غلبه بر رخوت : یک باور غیر منطقی - قسمت اول

غلبه بر رخوت : یک باور غیر منطقی – قسمت دوم

غلبه بر رخوت : یک باور غیر منطقی – قسمت دوم

 

در مطلب قبلی ، علل نامعقول بودن باور غیر منطقی را خواندیم و دانستیم که در بسیاری از زمینه های مهم، عمل، به ویژه فعالیت خلاقانه و به شدت غرق کننده یکی از ارکان زندگی شادمانه است. اگر قبول ندارید، با فلسفه رخوت و نافعالی زندگی کنید و به رضایت مندی خود لطمه بزنید. اقداماتی که برای یک زندگی کامل تر می توانید انجام بدهید ، پس با ما همراه باشید:

 

در بسیاری از زمینه های مهم، عمل، به ویژه فعالیت خلاقانه و به شدت غرق کننده یکی از ارکان زندگی شادمانه است. اگر قبول ندارید، با فلسفه رخوت و نافعالی زندگی کنید و به رضایت مندی خود لطمه بزنید. اقداماتی که برای یک زندگی کامل تر می توانید انجام بدهید، به شرح زیر هستند:

غرق آدمها و چیزهای بیرون از خودتان شوید

1.غرق آدمها و چیزهای بیرون از خودتان شوید. عشق ورزیدن به آدمها از عشق ورزیدن به اشیاء و عقاید سودمندتر است چون آدمها میتوانند به عشق شما جواب بدهند و با شما تعامل زیبایی داشته باشند. با این حال عشق ورزیدن به فعالیتی بلند مدت با عقاید – برای مثال دلبستگی به هنر یا یک حرفه – نیز فواید قابل توجهی دارد و گاهی اوقات طولانی تره و متنوع تر و درگیر کننده تر از عشق ورزیدن به انسان دیگری است. در حالت آرمانی، می توانید به اشخاص و اشیاء عشق بورزید. اما اگر در یکی از آنها غرق شدید نیز می توانید خوش باشید.

به خاطر خودتان در کسی یا چیزی غرق شوید

2.به خاطر خودتان در کسی یا چیزی غرق شوید نه به خاطر «بالا بردن خودتان». ظاهرأ عشق ورزیدن به فرزندتان، یا برادر یتیم کوچکترتان خوب و شرافتمندانه است. وقف یاری رسانی شدن (برای مثال وقف تدریس، روان شناسی و پزشکی شدن) هم خوب است. اما به عنوان یک انسان حق دارید به شکل «خودخواهانه  ای » خود را وقف جذاب ترین آدم شهر یا کاری و مثل سکه جمع کردن که ارزش اجتماعی کمی دارد، کنید، تا زمانی که اعتقادات راسخ خود را مهار نکنید و جلوی «اثبات، خوب بودن خود را نگیرید عمیقا عاشق هیچ کس و هیچ چیزی نخواهید بود.

 

حتما بخوانید:  دلایل مجرد ماندن کدامند؟ قسمت دوم

انجام کار بلند مدت

3.وقف کاری شوید که چالش انگیز و بلند مدت است نه آسان و کوتاه مدت، آدم های باهوش معمولا خود را غرق فتوحات جنسی، بازی چکر یا دوزبازی نمی کنند. چون مسلط شدن بر . این امور خیلی زمان نمی برد و چندان مهیج نیست. در عوض سعی کنید اهدافی مثل نوشتن یک داستان خوب، پیشبرد رشته فیزیک یا ایجاد رابطه ای عاشقانه و حفظ آن رابطه را دنبال کنید. این نوع مشغولیتهای ذهنی جذابیت خود را تا سالها حفظ می کنند.

 

تلاشی را شروع کنید

4.انتظار نداشته باشید غرق شدن های نشاط انگیز به سرعت پدید آیند. شما به دلیل رخوت، ترس از شکست و پیچیدگی امور مجبورید به صورت آزمایشی و اجباری تلاشی را شروع کنید و قبل از آن که در آن غرق شده و مجذوب آن شوید، مدتی آن را ادامه بدهید. البته فکر نکنید تا رابطه با کاری را برای مدتی طولانی ادامه نداده اید نمی توانید از آن لذت ببرید. بلکه اگر مجذوب آن کار یا رابطه نشدید می توانید زمینه نشاط آور دیگری را بیازمایید.

به علایق دیگر خود فکر کنید

5.اگر خودتان را در موضوعی غرق کرده باشید می توانید به علایق دیگر خود فکر کنید یا برخی کارهای جانبی را نیز انجام بدهید. خصوصا اگر مشغله اصلی شما همیشگی نیست، هنوز مشغله های دیگری وجود دارد. مردم همان طور که شیفته اهداف بلند مدت هستند، شیفته تنوع هم می باشند. بنابراین گاهی اوقات اگر مطالعات، عادات و دوستانتان را عوض کنید، سرزنده تر می شوید تا این که کاری را یکسره انجام بدهید

مبارزه با باورهای نامعقول

6.با مبارزه با باورهای نامعقول خود می توانید با رخوت و نافعالی بجنگید. گاهی اوقات برای آن که خودتان را نافعال کنید، می گویید «بهتر و راحت تر آن است که کارهایم را به دیگران محول کنم، یا وحشتناک نیست که زحمت نوشتن یک داستان را به جان بخرم و بعد مفتضحانه شکست بخورم؟» میتوانید این گونه باورهای خودمخرب را بیابید و آنها را آن قدر زیر سؤال ببرید تا عقاید فعالیت زا را جایگزین این باورها کنید.

خودتان را به عمل وادارید

7.خلاصه این که بهتر است خودتان را به عمل وادارید. شما میتوانید خودتان را وادارید . بله وادارید به جرأت به خرج داده و برخی اعمال را انجام بدهید؛ برای مثال: با کارفرمای خود محکم برخورد کنید؛ آدم جذابی را به رقص دعوت کنید؛ طرح پیشنهادی خود را برای نوشتن یک کتاب با ناشر در میان بگذارید. و اگر خودتان را مجبور کنید به عمل کردن ادامه بدهید، عمل کردن رفته رفته برای شما آسان تر و لذتبخش خواهد شد.

مدتی نقش دیگری را بازی کنید

8.همان طور که جورج کلی نشان داده، شما می توانید به طور ارادی مدتی نقش دیگری را بازی کنید. اگر عادت کرده اید کمرو و گوشه گیر باشید، یک هفته مثل معاشرتی ترین و جسورترین آدمهایی که میشناسید رفتار کنید. آنگاه خواهید دید کنار گذاشتن کمرویی خیلی هم سخت نیست. هرچه خودتان را بیشتر مجبور کنید کاری را که «مطمئن هستید نمی توانید انجام بدهید، انجام بدهید، بیشتر می فهمید میتوانید آن کار را انجام بدهید.

 

حتما بخوانید:  غلبه بر رخوت : یک باور غیر منطقی - قسمت اول

منبع: کتاب زندگی عاقلانه آلبرت الیس ؛ ترجمه مهرداد فیروزبخت ؛ انتشارات رشد

Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700