مراجع افسرده

 باسلام به دوستان مراجع خانمی ۴۳ساله متاهل ودارای یک فرزند دختر است که بسیارمذهبی است در حدی که انتقاد اطرافیان را بر انگیخته وخود را منزوی ساخته است.این خانم د ر تنهایی و با بیماری جسمی کولیت شدید اکثر مواقع تنهاست مادرش به شدت گرفتار بیماری کشنده ای است که اقوام دیگرش نیز دراثر همین بیماری درگذشته اند طی دو جلسه بیشترین مطلبی که عنوان می کند بی حوصلگی شدید وهراس از مشکلات جسمی خودش وناتوانی در کمک به مادر در حال مرگ است.چگونه می توان دور معیوب افسردگی و مشکلات تجربه شده ناتوان کننده را شکست؟

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  دانش اموز دوم دبیرستانی(محدثه بخشی)

15
نظر شما چیست؟

avatar
700
15 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
mary9113037733hamednasiri17490000sana52 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
mohammad
مهمان
mohammad

حمیرا صباغی
مراجع ۲۳ ساله خانم رابطه ی فرا زناشویی و دو سال هست که عروسی کرده اند همسرشان نادیده گرفته و اصلا از این موضوع ناراحت نیستند و به روی خود نمی اورند و ایشان با پدر دختر کار می کنند و کلا از اول هم همه ی خرج و مخارجشان توسط خانواده خانم تامین می شد و مدام سر کوفت این موضوعات بوده ولی باز پسر اصلا عکس العملی ندارند .

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام حمیرا صباغی
ببخشید مثل اینکه من باید دربارهی مراجع شما نظر می دادم متاسفانه نوشته شما دیر باز شد و من فکر کردم باید مشکل مراجعم را مطرح کنم
از اینکه مادر شان مشکل حاد دارند و در حال احتضار هستند برای هر فردی تحمل چنین شرایطی بسیار سخت است حتما همدردی وتوجه و همدلی لازم را داشته باشید و به ایشان این پیام را بدهید که هر کسی در این شرایط باشد این حس ها را تجربه خواهد کرد وامید بدهید که این مراحل گذراست و روی شناخت و افکار معیوب ایشان کار کنید در باره فعالیت روزمره شان اطلاع کسب نمایید و از فعالیت های کوچک تکلیف بدهید تا در خود فرو نروند و باور های غیر منطقی ایشان را اصلاح نمایید.

ناصر فروهر
مهمان
ناصر فروهر

سلام،به نظرم بی حوصلگی و هراس مراجع شما به این خاطر باشه که میترسه نزدیکترین فرد به خودشو از دست بده-چون به گفته خودش بستگان دیگشون هم بخاطر همین مسئله و بیماری از بین رفتن و شاید هراس و احساس تنهاییش به همین دلیل باشه-در درجه اول سعی کنید ارتباط بسیار نزدیک و صمیمانه ای با ایشون برقرار کنید بهشون بگید که تنها نیست و هر مسئله ای که داشته باشد به او کمک خواهید کرد-تکنیک های شناختی رو بعد از این مراحل اگر اجرا کنید فکر می کنم خوب باشه- سعی کنید روی باور هاش یکم کار کنید تا منعطف تر بشه و راحت تر بتونه با مسائل دورربرش کنار بیاد-موفق باشید

fmohammadi
مهمان
fmohammadi

باسلام فریبا محمدی
برای این خانم با وضعیت جسمانی ذکر شده بایستی ابتدا مطمئن شوید که تحت نظر پزشک متخصص هست یا نه،چون عدم درمان مناسب برای چنین بیمارانی عوارض جسمی وروانی به جا خواهدگذاشت.درضمن در مورد افسردگی او مطمئن شوید که چنین است به خصوص در مورد خوابیدن وخوردن وانگیزش او ویا انجام تست افسردگی ،به یقین برسید،پس از اطمینان از مشکل او از تکنیک های شناختی رفتاری بر روی باورها وعقاید غیر منطقی او کار کنیدوتا حد امکان اورا تشویق به شرکت در باشگاههای ورزشی ویا هنر مورد علاقه اش کنید ودر مورد مادرش با او همدلی لازم را داشته وچون ایشان فرد مذهبی میباشد از آیات وروایات وآموزه های دینی برایش صحبت کنید.

