مفهوم ساده روانکاوی – فروید

اگر دنبال کتابی هستید که مفاهیم ابتدایی روانکاوی به قلم خود فروید بیان شده باشد، کتاب «مفهوم ساده روانکاوی» که ترجمه «The Question of Lay Analysis» هست را مطالعه کنید.

فروید با انتشار این کتاب قصد دارد ثابت کند که روانکاوان غیر پزشک نیز در صورتی که واجد صلاحیت لازم باشند و دوره های آموزشی را گذرانده باشند می توانند به روانکاوی بپردازند. این در حالی بود که در اتریش جز پزشکان افراد دیگر اجازه روانکاوی و درمان بیماران را نداشتند.

بخش هایی از کتاب:

چه تفاوتی بین اعتراف در کلیسای کاتولیک و درمان روانکاوی (تداعی آزاد) وجود دارد؟ اعتراف در روانکاوی تنها سرآغاز کار است. در مسئله اعتراف گناهکار آنچه را می داند بیان می کند،اما در روانکاوی بیمار بیش از آنچه می داند بیان می کند.

حتما بخوانید:  مامان و معنای زندگیکتاب

بیماری عصبی نتیجه زد و خورد بین «خود» و نهاد است اما در حقیقت کشمکش اصلی بین دنیای خارج و نهاد است و این وظیفه اصلی «خود» است که میان آن دو میانجی شود. اصلی که باعث بروز بیماری میشود آن است که «خود» برای از بین بردن این اختلاف شیوه سرکوبی نارسا و نامناسب غرایز را بکار می برد که در این زمان نخود» رشد کافی نداشته است.

روانکاوی می خواهد «خود» را تقویت کند پس می بایستی به جستجوی سرکوبی ها رفت و از آنجایی که این سرکوبی ها متعلق به نخستین سالهای زندگی هستند، کار روانکاوی با همان دوره است.

حتما بخوانید:  توتم و تابو - فروید

وقایعی که در «خود رشد نیافته» تاثیر شدید می گذارد مشاهده روابط جنسی بین بزرگترها و یا رابطه جنسی خود کودک با یک فرد بزرگسال یا کودکی دیگر است.

فروید پیشبینی می کند که روزی روانکاوی در تمام رشته های دانش که با تاریخ فرهنگ انسانی و اصول معنوی و مکتب های مختلف فرهنگی سروکار دارد از قبیل هنر، مذهب و امر اجتماعی مانند یک وسیله لازم و غیرقابل اجتناب به کار می آید و مورد عمل قرار می گیرد.

آیا پیشبینی فروید به حقیقت پیوسته است؟

نام کتاب: مفهوم ساده روانکاوی

نویسنده: زیگموند فروید

مترجم: فرید جواهر کلام

سال: 1926

انتشارات مروارید

Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700