ناخن جویدن

پسر بچه ای پنج ساله، تک فرزند،مادر معلم، پدر کارمند، که خیلی خوب به فرزندشان رسیدگی میکنند.تا الان وقتی مادر سر کار میرفته کودک نزد مادربزرگ می مانده که خیلی خوب به او رسیدگی میشده. اما با شروع سال تحصیلی کودک به مهد برده شده چون دیگر مادر بزرگ توان رسیدگی به اورا به دلیل مشکلات پیری ندارد. کودک در مهد خوب بازی می کند و بهانه نمیگیرد اما مشکل ناخن جویدن او شروع شده است طوری که وقتی بیکار میماند مثلا هنگام تماشای تلوزیون ناخنش را میجود. صبح هاهم بهانه میکند که به مهد نرود. حالا والدین بسیار نگران این حالت کودک شده اند.اما امکان اینکه کودک به خانه مادر بزرگ برود نیست.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  افسردگی

11
نظر شما چیست؟

avatar
700
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
marymohammadمهدیه نیکوییafkhami1364 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
jafarzadeh
مهمان
jafarzadeh

توی این مورد به نظر می رسه که درمان سیستمی و دعوت از همه ی اعضای خانواده برای حل مساله بهتر جواب بده .
و یکی از موارد دیگه ای که توجه نشده فکر می کنم پرسش از فضای مهد ، طرز برخورد مربیان ، و … باشه.

79053774
مهمان
79053774

فضای داخل مهد بنابر گفته ی مادرش خیلی خوبه و خودش ده روز به مهد رفته، اونجا نشسته و برخوردها رو دیده سپس کودکش رو اونجا ثبت نام کرده. بنابر گفته ی مربی مهد کودک در مهد اصلا این حالت رو نداره و بهانه گیری خونه و مادر رو نمیکنه. پدرو مادر هم سعی میکنند بیشتر با فرزندشون باشند. مادر سعی میکنه خوراکی و تنقلات یا آدامس به فرزندش بده تا دیگه ناخنش رو نجوه. اما متاسفانه هنوز ادامه داره و خود کودک هرروز انگشتش رو به مادرش نشون میده که در اثر جویدن به چه شکلی دراومده.

sajjad
مهمان
sajjad

با سلام
برای ارزیابی این مورد باید بگویم که مبتنی بر دیدگاه ادلر تک فرزند ها در خانواده مشکلات زیادی را متحمل می شوند، این افراد کانون توجه والدین هستند و از بین رفتن این توجه و از دست دادن جایگاه فردی در اجتماع و خانواده باعث می شود فرد دنیا را غیر منصفانه بداند .
عامل دیگر شاغل بودن والدین هست که طبیعتا مشکلات زیادی را سبب می شود…
برای تشخیص فک می کنم که بهانه تراشی های کودک از نرفتن به مهد ناشی نبود آن جایگاهی است که می خواهد و ناخن جویدن هم پاسخی رفتاری است که می گوید من از شرایط جدید ناراضی هستم…
جهت درمان هم رفتار درمانی و استفاده از فنون آن جهت خاموش شدن رفتار ایجاد شده می تواند کارساز باشد.
با تشکر
فرهادی

104255cdf04
مهمان
104255cdf04

جویدن ناخن یک اختلال و واکنش روانی است که در کودکان معمولا در سنین خردسالی آغاز می‌شود. والدین و اعضای خانواده کودک برای کمک به درمان او مؤثرندومیتوانندروش های گوناگونی راانتخاب کننداز جمله منحرف‌کردن حواس او در هنگام ناخن‌جویدن واینکه سعی کنند وقت بیشتری به او اختصاص بدهند تا تنها نماند. بنشینید و خیلی آرام درباره ناخن های فرزندشان با او صحبت کنند. از آنجایی که کودکان مایلند توجه، محبت و حمایت مادر و پدر خود را هیچ گاه از دست ندهند، تلاش می کنند با انجام خواسته های آنان رضایت شان را جلب کنند. والدین و مربیان مهد می توانند با الگو قرار دادن خود و آموزش روش های آرام سازی، ورزش های ساده و گوناگونی را به فرزند یاد بدهند. برای مثال همگی روی زمین بنشینند، نفس های طولانی بکشند، تصورات آرام بخشی در ذهن خود مرور کنند و با حفظ آرامش عضلانی خود سعی کنند شیوه های کاهش فشار عصبی را بیاموزند.
نرگس صادق پورسعیدی

sana52
مهمان
sana52

با سلام
ناخن جویدن یک رفتار دفاعی است که فرد (کودک)برای آرام سازی خود و کاهش اضطراب در پیش می گیرد و کم کم تبدیل به یک عادت می شود و چون با این رفتار آرامش موقتی تجربه می کند (پاداش می گیرد )که همان کم شدن موقتی اضطراب است دچار یک دور معیوب در پاسخ دهی می شود .
کار شناختی روی کودک نیز کمتر از بزرگسالان نتیجه می دهد پس بهترین کارها در مورد این کودکان این است که حواسشان از موضوع پرت شود تا کم کم از سرشان بیفتد . بازی هایی که در آن دست ها درگیر هستند مثل بازی رنگها با انگشت و بازی با خمیر ها و خانه سازی می تواند از طریق خوگیری با وضع موجود به خاموش شدن دفاع ناکارآمد(ناخن جوی)شود . موفق باشید.

