لج بازی کودک

 خانومی۳۵ ساله
دارای ۳ فرزند پسر می باشد که به ترتیب ۱۸، ۱۴ و۱۰ساله اند. مشکلی که این خانوم در جلسه اول مطرح کردند مربوط به پسر کوچکتر او بود. شکایت اصلی او این بود که پسرش بسیار لج باز است و این مسئله چه در خانه و در ارتباط با برادران و مادر و همچنین در مدرسه و انجام تکالیف مدرسه است. این خانوم مطرح کرد که فرزند او با برادر دوم خود بیشتر لج بازی می کند، در حالی که پسر دومش آرامتر است ولی اصلا رابطه خوبی ندارند. هنگام انجام تکالیف مدرسه لج بازی می کند من مجبورم به شدت با او برخورد کنم. به طور غیر مستقیم و از صحبت های این خانوم فهمیدم که رفتار خود او هم با فرزند درست نیست و از تنبیه زیاد استفاده می کند. البته به گفته خود او ۱سال است که به تهران نقل مکان کرده اند و به علت غیبت های زیاد پدر که مشغله کاری دارد، لج بازی بچه ها بیشتر شده است. یکی از مواردی که گفت این بود که خط بسیار بدی دارد و هرچقدر بااو بحث می کنم که درست بنویسد گوش نمی دهد و حتی رفتارش را بدتر می کند.وقتی که با او صحبت می کنم و کمی رفتارش درست می شود با دیدن برادر دومش لج بازی شروع می شود. حتی تهدیدهای معلم و مادر برای درس خواندن فایده ندارد. برای جلسه دوم خواستم که پسرش را همراه خود بیاورد. فرکوراوند

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  ربابه 31ساله

4
نظر شما چیست؟

avatar
700
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
114armandoallame17490000 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
17490000
مهمان
17490000

در ابتدا نحوه برخورد مادر با کودک را از تمام زوایا مورد بررسی قرار دهید.میزان توجه ایشان به کودک،مقدار محبتی که به وی دارد،نوع برخورد با سایر برادران بخصوص برادر دوم نیز بررسی شود.نحوه ارتباط فرزندشان را با پدر نیز جویا شوید.امکان دارد غیبت پدر موجب خشم یا سرخوردگی وی شده که به شکل لجبازی خود را نشان می دهد.بهترین کار هم این است که از مادر بخواهید تا در. جلسات آتی فرزندش را با خودش بیاورد تا نحوه تعامل آنها را از نزدیک مشاهده کنید.همینطور رفتار کودک را از نزدیک مشاهده کنید.به نظر می رسد این کودک با بکن نکن های زیادی از جانب مادر،معلمان یا شاید حتی برادران تحت فشار است.بلالی

allame
مهمان
allame

به نظر من رفتار این مادر باید بررسی شود و علت لجبازیهای کودک را در رفتار مادر جستجو کرد این کوذک نیاز خود به توجه مادر را به صورت لجبازی و نا فرمانی نشان میدهد مثلا متوجه شده که با عدم انجام تکالیف توجه مادر را جلب میکند و به دلیل فاصله سنی کمتر با برادر کوچکتر او را رقیب عاطفی خود میداند اگر این فرض درست باشد مادر با توجه نشان دادن به رفتارهای مثبت کودک و تشویق او رفتار لجبازی را در او خاموش میکند البته نقش پدر در این مورد نباید نادیده گرفته شود (بازویی)

armando
مهمان
armando

با سلام
شیوه ی برخورد کودک با برادر قبل از خود, ظاهرأ چیز عادی است! و پشت سر هم بودنشان شاید دلیل تأیید آن باشد!
ولی زوایای دیگر این لج بازی که به همه ی اعضای خانواده و علی الخصوص مادر نیز ختم می شود,قابل تأمل است و باید با درمانی سیستمی و یا حداقل با حضور فرزند و مشاهده ی رفتار مادر با او,به شیوه های مناسبی برای نحوه ی برخورد مادر با کودکش دست پیدا کنید!
بنظر من,شیوه های برخورد و فرزند پروری در هر خانواده ای,بدون شک با هم فرق دارد و از این رو,درمان و اصلاح این شیوه ها نیز با هم فرق دارد و برای اصلاح آنها,باید خانواده و شیوه ی فرزندپروری آنها را بهتر درک کنیم!!!
یا حق…

114
مهمان
114

با سلام
نکته مثبتی که میتوانید مادر را به آن دلگرم کنید این است که این برخورد او امیدی برای آینده است چرا که برخورد مصمم او میتواند مانعی برای انجام تصمیمات اشتباه نوجوانی باشد. به نظر من هم درمان سیستمی مناسب است و بررسی اینکه چه عواملی او را در تکرار این رفتار تشویق میکند و سپس انتخاب راه حل مناسب. یکی از راه حلها دادن قدرت انتخاب به کودک است، مثلا هنگام درخواست انجام کار دو گزینه (این یا آن) به او رایه شود .
موفق باشید