وابستگی به دوست

دانش اموز ۱۶ساله ای به نام صبا که با خواهر ۱۰ ساله اش در یکی از خانه های متعلق به بهزیستی زندگی می کندبه من مراجعه کرده و در مورد احساسش نسبت به یکی از دوستان صمیمی اش صحبت کرد .او دلش نمی خواهد که دوستش با شخص دیگری دوست شود و برای او وقت بگذارد.صبا می گوید همیشه نسبت به دوستان صمیمی اش این حس را دارد که انها را از دست خواهد داد برای همین نسبت به انها حساس می شود این حساسیت باعث شده که دوستش با او در این مورد بحث کند این موضوع به شدت صبا را ناراحت کرده است.نا گفته نماند که صبا و خواهرش به علت اعتیاد والدینشان به این مرکز اورده شده اند البته صبا می گوید از زندگی با والدینش بسیار خوشحال تر میشود و دلش میخواهد با انها باشد.

حتما بخوانید:  دانش آموز دوم تجربی(محدثه بخشی)

نظر شما چیست؟

5 نظرات فعال "وابستگی به دوست"

avatar
700
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
فاطمه انصاری
Guest

با سلام
اینکه دوستان در شکل دهی هویت نوجوانی تاثیر زیادی دارند بدیهی است ، اما فکر میکنم با توجه به شرایط زندگی ایشان نوعی سبک دلبستگی بیمناک شکل گرفته و لذا نگران این است که سایرین دوستش را از او بگیرند، با او شناختی کار کرده و تفکر غلطی که دوستش فقط باید از ان او باشد را اصلاح نمایید. ضمنا روی اعتماد به نفس او کار کنید و او را تشویق نمایید تا دایره دوستی ها و دوستانش را گشترش دهد و از لذت مصاحبت به جای نگرانی از دست دادن دوستش برخوردار شود.
موفق باشید

مهدیه نیکویی
Guest

سلام
معمولا افرادی که در گذشته عزیزانی را از دست داده اند این وابستگی را نشان می دهند . روی اعتماد بنفس صبا کار کنید و او را قوی کنید ،بابالا رفتن اعتمادبنفس و عزت نفس کم کم انتظارت او را منطقی کنید .
موفق و پیروز

sana52
Guest

سلام
درمان شناختی می تواند به ایشان کمک کند تا دریابند که این عواطف هیجانی به این شکل در این سنین بین نوجوانان کم نیست . کتابها یا مطالبی در این زمینه به ایشان معرفی کنید که با خواندن آن بفهمد این عواطف زود گذر است و حتی توضیح دهید دلیل آن ترشح هورمون های خاصی در این سن است که به رشد وتکامل بدن کمک می کند وبعد از بلوغ کامل و رشد جسمی آرامش بهتری را تجربه خواهند کرد. می توانید تکلیف بدهید که نمونه هایی از این موارد را به همراه نتایج آن از کتابها و …پیدا کنند و برای شما بیاورند .

mohammad
Guest

با سلام (حمیرا صباغی )
دور بودن از والدین و از دست دادن انها در این سن تجربه تلخی می باشد لذا ایشان ان را تعمیم داده و دچار تحریف شناختی شده بر لرتباط سالم و عدم دلبستگی کار کنید و با ارتباط و همدلی کمک کنید تا توانمند شده و از شرایط ایجاد شده دچار یاس و احساسات منفی نشود و این موارد در همه ی دوستی های این سن پیش می اید با کوچک نماییو اینکه تا حدی همه در این سن دوست دارند دوستشان فقط برای انها باشد عادی و کوچک نشان دهید و بیشتر بر توانمند ساختن ایشان در مواجه با شرایط سخت و تلخ زندگی شان کار نمایید و با شناخت درمانی بر بافکار و ترس های ایشان کار نمایید .

ناصر فروهر
Guest

سلام
فکر می کنم مراجع شما بدلیل تجارب بدی که توی زندگیش داشته و متاسفانه با موارد بدی هم روبرو شده که مهمترینش از دست دادن خانواده بوده نسبت به موارد فقدان حساس شده-
دوستش که شاید خیلی براش مهم هست میترسه یه روزی از دست بده یا اگر اون فرد با یکی دیگه دوست شد مراجع شمارو ول کنه.
در هر صورت باید کمک بشه تا از این افکار مزاحم دور بشه-باید این نکته رو متذکر شد که هیچ چیز ابدی و همیشگی نیست و بالاخره یه روزی تموم میشه ولی نکته مهم اینه که تا وقتی وجود داره و هست باید قدرش رو دونست و مواظبش بود
موفق باشید