مساله ی اخلاقی-میرنعمت غیبی

تلفن اتاق مشاوره زنگ می زند اقایی ۳۷ ساله که۴سال ازدواج کرده اندوحاصل این ازدواج یک دختر ۳ سه ساله است دریک روزی که در حال سکس بودند متوجه دخترشان نمی شوند ودخترشان آنها را در حالت لخت وسکس می بیندوآن عمل را علاوه بر این که در بین فامیل هایش می گوید وبه بچه های هم سن سال خودش می گوید که بیایید بریم اتاق وشلوار مان را در بیاوریم ومثل پدر ومادرم بازی کنیم حالا من هم انواع جایزه ها وگردش ها واسباب بازیها را برایش گرفته ام وگفته ام که این کار زشت است وپیش همه نگو اما او بی اعتنا است وهمه جا می گوید ومن هم حسابی خجالت می کشم ودر مانده شدم که چه کار کنم واز دلم هم نمی آیدکه او را تنبیه کنم حالا تکلیف من در قبال رفتار این بچه چیست لطفا دوستان نظر داده وراهنمایی کنید با تشکرغیبی

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  عدم هویت / یزدابادی

10
نظر شما چیست؟

avatar
700
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
zolgharnein100840ناصر فروهر79053774MARYAM SAFARI Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمداسمعیل جعفری
مهمان
محمداسمعیل جعفری

قطعا این پدر و مادر اهمال کاری بزرگی مرتکب شده اند و اثر آن نیز بی شک بر کودک مهم است.
برای این کودک سکس والدینش جالبترین اتفاق در آن اتاق بوده و برای همین این جالبترین اتفاق را برای همه تعریف میکند . پدر و مادر باید با برنامه ریزی در همان مکان یک اتفاق جالبتر مثل جشن تولد و یا جشن رفتن به مهد و … ترتیب دهند که اثر این اتفاق دومی باعث کمرنگ شدن اثر آن اتفاق شود و کودک هر وقت که یاد این اتاق می افتد آن جشن دومی در ذهنش متبادر شود و آن را تعریف کند.—محمد اسمعیل جعفری

farhadi sajjad
مهمان
farhadi sajjad

با سلام(سجاد فرهادی)
در ارزیابی مورد باید بگویم که این دختر بچه سه ساله درکش از سکس یک درک کاملا ناشناخنه است و همانطوری که خودش گفته درکش در حد یک بازی است .
من فکر می کنم با توجه به حساسیت خانواده از این اتفاق باعث توجه بیش از حد کودک به آن شده اند و پاداش دادن (دادن عروسک و جایزه)اصلا مناسب نیست و تنبیه هم به هیچ وجه راهبرد موثری نمی باشد.
دختر بچه رفتاری را دیده و گهگاهی راجب آن حرف می زند ، هر وقت بیان می کند با توجه خیلی زیادی(چه مخالفت و چه ختدیدن)مواجه می شود، بنابراین برای جلب توجه مجدد آن را تکرار می کند….
اینجاست که اهمیت نادیده گرفتن و بی توجهی پدیدار می شود و اینگونه رفتار احتمال خاموش شدن رفتار کودک را منتج می شود.

البته نباید فراموش کنیم که کنجکاوی جنسی دقیقا در این سن وجود دارد.

ملک جعفریان
مهمان
ملک جعفریان

این بستگی به این دارد که پدر و مادر تا چه اندازه در مورد مسائل جنسی مرتبط با سن فرزندشان با او صحبت کرده اند.و اینکه این رابطه یک رابطه ی کاملا خصوصی است.باید با توجه به سن کودک او را به این درک برسانیم.والدین کودک باید به او بگویند که ما دوست داریم بعضی وقت ها به طور خصوصی باهم باشیم و ما می توانیم از طریق تماس فیزیکی رابطه ی صمیمی بیشتری داشته باشند و این رابطه کاملا خصوصی است.

baran
مهمان
baran

به نظر من استفاده از بازی درمانی برای این کودک می تواند مناسب باشد مثل استفاده لز بازی کار با سینی شن که کودک داستان سرایی می کند و در تخیل خود رویدادهای گذشته و کنونی را یاز آفرینی می کند به هیچ عنوان نباید از تقویت و تنبیه در این مورد استفاده کرد و با رفتار نادیده گرفتن می توان این رفتار را خاموش کرد بازسازی صحنه اتاق با مسائلی دیگر می تواند این رویدا د را در ذهن کودک محو نماید .

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام (حمیرا صباغی )
همانطور که دوستان گفته اند حتما باید تحت نظر یک مشاور با این کودک با بازی درمانی کار شود و به هیچ عنوان به طور مستقیم از کودک برای تعریف نکردن در خواستی نشود و برای فراموش کردن لازمست زمان بگذرد و والدین نباید سرع خواهان فراموشی این موضوع باشند با نادیده گرفتن و خواندن شعر و بازی به خصوص سن پایین هست می توانند کنترل و به فراموشی بسپارند و کاملا مواظب باشند تا دوباره این اتفاق تکرار نشود .

