نظارت بر روابط نوجوان : نظارت بر روابط اجتماعی نوجوانان چگونه است؟ قسمت دوم

نظارت بر روابط نوجوان : نظارت بر روابط اجتماعی نوجوانان چگونه است؟ قسمت اول

نظارت بر روابط نوجوان : نظارت بر روابط اجتماعی نوجوانان چگونه است؟ قسمت اول

 

همه ما با آغاز روابط اجتماعی نیازمند برقراری ارتباط و دوستی با دیگران هستیم. نخستین روابط معنادار و انتخاب های ما نیز در زمان نوجوانی شکل می گیرند. دوستی های ما هرچه در سنین پایین تر شکل بگیرند، عمیق ترو تاثیرگذارتر خواهند بود؛

نظارت بر روابط نوجوان : نظارت بر روابط اجتماعی نوجوانان چگونه است؟ قسمت دوم

بنابراین نوع شکل گیری آنها و چگونگی برقراری ارتباطشان بسیار مهم است و با توجه به اینکه نوجوانان دوست دارند برای خودشان اسراری داشته باشند که نشان از مهم بودن و بزرگ شدنشان دارد و علاقه ای ندارند مانند گذشته با والدین خود زیاد صحبت کنند، والدین هم چاره ای جز برقراری ارتباط با نوجوان خود ندارند. اما چطور باید این کار را انجام دهند و نگذارند فاصله بین آنها و نوجوانشان بیشتر و بیشتر شود.

 

دوستیابی های اولیه

دوستیابی های اولیه با شروع دوره نوجوانی و تقریبا پایان دوازده سالگی و با توجه به اینکه هویت فردی و اجتماعی نوجوان در این سنین شکل می گیرد، او به تدریج وارد زندگی اجتماعی و مرحله دوست یابی می شود. درواقع اینکه چرا بعضی افراد نیاز بیشتری به دوست یابی دارند و بعضی ها کمتر، به نوع شخصیت و ساختار ذهنی آنها بستگی دارد که با توجه به درون گرایا برون گرابودن نوجوان ، نوع ارتباط او هم مشخص خواهد شد.

درواقع هرکس با توجه به ساختار شخصیت خود نیازهایی دارد که برطبق آن هم رفتار میکند؛ مثلا افراد درون گرا علاقه زیادی به داشتن دوست های متعدد ندارند و بیشتر ترجیح می دهند در خلوت خود با گوش دادن به موسیقی و مطالعه به آرامش برسند، درحالی که افراد برون گرا مایلند بیشتر در جمع دوستان و همسالان حضور داشته باشند.

فراموش نکنیم هیچ نوع برتری بین شخصیت های مختلف وجود ندارد، ولی هردو شخصیت درون و برون گرا باید تحت کنترل باشند تا دچار افراط و مشکل نشوند و در آینده نیز در ارتباطات اجتماعی خود موفق شوند. البته یادمان باشد اگر نوجوان بتواند با افراد خانواده خود ارتباط خوبی داشته باشد، علاقه کمتری به پیداکردن دوستهای مختلف و ارتباط با آنها خواهد داشت، اما از آن طرف بعضی دیگر از نوجوانان ترجیح می دهند بیشتر وقت خود را خارج از خانواده سپری کنند؛ چراکه تصور میکنند به اندازه کافی از طرف خانواده درک نمی شوند. درهرصورت دوست یابی امری مهم در تعاملات اجتماعی است؛ زیرا موجب هویت یابی فردی و اجتماعی در نوجوان می شود.

 

حتما بخوانید:  مدیریت خشم خود را به دست بگیرید

گرایش به منابع قابل اطمینان

باتوجه به اینکه نوجوان خود را فردی رشديافته و مستقل می داند و مایل نیست دیگر به والدینش وابسته باشد، دوست دارد با کسانی دوست باشد که بتواند با آنان درددل کند، آنان را مورد اعتماد خود بداند و از اسرارش بگوید؛ ضمن اینکه دیگر دوست ندارد کسی در کارش دخالت کرده یانصیحتش کند. مهارت دوستیابی و جذب افرادی که همخوانی و هماهنگی بیشتری با نوجوان داشته باشند، چیزی است که خانواده باید در سنین کودکی آن را به فرزند خود بیاموزند؛ وگرنه نمیتوانند به خوبی در این زمینه عمل کنند.

البته بهترین آموزش در این خصوص این است که….

Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700