ترس از مرگ (فریبا محمدی )

دانش آموز اول دبیرستانی یک سال است که دچار هراس از مرگ شده است وبخصوصا شبها آزارش میدهدوهمیشه دوست دارد ژودتر ازهمه بخوابد تا کمتر افکار مزاحمش شوند وکاملا مایوس است ،عزت نفس واعتماد به نفس پایینی داردوانرژی پایینی برای انجام کارها دارد ،در کل انگیزه ی کافی برای زندگی ندارد.طبق صحبتهایی که با هم داشتیم ازنظر وضعیت خانوادگی مشکل خاص ومهمی دیده نشد وفقط خودش از تبعیض مادرش بین خودش وخواهر بزرگترش گلایه میکرد (واینکه خواهرم چون خوشگلتر از منست به او بیشتر بها میدهد)چند جلسه ایست که روی اعتماد به نفسش کار میکنیم و نزدیکی بیشتر بامادرونحوه ی برقراری ارتباط موثر وبه کار بردن کلمات ولحن مناسب با اعضاء خانواده آموزشهایی داده شده ولی ترس از مرگ همچنان اورا آزار میدهد ،لطفا راهنمایی کنید.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  پسر9ساله بهانه گير

5
نظر شما چیست؟

avatar
700
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
marysanam104255cdf041364sana52 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
sana52
مهمان
sana52

باسلام
فردی که هراس از مرگ دارد ابتدا مطمئن کنید که این فکر هاو ترس ها تا حدی طبیعی است و به سراغ همه می آید اما بهتر است این افراد آموزش ببینند که چگونه این افکار را در حد متعادل بپذیرند و فرصتی برای رشد بدانند.نکته دیگر این که اگر فرد افکار مذهبی دارد و ترس از عذاب اخروی وی رانگران کرده است با توجه به آیات و روایات او رابه رحمت الهی امیدوار کرد و یاد آور شد که فقط گناهکاران وحشت از عذاب باید داشته باشند و خداوند توبه پذیر است .(کمک کنید افکار شناختی اشتباهی اش را تغییر دهد . اگر فرد اعتقادات مذهبی ضعیف دارد و از این راه پذیرا نیست از کتاب درمانی (درمان شوپنهاور یا کتاب های دیگر یالوم )استفاده کنید .موفق باشید.

1364
مهمان
1364

با سلام.
در مورد ترس مراجع از مرگ،ابتدا ریشه ی ترس را شناسایی کنید و ببینید چگونه این ترس در وی ایجاد شده است و چه عواملی باعث تداوم و تشدید این ترس می شود؟ ایا برخورد اطرافیان با وی بر میزان ترس او تاثیر گذار می باشد؟احتمالا ریشه ی ترس وی به افکار غیر منطقی و نامطلوب در مورد مرگ بر می گردد که استفاده از روشهای شناختی می توان تا حدودی موثر باشد.
زهرا ابراهیمی

104255cdf04
مهمان
104255cdf04

باسلام
در ابتداباید علت ایجادترس رابررسی کرده وروی حذف باورهای غلط در این زمینه کارکردمیتوان از روشهای شناختی استفاده کردونیزبایدمحرکهای جدیدی جانشین محرکهای ترسناک شوندتاترس ازبین برودبااستفاده ازاصول یادگیری مخصوصا”اصل خاموشی میتوان به او کمک کرد.

نرگس صادق پورسعیدی

sanam
مهمان
sanam

با سلام به نظر می رسد مراجع شما به دلیل رفتارهای مادر و یا افکار اشتباه خود، دچار افسردگی شده و شاید یکی از دلایل خطور افکار مرگ در ذهن ایشان، همین موضوع باشد. چرا که افسردگی باعث می شود افکار اضطراب زا بیشتر به ذهن فرد خطور کند. به هر حال درمان CBT ، حساسیت زدایی منظم و نیز تکنیک توقف فکر برای دفع این افکار می تواند مفید باشد. همچنین دعوت مادر به جلسه مشاوره و توصیه به ارتباط گرم تر و غیرتبعیض امیز می تواند به دفع این افکار در دانش اموز کمک کند. موفق باشید. مکتوبیان

mary
مهمان
mary

سلام به نظر من مراجع شما بخاطر افسردگی دچار ترس از مرگ شده ،بهتر است روی افسردگی او کار شود و نیز با مادر او ملاقاتی داشته باشید و اطلاعات بیشتری بدست آورید .احتمال دارد مادرش نیز دچار مشکلاتی باشد که به فرزندش منتقل میکند مثل اضطراب یا افسردگی.روی رابطه مادر و فرزند نیز کار شود.