MARYAM SAFARI
مهمان
MARYAM SAFARI

با سلام. تکرار این رفتار از جانب کودک به دلیل تقویتی است که از جانب دیگران دریافت می کند و البته توجهی که از جانب والدینش دریافت می کند ( جایزه و …) و با این شرایط کودک به یک منبع کنترلی دست پیدا کرده است که می تواند به خواسته هایش دست پیدا کند، پس این رفتار را ادامه می دهد. اولین کار، حذف کردن پاداش ها است و حتی در برابر هر بار تکرار این رفتار، کودک را از یک چیز مورد علاقه اش محروم کنند ( مثل ندیدن کارتون مورد علاقه).

79053774
مهمان
79053774

سلام.
دادن پاداش و جایزه به این کودک باعث میشود کاملا شرطی بار بیاید و کودک این اتفاق را هیچگاه فراموش نکند و اگر درخواست چیزی را داشت و به او داده نشد از این اتفاق سو استفاده کند. باید بر روی فکر وشناخت کودک کار کرد و کم کم این نکته را ذهن او ایجاد کرد که بعضی مسائل خصوصی هستند و نباید به کسی بگوید . هم چنین استفاده از بازی درمانی برای فراموش کردن این اتفاق می تواند مفید باشد

ناصر فروهر
مهمان
ناصر فروهر

سلام
دیدن این تصاویر برای یک دختر بچه سه ساله اصلا قابل درک نیست یعنی یک بچه سه ساله هیچ درکی توی این موارد نمی تونه داشته باشه —-چون هنوز بی اطلاعه و هنوز قسمت تفکر انتزاعی بچه تکامل پیدا نکرده –پس توضیح دادن به اون هیچ سودی نداره. باید پدر و مادر بچه از این به بعد مواظب باشند تا این چنین اتفاقاتی نیفته.
از طریق فیلم های اموزشی بعضی از موارد رو میشه خیلی خوب به بچه اموزش داد. اتفاقات پر اهمیتی که تو اون سن برای بچه ممکنه پیش بیاد و براش جالب هست رو میشه ترتیب داد تا اروم اروم تصاویر نزدیکی پدر و مادر توی ذهن بچه کم رنگتر بشه و بجای اونا اتفاقات خوب و مثبت تر برجسته بشه-
موفق باشید

100840
مهمان
100840

سلام(قدیری)
بر خورد والدین برای کنترل کردن کودک در مورد بیان ماجرای دیده شده برای دیگران فقط نشان دهنده توجه آنها به مسئله است وبه صورت غیر مستقیم بجای کنترل موضوع این رفتار را در کودک بدترو تقویت می کنند. صبر آموزی را به والدین آموزش دهید. از طریق بازی در مانی و بازی با عروسک های نمایشی ،انگشتی و بازی والدین با کودک در بازی عروسک های نمایشی وحتی جابجایی نقش ها می توان در بهبود موضوع کار کرد.

zolgharnein
مهمان
zolgharnein

باسلام،درتستCITمورای اشاره میکند وقتی درسنین ۳تا۵یا۶یعنی خردسالی کودکی اطلاعاتی بخصوص ازجهت دیداری دریافت کرده باشد .دچاراولین تعارض بزرگ زندگی اش می شود چراکه تا قبل آن مادربرای کودک همانند یک فرشته است .درذهن کودک مادر جایگاه یک فرشته رادارد .(اگروالدین دائم تذکردهند وهل شوند که نگوزشت این کاربدی)تعارضی بزرگ به این صورت شکل می گیرد که یک فرشته کارشیطانی وبدی را انجام داده است چطور ممکن است؟!مادربایدسعی کند رابطه پرتوجه وصمیمانه اش رابا بیشترکرده واین مسئله باعث دوری آنان ازهم نشود .ئالدین هرچقد نهی ازبیان کننداین حالت بیشتر می شود.چراکه توجه به کارنامناسب فرزندان خودش نوعی تقویت آن محسوب میشود.طبق اشاراتی که دوستان داشتند به جای نصیحت وتهدید بازی درمانی وقصه درمانی داشته باشته باشند .البته این راهمبدانندکه این کودک ازاین پس بسیار مترصداین مسائل است شایدیک سیدی ساده باربی یایک شوئ فیلم ساده عاشقانه برای اوجذابتر ومعنادارتر خواهدبود.لذاخانواده به جای هل شدن حواسشان را جمع کنند .حداقل یک مدت محرکهایی رسانه ای محیطی رابسیارمحدود کنند.وبه جای نهی کردن که باعث خلاقیت کودک در دورزدن والدین میشود .حواسشان باشد کودک باکسی هم سن وسال تنها نماند به هیچ وجه یادراتاق بازبماند ومادربابهانه های بازی وشوخی ورسیدگی دائما سربزند.