1364
مهمان
1364

با سلام.
به نظر این کودک برای ایجاد حس ارامش در خود ناخن خود را می جود.در این زمینه عکسالعمل اطرافیان مهم می باشد.سعی کنند به این موضوع زیاد حساسیت نشان ندهند.استفاده از تکنیکهای رفتاری مثل:تقویت ،خاموشی و ….به نظر مطلوب می باشد.حواس کودک را در مواقعی که مشغول ناخن جویدن هست باید،پرت کرد و یکسری بازی با انگشت را به او یاد داد.ابراهیمی

afkhami
مهمان
afkhami

ه نظر من ناخن جویدن کودک می تواند به علت اضطراب یا یک رفتار عادتی باشد. در مورد اول باید جلسه ای را با کودک ترتیب داد تا از طریق بازی درمانی بتوان ریشه اضطراب را شناسایی کرد ولی اگر رفتار از روی عادت باشد می توان پس از اینکه کودک چندین بار این کار را تکرار کرد دستش را از دهانش بیرون آورد و انگشتان دو دستش را در هم قفل کند و روی پاهای خود قرار دهد و به مدت ۲۰ ثانیه محکم به هم قفل کند و اگر این تمرین چندین با تکرار شود کم کم عادت زدایی انجام می شود.

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام (حمیرا صباغی )
اسعی نمایید اوقاتی که این رفتار بیشتر تکرار میشود را بررسی نمایید و ریشه اضطراب این فرد را پیدا کنید بر روابط ایشان در خانواده و اصلاح جنبه های معیوب اقدام نمایید و از تقویت و تشویق و به خصوص رابطه با مادر توجه نمایید و کیفیت روابط بین والدین و با فرزندشان را بررسی نمایید و فن ارام سازی هم برای کاهش اضطرابشان بسیار عالی جواب می دهد.

مهدیه نیکویی
مهمان
مهدیه نیکویی

با سلام
ریشه ناخن جودن معمولا اضطراب است این کودک دلبستگی که به منابع حمایتی پیدا کرده را بعد از مدتی از دست داده است ،مثلا اوایل بیشترین ارتباط را با پدر و مادر داشته که بعد از مدتی کم شده بعد از آن مدتی در کنار مادربزرگ بوده و این نوع رابطه نیز یا کم شده یا از بین رفته شاید احساس ناامنی می کند باید بررسی شود ،شاید این رفتارش برای جلب توجه پدر و مادر باشد گویا زمان هایی که در خانه است این رفتار را دارد و انگشتانش را به مادر نشان می دهد به نظر من با زبان بی زبانی می گوید برای من وقت بگذارید و بیشتر توجه کنید . اول با والدین کار شود اگر مشکل برطف نشد استفاده از رفتار درمانی مناسب می باشد.
موفق باشید.

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام (حمیرا صباغی )
همانطور که دوستان هم گفتند ناخن جویدن یک رفتار و واکنش در برابر اضطراب فرد هست ودوری از خانواده و مادر بزرگ می تواند باعث این رفتار شده باشد خانواده درمانی و نادیده گرفتن این رفتار و عدم بزرگ نمایی هم می تواند کمک نماید با بازی در لحظاتی که در کنار هم هستند و البته مسا له مهم تر نوع رابطه ی والدین با هم و عدم مشکل از لحاظ جدایی و مشکل عاطفی بین انه هم بررسی نمایید .

mary
مهمان
mary

ناخن جویدن ریشه در اضطراب دارد.به خاطر اشتغال مادر ،کودک به مادر بزرگ سپرده می شده و کودک نبود مادرش را با مادربزرگش جبران میکرده و حالا مادربزرگ را هم از دست داده.به نظر میرسد ریشه اضطرابش به این علت باشد.
ناخن جویدن بیشتر موقع تلویزیون نگاه کردن یا وقتی که کودک از دستهایش استفاده نمیکند شدت دارد خوب است در این مواقع چیزی مثل یک توپ کوچک نرم به او بدهند تا دستانش مشغول باشد یا دستکشی دستش کنند، میتوانند ناخنهایش را با لاک مخصوص تلخ کنندویا از تشویق و جایزه استفاده کنند.البته این درمان موقتی است و باید ریشه اضطراب درمان شود.
والدین باید حتما حداقل روزی نیم ساعت وقت برای کودک اختصاص دهندو با او بازی کنند .البته بازی وسیله ای است برای ایجاد ارتباط با فرزندکه در حین بازی فقط توجه و محبت داشته باشندواز تذکر و تعیین نوع بازی ،سرزنش و..خودداری کنندوهمین طور در این نیم ساعت از هر کار دیگری مثل تلفن جواب دادن خودداری کنند.
مریم قاسمی