عشق یا عادت

مراجع: سارا ۲۶ ساله، کارشناسی ارشد روانشناسی

علت مراجعه:عدم توانایی در اجرای تصمیم. سارا ۴ سال است که به علی ۳۲  ساله و دارای کار آزادعلاقه مند شده و رابطه دوستی برقرار کرده است،در ابتدا پسر اظهار داشته قصد ازدواج ندارد و سارا بخاطر علاقه شدیدش دوستی خود را ادامه داده و دارای روابط جنسی بوده البته نه بطور کامل.تا اینکه بعد از ۲ سال متوجه شده که  برای علی کارش و خانوتاده اش مهم ترین چیزهاست و وقتی برای او نمیگذارد.تصمیم به ازدواج می گیرد. در این زمان علی بیان کرده حاضر است هرکاری کند که فقط سارا ازدواج نکرده و با علی ازدواج کند.بنا به دلایلی خواستگاری سارا بهم میخورد.الان ۲ سال دیگر گذشته و هنوز حرکتی از سمت علی صورت نگرفته.سارا(میدونم باید ازش جدا شم ولی نمیشه. انگار دوست دارم حرفهاش باور کنم که داره تمام تلاشش میکنه تا شرایط درست کنه).

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  تنهایی پسری 13 ساله

9
نظر شما چیست؟

avatar
700
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
9113037704mohsen.mohtadishimamjمهدیه نیکوییhamednasiri Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
sana52
مهمان
sana52

با سلام
ایشان می دانند که باید به رابطه خاتمه دهند اما ترس از دست دادن رابطه مانع شده بتوانند تصمیم بگیرند روی پیامد های هر انتخاب (مثبت و منفی)حتی انتخاب معلق ماندن و تصمیم نگرفتن کار کنید .این که پیامد فقدان را با همه تلخی هایش باید بپذیرند چون مسئول آن هستند و نتیجه انتخاب خودشان است .پس با آموزش جرات ورزی به ایشان این شجاعت را بدهید که تصمیم بهتر و کم آسیب تر را انتخاب و اجرا کنند .

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام (حمیرا صباغی )

شفاف سازی باور های غلط که هنوز بعد از گذشت ۲سال هیچ عکس العملی نبوده و بررسی سایر نکات و زوایای ازدواج با ایشان و روشن کردن علاقه که از روی احساس هست و منطقی نبوده و این که اهمیت گذشت زمان و بالا رفتن سن ایشان و کار بر روی دلیل وابستگی به علی و اینکه ایشان کدام نیاز ایشان را برطرف می کنند و کار بر بهتر شدن روابط ایشان با خانواده خود و اینکه ایشان همه ی فنون با توجه به رشته خود را دارند و هنوز در عملی نمودن راهکارها ضعیف عمل میکنند سعی کنید روی نکات مثبت این خانم کار کنید و بلد نمایید .

mohsen.mohtadi
مهمان
mohsen.mohtadi

با سلام صورت‌بندی گزارش: ۱. ایجاد ارتباط دختری تحصیل کرده با پسری شاغل (آزاد) ۲. اصرار سارا به ادامه ارتباط عاطفی با علی با وجود آگاهی به عدم تمایل پسر به ازدواج ۳. عمیق‌ شدن رابطه صمیمانه و تجربه رابطه جنسی ۴. به دلیل آنکه تمایلی از علی برای ازدواج نمی‌بیند تصمیم به ازدواج با خواستگاری دیگر می‌کند (واکنشی در برابر علی) ۴. با نشان دادن تمایل علی به ازدواج، قطع برنامه ازدواج با فرد دیگر و از سرگیری ارتباطش با علی ۵. سارا به دلیل عدم اقدام علی در طی این دو سال به تردید افتاده است نتیجه: احتمالا سارا به دلیل نیازهای عاطفی بالایی که دارد و فقدان توانایی در خودتمایزیافتگی‌، بسیار تحت تاثیر عاطفه و هیجاناتش اقدام می‌کند و به علی وابسته می‌باشد ارزیابی: بر این اساس حتما باید سایر ارتباط‌های سارا با دیگران و جنبه‌های هیجانی وی بررسی شود درمان: پرهیر مشاور: اگر مشاور با نشان دادن پیامدها و اصلاح باورها و فنون جرات‌ورزی در پی هدف قطع ارتباط سارا با علی باشد به نظر من، با توجه به وابستگی سارا به علی، در صورت اثرگذاری بالای مشاور، شاید به صورت موقت ارتباط قطع شود اما احتمال بازگشت وجود دارد حتی اگر سارا با فرد دیگری… بیشتر بخوانید

farhadi sajjad
مهمان
farhadi sajjad

سلام(سجاد فرهادی)
ارزیابی:
الف)انچه در رفتار های سارا مبرهن است همان احساسی بودن و وابستگی شدیدی است که به علی دارد و با توجه به کمیت و کیفیت رابطه ین دلبستگی طبیعی می نماید.
ب) مورد بعدی که خانم صباغی هم با ان اشاره کرده اند و جود باورهای غلط در شناخت سارا در مورد علی است که یقیقا با دلیل تراشی های گوناگون آن را پذیرفته و به کار می گیرد.
د) بنا به دلایلی خاستگاری سارا به هم میخورد ، اگر ان دلایل نبود پس اشان می توانست علی را فراموش کرده وخوشبختی خویش را در جای دگر جست و جو کند..
تشخیص:
سارا در شرایطی است که گزینه ای بهتر از علی نمی یابد و با وجود اینکه عاقبت این رابطه را خوشایند نمی بیند ولی تجربه آرامشی که با او بوده است را به عنوان مرهمی بر شرایط ناگولرش استفاده می کند.
درمان:
استفاده از فنون رفتاری چون انزجاردرمانی می تواند کارساز باشد.
استفاده از فنون شناختی و به چالش کشیدن افکار معیوب (گفت و شنود سقراطی، گرداوری شواهد درباره عاقبت رابطه، و…)

