مورد پژوهی

سلام دوستان عزیز
مراجعم دختر ۱۴ ساله ای است که از وسواس فکری عملی رنج می برد.موضوع را مادر دانش آموز با من در میان گذاشت .خود دانش آموز هم از این بابت در رنج و عذاب است و خواستار درمان است.پرسشنامه ی وسواس فکری عملی مادزلی را تکمیل کرد و از این بابت مطمئن شدم که دچار این مشکل است.داروهای روانپزشک را دو هفته مصرف کرده اما به دلیل خاصیت کسل کننده و خواب آور بودن مصرف را قطع کرده است.جلسه ی اول از او خواستم اعمال و افکار وسواسی و ترس هایش را فهرست کند.افکارش پیرامون موضوعاتی چون زباله، نجاست و حیوناتی چون سگ و گربه بود.و اعمالش بیشتر شست و شوی دست و پا،تکرار وضو و شک در درست بودن نمازش بود.واز این بابت که اگر کارهایی که به ذهنم می آیند را انجام ندهم گناه می کنم یا برای خانواده ام اتفاقی می افتد،می ترسید.
منتظر راهنمایی های دوستان عزیز م هستم.

حتما بخوانید:  علاقمندی 24 ساله به 27 ساله

نظر شما چیست؟

4 نظرات فعال "مورد پژوهی"

avatar
700
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
21926
Guest

سلام وسواس باید از طریق درمانهای شناختی درمان گردد روی باورهای وی کارکنید البته تکنیک های رفتار درمانی مثل اغراق در شست وشو نیز میتواند موثر باشد_گلشیرازی

مهدیه نیکویی
Guest

سلام
میتوانید از فنون شناختی و رفتاری استفاده کنید.مثلا افکارش را به چالش بکشید یا جدولی تهیه کند ودر ان شدت ،مدت و فراوانی رفتار وسواسی را ثبت کند ،بعد از حساسیت زدایی منظم استفاده کنید و تعداد انها را کم کنید .
در ضمن مشاوره با خانواده هم می تواند کمک کننده باشد .ممکن است فرد وسواسی در این خانواده باشد که ایشان الگوبرداری می کنند یا مورد اضطراب برانگیزی در میان باشد.
موفق باشید.

mskhatami66
Guest

خاتمی
با سلام
اختلال وسواس ممکن است ریشه اضطرابی داشته باشد مخصوصا در سنین نوجوانی که احتمال آن زیاد است. اگر این بررسی شود شاید بتوان با کنترل اضطراب اعمال وسواسی را هم کنترل کرد که برای این کار از روش شناختی باید استفاده کرد. برای کنترل خود وسواس بهترین کار زمان بندی کردن مراجع، متمایل کردن او به سمت ورزش، سرگرمی های مناسب که وقت او را کمی پر کند. برنامه ریزی و کمک ار اعضای خانواده برای تعهد مراجع به برنامه و فراهم کردن ارتباطات اجتماعی بیشتر است.

mohammad
Guest

با سلام (حمیرا صباغی )
از چه زمانی شروع شده و چند مدت و چند بار این رفتارها را تکرا رمیکند و چه زمان هایی بیشتر می شود را ریشه یابی نمایید و با اموزش ریلکسیشن به کاهش اضطراب شان کمک کنید و با حساسیت زدایی منظم و ارام سازی و شناخت درمانی با ایشان کار کنید و مهمتر از همه رابطه والدین با همدیگر و ایشان را بازسازی نمایید.