104255cdf04
مهمان
104255cdf04

افسردگی یکی از اختلالات روانی است که موجب کاهش شدید فعالیتهای فرد شده و او انگیزه ی انجام بسیاری از کارها را از دست می دهد. انرژی روانی شخص افسرده کاهش محسوسی پیدا کرده و تمرکز حواس وی نیز افت زیادی می‌کند، پس کاوش در افکار منفی ،کشف خطاهای شناختی او و جایگزین ساختن آنها با شناختهای سالم میتواند باعث کمک به اوشودهمچنین میتوان از روشهایی مانند :انحراف فکر، بازداری فکر و و انحراف توجه و تعیین جدول زمانی برای فکر منفی استفاده کردتا فکر منفی عادت کند که بطور خود کار و دلبخواهی آمد و شد نکند بلکه فقط در ساعات خاصی بیاید و برود که این روش تدریجامنجر به حذف فکر منفی خودآیند (اتوماتیک)می شود.
نرگس صادق پورسعیدی

counselor
مهمان
counselor

باسلام.
اینکه عنوان کردید مراجعتان بسیار مذهبی هستند میتواند یک مکانیسم جبرانی برای ترس ایشان از مرگ باشد بهتر است شما در ابتدا روی افکار و باورهای غلط ایشان کار کنید .موفق باشید
نفیسه جعفری

1364
مهمان
1364

با سلام.
با توجه به توضیحات شما روش شناختی به نظر مفید می باشد.اینکه مراجع شما بسیار مذهبی است ،تا حدی که انتقاد اطرافیان را برانگیخته نیاز به بررسی دارد.ایا او از این طریق ارامش به دست می اورد یا مدام دنبال بهانه ای است که گریه کند.اگر این امر باعث شود که روحیه وی بدتر و افسردگی او شدیدتر گردد،در این زمینه نیز باید کار کنید.تکالیفی مثل:پر کردن اوقات خود با کارهای مورد علاقه مراجع(مثل:ورزش)،رفت وامد با کسانی که در کنار انها ارامش دریافت میکند و در روحیه ی وی تاثیرات مثبتی دارد،نیز مفید می باشد.
زهرا ابراهیمی

21926
مهمان
21926

باسلام _گلشیرازی
ابتدا لازم است از افسرده بودن مراجع با انجام تست اطمینان یابید سپس به صورت شناختی روی باورها واعتقادات او کار کنید ،تن ارامی را به وی اموزش دهید،به او بگویید که حداقل روزی ۳۰دقیقه پیاده روی تند انجام دهند ،کلاسهای هنری بروند،در زمان حال بودن را به وی اموزش بدهید چون مذهبی اند میتوانید با ایه ها واحادیث ایشان را ارام کنید

jafarzadeh
مهمان
jafarzadeh

به نظرم درمان cbt برای درمان این خانوم مناسب باشه . سعی کنید خود گویی های این خانوم رو مشخص کنید و سپس اقدام به تغییر اونها کنید. بالا بردن اعتماد به نفس و امید به زنگی هم مناسب می باشد.

sana52
مهمان
sana52

سپاس فراوان از دوستان عزیزی که راهنمایی کرده اند .

