانی که با فرزندش تنهاست به او پیشنهاد کند که در صورتیکه خودش به تنهایی بازی کند و اجازه دهد که مادر کارهای خانه را انجام دهد، بعد از کارش مثلاً با او بازی می کتد و یا برایش قصه می خواند.در ابتدای کار مدت زمان تنهایی فرزندش کوتاه باشد و به تدریج این زمان را زیاد کند. برخورد مادر با فرزندش نیاز به صبر و حوصله دارد و زمانیکه احساس خستگی می کند ،سعی کند از حمایت اطرافیان استفاده کند تا کلافگی و خستگی اش را به فرزندش منتقل نکند.زهرا ابراهیمی
موفق باشید.

fmohammadi
مهمان
fmohammadi

با سلام(محمدی)
بهتر است نوع ارتباط خانم با همسر بررسی شود ،مشاجرات در حضور بچه وتهدید مادر به ترک خانه بررسی شود وروی کیفیت رابطه ی مادر وفرزند مانور بیشتری داده شود وبعد از به دست آوردن اطلاعات کافی با استفاده از روشهای تقویت مثبت ومنفی رفتار برای کاهش رفتار نامطلوب بچه که همان وابستگی بیمارگون بچه میباشد به این مادر یاری برساند.

baran
مهمان
baran

سبک دل بستگی در کودک به خوبی شکل نگرفته و نا ایمن است احتمالا مادر دائم کودک را تهدید به رفتن و برنگشتن و استفاده از این جملات : اگر پسر بدی باشی می رم و مامانت نمی شم ،مامان اون بچه خوبه می شم ،اونوقت تو تنها می مونی ،دیگه کسی بهت اهمیت نمیدهد ،ترکت می کنم و امثال این جملات که می بینیم زیاد استفاده می شود او بپرسید که سبها در اتاق خودش می خوابد یا نه ؟ و اگر نه به عنوان تکلیف می توانید برای شروع به وجود آوردن استقلال در کودک از مادر بخواهید شبها کودکش در اتاق خودش بخوابد اگر قبول نمی کند مادر چند شب پیش او بماند و به تدریج با تکنیکهای شناختی رفتاری این رفتار در کودک به وجود بیاید .وضعیت ترس های کودک را هم بررسی نمایید .