پسری 13 ساله

با سلام.

مراجع پسر ۱۳ ساله ای است که دو برادر و یک خواهر کوچکتر از خود دارد. وضعیت وی از لحاظ تحصیلی ضعیف می باشد.سه سال پیش به علت بیش فعالی قرص مصرف می کرده و مادرش می گوید با خوردن قرص متوجه تغییر در تمرکز حواس پسرش می شده ولی بعد از ۵ ماه مصرف قرص به توصیه یکی از معلمها به وی قرص نداده است.در حال حاضر پسر او به خاطر بیش فعالی دچار ضعف در تمرکز می باشد و از لحاظ تحصیلی مشکل دارد.در ضمن رابطه پدرش با وی نیز نسبتا بد می باشد؛به گونه ای که پسر ترس شدید از پدرش دارد و برخورد بد پدر با وی روی رفتار او با سایر اعضای خانواده تاثیر گذاشته است.پدر برای امدن به جلسه مشاوره همکاری نمی کند .در جلسات مشاوره سعی کردم  ، کارهایی برای افزایش تمرکز حواس وی انجام دهم و یکسری ورزش و بازیهایی که برای افزایش تمرکز حواس موثر بود را به وی پیشنهاد کردم ؛اما هنوز پیشرفت خاصی در زمینه تحصیلی نداشته است، به نظر شما  بهترین کاری که می توان برای مراجع انجام داد چیست و اینکه ایا ارجاع به روانپزشک برای مصرف دوباره قرص مناسب است؟

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  ترديد در تصميم گيري

4
نظر شما چیست؟

avatar
700
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
رضایی محمدmahbobeh afshari104255cdf04ناصر فروهر Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ناصر فروهر
مهمان
ناصر فروهر

سلام بعضی مواقع علت بیش فعالی بچه در مدرسه ممکنه برای جلب توجه صورت بگیره-چون توجهی رو که میخوان توی خونه دریافت نمی کنند به همین خاطر در مدرسه به رفتارهایی روی میارن که بقیه رو به طرف اونا جلب می کنه-
مسئله دوم: این فرد بخاطر اینکه نزدیک به سن بلوغه و چون افراد تو این سن میخوان مورد توجه باشندشاید میخواد جلب توجه کنه ولی راهشو بلد نسیت و احساساتش رو یه جور دیگه نشون میده.
در هر صورت باید باهاش ارتباط گرم و نزدیک برقرار کنید تا بفهمید که واقعا برای چی به این صورت رفتار می کنه.
حدس میزنم بیش فعالیش حتما به بی مهری های پدرش هم ربط داشته باشه.
اگر بتونید با والدین این فرد یکی دو جلسه صحبت کنید خیلی چیز ها براتون روشن میشه.
موفق باشید

104255cdf04
مهمان
104255cdf04

باسلام
بیش فعالی شایعترین اختلال رفتاری در سنین کودکی و بلوغ است،بهتراست درجلسه ای از والدین اودعوت شود تا بررسیهای بیشتری انجام شود،درمان‌های غیردارویی این بیماری شامل رفتار درمانی، گفتار درمانی و درمان شناختی رفتاری، خانواده درمانی، مداخله در مدرسه، آموزش مهارتهای اجتماعی ، آموزش مدیریت والدین و نوروفیدبک است . میتوان جهت کنترل تکانه الگوی رفتاری ”اول اندیشه، سپس عمل“ را به او آموزش دادوبه او گفته شود قبل از انجام کارها و گرفتن تصمیم، جوانب، عواقب، نتایج و پیامدهای انتخابش را در نظر بگیرد.
نرگس صادق پورسعیدی

mahbobeh afshari
مهمان
mahbobeh afshari

سلام.خداقوت
روش های افزایش تمرکز را اجرا کنید.مثلا از دانش آموز بخواهید هر روز ۵ اتفاق مثبت یا خاطره شیرین را که روز قبل یا همان روز برایش رخ داده است برایتان توضیح دهد. با این روش هم قدرت تمرکز او را افزایش و هم توجه او را به جنبه های مثبت زندگی سوق می دهید که می تواند در بهداشت روانی و سلامت روحی او تاثیر زیادی بگذارد.
روش غرقه سازی نیز می تواند کمک کننده باشد.به این صورت که دانش آموز عمدا روزی ۱۵ دقیقه در یک محیط شلوغ می نشینید و مطالعه می کند. مثلا مادرش صدای تلویزیون و کامپیوتر و ضبط و هر وسله صوتی که موجود است را تا حدی بلند کرده و از او بخواهید در این شرایط بخواند و سپس از او درس بپرسید ببینید تا چه حد می تواند درس را یاد بگیرد.
تمرین ها و بازی های شمارش معکوس،توپ و نقطه،شطرنج،دمینو و.. می تواند در افزایش تمرکز کمک کننده باشد.
همچنین بازی های پیدا کردن الگوها،پیدا کردن تفاوتها و بازی مازها نیز مفید است.
* به سایت تخصصی کودک و نوجوان کودک فردا نیز مراجعه کنید.

رضایی محمد
مهمان
رضایی محمد

اول اینکه آن معلم که پیشنهاد داده که مصرف قرص قطع شود کار غیر حرفه ای را انجام داده است که شاید وضع را بدتر کرده است ودوم اینکه برطبق DSM_IVسال ۱۹۴۴ سه نوع ADHDوجود دارد:۱.نوع مرکب که شامل بیش فعالی ونقص توجه است ۲.نوع عمدتا بی توجه و۳.نوع تکانشی_بیش فعالی که هر کدام مشخصات خاص خود را دارد وباید تشخیص افتراقی صورت بگیرد که کار فردیست متخصص در این زمینه. البته در نوع فقدان توجه فرد اغلب از عهده توجه دقیق به جزییات بر نمی آیدویادر تکالیف مدرسه وسایر فعالیت ها از روی بی دقتی مرتکب اشتباه میشودو مشخصه های دیگر.درمان این فرد حتما نیازمند کار کرد قبلی فردبااین بچه هاست وداشتن تجربه است که امید است مشاور عزیز وظیفه خود را در زمینه ارجاع انجام دهد.به هر حال شاید موضوع تنها جلب محبت یا توجه ساده نباشدواما مشاور هرطور شده با کمک سایر اعضای مدرسه واز جمله مدیر، پدر را به جلسه مشاوره بکشاند و درمورد مشکل و یژگی های آن ،پدر را مطلع کند تا روابط از این حالت خارج شود.