فرزند من در حال بزرگ شدن است: نگاهی به مسائل دوران نوجوانی

فرزند من در حال بزرگ شدن است

نگاهی به مسائل دوران نوجوانی

فرزند من در حال بزرگ شدن است!

یکی از بزرگترین چالش های والدین در مواجهه با فرزندی که در حال ورود به دوران نوجوانی است، تغییرات خلقی و رفتاری وی است. حتما در مواجهه با خانوادهای که فرزند نوجوانی دارند این قبیل شکایات را زیاد شنیده اید: “جدیدا خیلی بی ادب شده، به همه دستور میده.”، “احترام بزرگترش رو نگه نمیداره، حالا من یا مادرش یه اشتباهی کردیم ولی خیلی بی شرمانه به رومون میاره.”، “همش جلوی آیینه است و به خودش میرسه، آخه چه وضعشه؟”، “هر چی بهش میگم این کارو نکن گوش نمیده، انگار اصلا نمیفهمه که مریض میشه آخرش” و…

 

فرزند من در حال بزرگ شدن است
دانشمندان حوزه روانشناسی رشد در مطالعاتی که بر روی نوجوانان داشتهاند، به خصوصیاتی از افراد حاضر در این دوره از زندگی دست یافته اند که وجود این خصوصیات نشان دهنده رشد سالم یک نوجوان است. در این مقاله به صورت خلاصه به این خصوصیات اشاره خواهد شد و در مقالات بعدی به نحوه مواجهه و مدیریت این خصوصیات اشاره خواهیم کرد.

1. منتقد می شوند:

پسران و دختران در این سن به شدت منتقد می شوند و در انتقاد کردن از خود رحم نشان نمیدهند. بیشترین کسانی که مورد هدف انتقاد نوجوانان قرار میگیرند افراد صاحب قدرت هستند که در خانه پدر و مادر و بیرون از خانه شامل هر فرد صاحب قدرتی می شود. این حالت در دوران نوجوانی بسیار عادی و متداول است و از نگرانیهای اصلی والدین در قبال فرزندانشان است، چراکه در مواردی بیادبی و جسارت را به همراه خود دارد.

فرزند من در حال بزرگ شدن است
2. جروبحث میکنند:

نوجوانان در این سن به شدت اهل جدل و جروبحث میشوند. آنها از هر فرصتی برای اینکه بگویند صاحب فکر هستند و میتوانند به صورت مستقل فکر کنند استفاده میکنند. جالب آنکه آنها برای رسیدن به خواسته های خود به طرز ماهرانهای به استدلال متوسل شده و دلیل می آورند. همچنین در خلوت خود به سنجش و سبک سنگین کردن این استدلالها میپردازند و به آنها نمره میدهند.

3. مردد هستند:

یکی از نشانه های بارز دوران نوجوانی تردید و عدم تصمیم گیری قطعی است. نوجوانان هنوز نمی دانند به دنبال چه چیزی هستند و هدف آنها در زندگی چیست، هرچند که به شدت دغدغه پاسخ به آن را دارند و به دنبالش همه جا را جستجو میکنند. این وضعیت باعث میشود که نوجوان همواره چیزهای مختلف را انتخاب و امتحان کند اما به سرعت نسبت به آن دل زده شود.

4. توجه به خود:

نوجوانان در این سن احساس میکنند که مرکز توجه همگان هستند و با ورود به هر مکانی توجه همه متمرکز بر آنهاست. این حالت را به اصطلاح تماشاچی خیالی مینامند. این احساس باعث میشود که نوجوانان به شدت نسبت به ظاهر خود و هر عکس العملی در مورد ظاهرشان حساس شوند.

5. استثنا بودن:

نوجوانان احساس میکنند که استثنا هستند: من مریض نمیشوم، من معتاد نمیشوم، من نمره بد نخواهم گرفت و … از جمله فکرهای متداولی است که یک نوجوان در مورد خودش دارد. شاید در یک جمله نوجوان را باید اینگونه توصیف کرد، “هر چی آرزوی خوبه مال من!”

6. ریاکاری:

معمولا در دوره نوجوانی ، نوجوانان ادعاهایی دارند که هیچوقت جامه عمل به آنها نمیپوشانند. شاید دیده باشید (یا خودتان تجربه کرده باشید!) که نوجوانی از فواید خواب سرشب آنچنان صحبت میکند که همه را با اطلاعات دقیقی که دارد متحیر میکند اما خودش زودتر از ساعت 1 نیمه شب به رختخواب نمیرود. اینگونه رفتارها در دورانی نوجوانی متدوال است و والدین به شدت به رخ نوجوان خود میکشند.

7. ترجیح گروه همسالان:

یکی از تغییراتی که به کام والدین (بخصوص مادران) که در دوران نوجوانی تلخ می آید ترجیح دادن همسالان بر آنهاست، اتفاقی که دیر یا زود خواهد افتاد و نوجوان کم کم به کمک آن تمرین استقلال خواهد کرد. این ترجیح بیشتر آنجایی مشکل به وجود می آورد که بین خواسته والدین و هنجار هم سن و سالان نوجوان تعارض و تضاد وجود دارد.

فرزند من در حال بزرگ شدن است
به جز موارد بالا، الگویابی مجدد، مخفی کاری و گویش نوجوانی از دیگری خصوصیات نوجوانان است که برای والدین آزاردهنده به نظر میرسند اما “چشمها را باید شست، جور دیگر باید دید” و در نظر داشت که این تغییرات همانطور که پیشتر اشاره شد نشانه رشد فرزندانمان است. پس برای کنار آمدن با این مسائل باید چه کار کرد؟ در مقالات بعدی به پاسخ این سوال پرداخته خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
حتما بخوانید:  19 دلیل ناموفق بودن نیروی اراده : قسمت اول

نظر شما چیست؟

avatar
700