17490000
مهمان
17490000

بلالی-به نظر من برای چنین مراجعانی رویکرد وجودی و معنادرمانی بهتر جواب می دهد.به مراجع بگویید بسیاری از اتفاقات تحت کنترل ما نیست و بهتر است بتوانیم از دل رنج هایمان راهی به سمت آرامش پیدا کنیم،روی تاب آوری وی کار کنید.معمولا مراجعان غمگین نیازمند مداخلات هیجان مدار هم هستند و تنها به شناخت آنها بسنده کردن جواب گو نیست.از تکنیک های وجودی و گشتالتی استفاده کنید.به صوص که مذهبی هم هستند معنادرمانی بهترک جواب میدهد.سعی کنید روی ارتباطات وی نیز ار نید تا با اطرافیان مجددا ارتباط بگیرد.گاه وتقسیم رنج آن با دوستان درد را قابل تحمل تر میکند.اینکار به بهبود افسردگی وی کمک می ک تقسیم رنجند.

17490000
مهمان
17490000

بلالی-به نظر من برای چنین مراجعانی رویکرد وجودی و معنادرمانی بهتر جواب می دهد.به مراجع بگویید بسیاری از اتفاقات تحت کنترل ما نیست و بهتر است بتوانیم از دل رنج هایمان راهی به سمت آرامش و معنایی تازه پیدا کنیم.معمولا مراجعان غمگین نیازمند مداخلات هیجان مدار هم هستند و تنها به شناخت آنها بسنده کردن جواب گو نیست.از تکنیک های وجودی و گشتالتی استفاده کنید.به خصوص که مذهبی هم هستند معنادرمانی بهتر جواب میدهد.این افراد به جمله هر که در این بزم مقرب تر است جام بلا بیشترش می دهند اعتقاد قوی دارند.روی تاب آوری وی کار کنید.سعی کنید روی ارتباطات وی نیز کار کنید تا با اطرافیان مجددا ارتباط بگیرد.گاه تقسیم رنج با دوستان درد را قابل تحمل تر میکند.اینکار به بهبود افسردگی وی نیز کمک می کند.

hamednasiri
مهمان
hamednasiri

سلام
این بیماری در حقیقت‌ ‌‌‌Inflammatory Bowel Syndrome نام دارد که به طور خلا‌صه به آن ‌IBSگفته می شود.
‌‌‌‌کولیت عصبی روده بسیار خوش خیم است. بسیار هم رایج است. این بیماری در رابطه با استرس است و این هنگامی است که بعضی اشخاص تحمل استرس زیاد را ندارند.
بعضی ها مقاومت شان در مقابل استرس خیلی کم است، حال یا به دلا‌یلی ارثی و یا غیره. این اشخاص وقتی در مقابل استرس خانوادگی یا کاری قرار می گیرند، دچار این عارضه می شوند.
به نظر باید ضمن راهنمایی و دادن آگاهی نسبت به بیماری و وضعیت موجود کمک شود فرد در زمان حال زندگی کند و از انون لذت ببرد و با درمان های وجودی با موضوع مرگ مواجه و مساله حل و فصل شود

9113037733
مهمان
9113037733

شفیعی
با سلام
با توجه به آنچه در مورد این فرد بیان کردید و با توجه به آنچه دوستان بیان کردند می توان گفت که باید با استفاده از روش های شناختی و معنادرمانی با او برخورد کرد
نکته دیگر این که از او بخواهیم میزان تقصیر خود در بیماری مادرش را بیان کند و با توجه به میزانی که فکر می کند در بیماری مادر نقش دارد و یا میزان نقشی که در بهبود مادرش دارد باید برضد حالت افسردگی او عمل نمود و سعی شود برای او با استفاده از فعالیت های خوشایند انگیزه جهت زندگی کردن ایجاد نمود.
با امید موفقیت

mary
مهمان
mary

سلام(مریم قاسمی)

از درمان شناختی رفتاری استفاده کنید.اگر افسردگی شدید باشد باید به روانپزشک مراجع کند.
تشویق او به ورزش کردن بسیار تاثیر دارد،البته بهتر است عضو باشگاهی شود تا در جمع حضور داشته باشد.
چون فردی مذهبیست ذکر درمانی و خواندن قرآن (با معنی) هم موثر است.
اطرافیان هم وارد جریان درمان شوند و از این خانم حمایت لازم را داشته باشند.