عشق باید در خور معشوق باشد -شناخت فیلتر نوازشی طرف مقابل(امین فشین)

یک قاعده ی کلی در مورد ھرگونه عشقی وجود دارد، چه عشق به زندگی باشد، چه عشق به یک انسان دیگر، به یک حیوان، و یا یک گل:

من ھنگامی می توانم دوست بدارم که عشق من درخور معشوق باشد و با نیازھا و طبیعت او ھمخوانی داشته باشد. عشق من به گیاھی که به آب کم نیاز دارد، خود را در این نشان می دھد که تنھا ھمانقدر که نیاز دارد به آن آب بدھم. اگر درباره ی «آنچه که برای گیاھان سودمند است» یک پیش باوری دارم، مثلا این که ھمه ی گیاھان به …آب فراوان نیاز دارند، گیاه را خراب خواھم کرد و از بین خواھم برد، چون نمی توانم آن را چنان که بایسته ی اوست دوست بدارم .

حتما بخوانید:  کثیف‌کاری، مهارت یادگیری کودکان را به شدت تقویت می‌کند!

پس فقط دوست داشتن و «بھترین آرزوھا» را برای یک موجود زنده ی دیگر داشتن، کافی نیست. تا ندانم نیاز یک گیاه، یک حیوان، یک کودک، یک مرد، و یا یک زن چیست، و تا نتوانم خود را از پیش فرض ام در این باره که بھترین چیز برای دیگران چیست و از میل ام به کنترل دیگران، رھا کنم، عشق من ویرانگر است- بوسه ی مرگ است .

نظر شما چیست؟

3 نظرات فعال "عشق باید در خور معشوق باشد -شناخت فیلتر نوازشی طرف مقابل(امین فشین)"

avatar
700
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
sanam
Guest

سلام
ممنون از مطلب زیباتون. مدت ها بود که می خواستم این مطلب رو به یه نفر بگم که محبت زیادی چطور ضرر می رسونه، اما نمی دونستم چه مثالی بیاورم.

فاطمه انصاری
Guest

با سلام
ممنون از نوشته مفیدتون،
یاد این بیت مولانا افتادم که :
هر کسی از ظن خود شد یار من از درون من نجست اسرار من
فکر میکنم اگه هرکسی مخصوصا زوجین فیلترهای طرف مقابلشون رو کشف میکردند این همه مشکل پیش نمی آمد! به امید روزی که به این مسائل بیشتر توجه بشه.
موفق باشید

amin123
Guest

سلام دوستان -ممنونم ازتون
ما باید همیشه یادمو باشه که در یک رابطه ی دوطرفه علاوه بر نیازهای خودمون سعی در شناخت نیازهها و عواط طرف مقابلمون داشته باشیم تا انرژیمونو در راه درست صرف کنیم.
به امید روزی که روابط متقابل افراد دارای درک متقابل باشه.