hamednasiri
مهمان
hamednasiri

سلام
آقای محسن مهتدی فرایند را به طور کامل شرح و پرهیزها را به درستی اشاره کردند. به نظرم باید به دختر کمک شود تا به سمت دنیای واقع حرکت کند یکی از بهترین اقدام ها حضور هر دو فرد در جلسه مشاوره است همچنین روشن سازی اهداف دختر و ملاک ها و دلایل علایقش کمک شایانی می کند تا فرد به تصمیم برسد
قیصر امین پور در شری می گوید
بی درد و بی غم است ، چیدن رسیده را/خامیم و درد ما از کال چیدن است
مراجع شما مشکلی را احساس کرده ولی به دلیل علاقه و وابستگی قادر نیست ماجرا را به صورت واقع و کامل مشاهده کند پس اگر او را به دنیای واقع انتقال دهید و کمک کنید با بررسی اهداف و علایقش دید کاملی از ماجرا به او بدهید نتیجه این می شود که خودش رابطه را حل و فصل کند که در آن مرحله می توانید نحوه اتمام ارتباط و وارد شدن در رابطه ازدواج و نکاتی که باید به آن توجه کند را آموزش دهید

مهدیه نیکویی
مهمان
مهدیه نیکویی

با سلام
به نظر من از واقعیت درمانی بهتر است استفاده شود چون این خانم خودش می داند که علی برای این ازدواج در این ۴سال تلاشی نداشته است ،اما واقعیت را نمی پذیرد و گویا تمایل به انکار این واقعیت دارد .
در ضمن روی خودباوری سارا بهتر است کار شود تا خود وتوانایی های خود را ببیند و باور کند ،به نظرمیرسد در این ۴ سال وابستگی بین این دو اتفاق افتاده چون اقا هم نتوانسته ازدواج سارا با فرد دیگر را بپذیرد این رابطه وابستگی است نه دلبستگی

shimamj
مهمان
shimamj

ارزیابی: به نظر من اینکه سازا خودش صراحتا می گوید می دانم این رابطه باید تمام شود، خودش گویای این مطلب است که باورهای غلط ندارد، او می داند و متوجه هست که علی برایش وقت نمی گذارد تصمیمش در ازدواج جدی نیست اما باز به رابطه ادامه میدهد. درمان: من فکر می کنم سارا باید مهارت تصمیم گیری و جرات ورزی را بیاموزد. البته حضور علی در جلسه مشاوره خوب است اما فکر نمی کنم نتیجه ای داشته باشد. علی در این دو سال خودش را به خوبی نشان داده است. به نظر می رسه مشاور روی سارا کار کند. من بالغش را فعال کند، این وضعیت گویای رشد بیش از حد من کودکی است کودکی که با اصرار می خواهد اما چشمانش را نمی تواند باز کند. نظریه انتخاب هم می تواند خیلی مفید باشد. اینکه در فرایند این درمان (نظریه انتخاب) نیازهای سارا بررسی شود و او متوجه شود چقدر علی توانسته نیازهای او را در این دو سال برآوده کند. شاید بعد از چند جلسه کار مشاوره ای بتواند تصمیم اصلی اش را بگیرد. اما به نظر من این رابطه باید هرجه زودتر قطع شود زیرا این رابطه به سود سارا نیست. شاید علی به بهانه… بیشتر بخوانید

mohsen.mohtadi
مهمان
mohsen.mohtadi

شما دارای سوگیری جنسیتی هستید
شما علی رو مقصر فرض کردید در صورتی که مشاور در این مقام نیست، اضافه بر آن‌که مطمئنا سارا در این رابطه تمایل داشته است و کسی اون رو مجبور نکرده است.
موضوع سو استفاده جنسی نیز در این نوع رابطه جایگاهی ندارد، تجاوز که صورت نگرفته، رابطه‌ای با تمایل دو نفر شروع شده و ادامه یافته و در اثر تجربه‌ی صمیمت زیاد، به مرحله جنسی کشیده شده است. بر همین اساس معتقدم پیش‌فرض قطع ارتباط با مدل شما پاسخ نمی‌باشد.

9113037704
مهمان
9113037704

با سلام
میخواهم در کنار مطالب مهمی که برخی از دوستان اشاره نمودند اضافه کنم که باید با علی نیز صحبت کنید تا علت واقعی این تعلل مشخص شود و چنانچه از حضور خودداری نمودند سارا با ایشان صحیت کرده و یک فرصت برای ازدواج و خواستگاری بدهد چنانچه ایشان اقدامی نکرد سارا راحتتر میتواتد دست از انکار بردارد،اینکه سارا میگوید علی تمام تلاشش را میکند نوعی انکار و توجیه است و تا بر طرف نشود عاشق به دیگری فرصت داده و منتظر اقدامش خواهد ماند.
موفق باشید