محسن سدیدی- کودک یازده ساله

کودک ۱۱ ساله با تشخیص ADHD، بنا به گفته های مادر خانواده ی ۴ نفره ویک خواهر بزرگتر ۱۷ ساله دارد. کودک در سنین پایین تر کاملا عادی بوده است. در کلاس درس گاهی در رویاهایش غرق میشود. مثلا اگر مدادش زیر مبز می افتد وبرای برداشتنش پایین می رود اگر صدایش نزنند ممکن است مدت زیادی زیر میز با مدادش مشغول بازی شود. در مدرسه با کودکان رابطه ی خوبی ندارد. اگر هم بازی کودکی هم سطح خودش باشد رابطه پایدار نخواهد بود زیرا دوست دارد دیگری تحت امر او باشد برای همین با کودکان پایین تر ازسطح خود رابطه طبیعی دارد. در بازی جرزنی می کند. اگر دستوری بیش از یک مرحله باشد معمولا یکی را فراموش می کند. مثلا اگر مادرش از او بخواهد تا لباسهایش را دربیاورد وکیفش را بیاورد یک کار را جا می اندازد. کودک نسبت به بعضی از وسایلش مانند کارتون سی دی هایش وسواس دارد طوری که اگر یک گوشه اش تابخورد ناراحت می شود. در بازیهی کامپیوتری آنچنان جذب شده که از همه چیز غافل می شود. براساس مشاهدات خودم او اعتماد بنفسش پایین است، همسالانش را مسخره می کند، تعادلش ازسنش پایین تر است وتحمل کاری خوبی دارد. حافظه ی شنیداریش تا ۶ واژه است. درحرکات طریف نیز مشکلی ندارد. لطفا اگر موردی لازم است ازوالدین بپرسم ذکر فرمایید. ممنون

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  استمناء

7
نظر شما چیست؟

avatar
700
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
mohsen9113037704104255cdf04مهدیه نیکوییsana52 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
a.rostami
مهمان
a.rostami

سلام، فکرمیکنم بهتر باشه درمورد تماس چشمی فرزند، مدت زمان تمرکز بر روی یک فعالیت و البته بلندی صدایی که از او کاری را درخواست میکنند و همچنین نحوه برخورد با کودک را بررسی کنند، جه در صورت انجام درست فعالیتش و چه در صورت عدم انجام فعالیت. چراکه برای مداخله باید روی این مسائل کار شود.

salahshor
مهمان
salahshor

با سلام و خسته نباشید خدمت شما.
از نظر بنده در این مراجع ترتیب تولدش (با توجه به نظریه آدلر) مهم است. اگر تک فرزند باشد که باید بررسی کنیم اشتباهات اساسی در زندگی اش کدام ها هستند. فرضا می گوید همه باید به من توجه کنند – همه باید منو دوست داشته باشند. پس اگر اشتباهات اساسی در زندگی دارد(تفکرات غیر منطقی) باید کار کنیم علاقه اجتماعی را دراین کودک بوجود بیاوریم. که بنده پیشنهاد میکنم از مادرش و کودک بخواهیم نقاط مثبت زندگی کودک را یادداشت کنند تا آنها را تقویت کنیم و اعتماد به نفسش بالا رود تا بتواند با بقیه ارتباط نزدیکی برقرار کند و علاقه اجتماعی اش بالا رود.

sana52
مهمان
sana52

با سلام
این لیست بلند بالا از ریز رفتار های کودک این احتمال را در ذهن می آورد که والدین وی با روشهای کمال گرایانه سعی در زیر ذره بین بردن همه رفتارهای او دارند . در منزلی که سه نفر بالغ رفتار می کنند رفتار کودک پسر بیشتر زیر سوال می رود .اگر کودک بیش فعالی هم داشته باشد آموزش رفتارهای همدلانه و درک شرایط کودک توسط سایر افراد خانواده است که اثری شفابخش برای کودک دارد .خیلی از رفتارهای بالا با این که نپخته و خام هستند جزئی از تجربیات عادی کودک محسوب می شوند .کودک به سرعت در حال رشد و تغییر است و هر گونه برچسب زنی دشمن بزرگی برای خلاقیت وی محسوب می شود . تکیه بر مثبت ها موجب خلق اثر هنری خداوند (انسان خلاق)است.بنابر این ذره بین را بردارید و دست به کار شوید .موفق باشید.

مهدیه نیکویی
مهمان
مهدیه نیکویی

سلام
در این خانه همه از موضع بالا و قدرت با او رفتار کرده اند و او نیز این رفتار را یاد گرفته می خواهد دیگران را تحت نفوذ داشته باشد ،باید این رفتار او خاموش شود .
اگر واقعا بیش فعال باشد که PMT(آموزش ارتباط والدین با کودک)لازم است،در مورد بیش فعالی و نحوه ارتباط با این کودک و لزوم توجه بیشتر و استفاده از تقویت مناسب سنش تاکید شود.
با کودک تمرین های توجه و تمرکز کار شود ،استفاده از ورزش به خصوص (پینگ پنگ،بدمینتون ،کاراته و،..)باعث افزایش تمرکز بدنی می شود که کم کم بر تمرکز ذهنی نیز موثر است.شنا کردن نیز برای آرامش بخشیدن به او موثر است .

104255cdf04
مهمان
104255cdf04

باسلام
بهتراست نحوه برخورد والدین و سایر اعضا بااو بررسی شود و اینکه والدین در قدم اول بایستی راجع به تشخیص مطمئن باشند و به فرزندشان برچسب نادرست نزنند ،انرژی اضافه او باید از طریق فعالیت‌های مثبت، از جمله ورزش کردن، مصرف شود
و او را به هیچ‌وجه تنبیه نکنند زیرا رفتارهای انتقام‌جویانه‌ از او سر خواهد زد. بهتر است بااو مودبانه و با محبت رفتار نمایند وپیشنهاد می شود والدین برنامه خانواده‌را به گونه‌ای مناسب تنظیم کنند و به هر طریق ممکن به کودک بفهمانند این یکی از قوانین خانواده اوست که از وسایلی چون کامپیوتر به صورت افراطی استفاده نکند.
نرگس صادق پورسعیدی

9113037704
مهمان
9113037704

با سلام
سوال من این است که این مراجع دختر است یا پسر؟ چرا که برخی رفتارها در این سن در میان پسران نسبتا شایع تر است، و دیگر اینکه این برچسب از چه سنی به وی زده شده؟افراد بیش فعال معمولا در سالهای اول دبستان نیز مشکل ساز هستند اینکه در ۱۱ سالگی مشکل ساز شود کمی عجیب است،
الگوی رفتاری خواهر برزگتر را با ایشان بررسی نمایید شاید مقایسه ی زیاد و برخی رفتارهای دیگر باعث کاهش اعتماد به نفس ایشان شده و فراموشی دستورها نیز نوعی بی اعتنایی مقابله ای است.
موفق باشید

mohsen
مهمان
mohsen

با سلام کودک نامبرده، پسر است، تشخیص ADHD یکسال قبل توسط روانپزشک به او داده شد، علت احتمالی این بوده است که مادر تصور می کرده که در سنین پایین تر این مقدار کم توجهی عادی بوده است وگرنه در سنین پایین تر نیز علایم اختلال را داشته است.