عدم فراموشی خاطرات(محدثه بخشی)

دانش آموز دوم دبیرستانی که شش سال پیش دلبسته ی پسری میشود.در آن زمان رابطه ی کمی با هم داشتن در حد ماهی یکی دو بار یکدیگر را ملاقات میکردند،زیرا خانواده اش خبر نداشتند و نمی خواسته بویی ببرند.بعد از گذشت سه سال از رابطه دوستانه ،پسر با یک دختر دیگری دوست میشود. وقتی این دانش آموز متوجه میشود از او متنفر شده و دچار افسردگی می شود.خانواده را مطلع میکند . طبق گفته خودش یک دوره افسردگی را طی کرده که با مراجعه به روانشناس کمی آرام میشود.
مشکل اصلی او در حال حاضر این است که میخواهد گذشته اش را فراموش کند. شایان ذکر است که به دلیل رابطه فامیلی که با این پسر دارد حداقل سه ماه یکبار او را میبیند . و همین دیدار تمام خاطرات را برایش زنده میکند و آزارش میدهد.میگوید نمیتوانم تمرکز کنم و درس بخوانم.وقتی او را میبینم تا یک ماه کسلم و حوصله هیچ کاری را ندارم.
ممنون میشم راهنماییم کنید.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  باهوش پرحرف(سجاد فرهادی)

8
نظر شما چیست؟

avatar
700
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
sana52محمداسمعیل جعفریmohsenmohammadmostafa hosseini Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
100840
مهمان
100840

سلام
داشتن این گونه حالات برای این دختر طبیعی است و فراموشی صد درصد خاطرات امکان ندارد شما بهتر است که سعی در کم رنگ کردن آن خاطرات کنید مثلابه اوپیشنهاد دهید که سرگرم به فعالیت های مورد علاقه اش شود.

mskhatami66
مهمان
mskhatami66

خاتمی
با سلام
با بررسی اهداف درسی و پررنگ تر کردن برنامه درسی می شود مقداری از وقت او را برنامه ریزی کرد تا کمتر زمان آزاد داشته باشد. روش های افزایش تمرکز را هم می شود با او کار کرد.
اما بررسی روابط خانوادگی او و جایگرین کردن این روابط به جای آن از طریق صحبت با اعضای خانواده می تواند کمک کننده باشد.
و در ضمن در مورد اصل این ارتباط و عوارض آن اگر با کمک خودش اطلاعات بدهیم تا از تمام شدن آن احساس خوبی داشته باشد شاید بهتر با آن کنار بیاید.

20
مهمان
20

با سلام بختیار تابعی

عشق های که از پی رنگی بود عشق نبود عاقبت ………..

شکست پل پیروزی است

انسان عاقل دوبار از یک راه گزیده نمی شود

از انجا که باید دوباره این عمل یعنی دوست داشتن و دوست داشته شدن در زندگیت باشد باید با دیدی باز و نگرشی درست به این امر مهم نگاه کنی تا بفهمی که طرف مقابلت از دیدن و با تو بودن چه می خواهد اگر ملاکش برای این انتخاب بزرگ منشانه و سالم بود و فقط با توبودن را برای کسب لذات آنی خود نمی خواست انتخاب به جای است و…..
لازم می بینم که بدانی همه تو زندگی با موقعیت های روبرو می شوند که برخلاف آنچه هست که تصور می کنند مهم این است که اشتلاهات را دوباره تکرار نکنی و اگر تونستی برای اینکه فراموشی در واقع سرپوشاندن ناراحتی است و نه نجات از ان با دوست فامیلت روبرو شده و جریان را باهاش مطرح کنی البته همراه و کمک یک مشاور حاذق تارسیدن به نتیجه مطلوب

mostafa hosseini
مهمان
mostafa hosseini

با سلام (مصطفی حسینی)
بهترین روش برای این فرد این است که این موضوع را به عنوان یک تجربه منفی در زندگی بپذیرد . همچنین اگر ارتباط از نوع تلفنی بوده باید تمام پیامکهای فرستاده شده از گوشی حذف و تمام گفت و گو ها فراموش شود . از این به بعد باید به این موضوع فکر کند که می بایست با یک زندگی تازه روبه رو شودوبدون حضور ان فرد زندگی کند. به او گفته شود تا زمانی که این فرد تمام ابعاد زندگیتان را درگیر خود ساخته نمی تواند با فرد جدیدی روبه رو شود و او را بپذیرد . به هر حال برای شروع یک زندگی وتشکیل خانواده با فرد دیگری باید به باز سازی ذهن خود بپردازد . توصیه می شود به ورزش های که علاقه مند هست روی بیاورد تا ارامش دریافت کند. ورزشهای رزمی ، یوگا، شنیدن موسیقی شاد ، رفتن به تفریح با دوستان ، خواندن کتاب حتی روی اوردن به ادامه تحصیل باعث میشود کمتر ذهنش درگیر مسایل گذشته شود

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام (حمیرا صباغی )
اینکه ایشان در دوره ی نوجوانی هستند و این دوره گذرا ست را بیان کنید و اینکه اغلب نوجوانها این مسائل روبه رو هستند را بیان کنید تا موضوع کوچک شود و از بیرون به این مسئله نگاه کند و همچنین به رابطه ی خانوادگی ایشان هم توجه نمایید و با شرکت کردن در کلاسها ی ورزشی و یا موسیقی ترغیب نمایید اینکه چه کسی تشخیص دادهاند که افسردگی دارند و نحوه ی درمان قبلی ایشان را بررسی نمایید وو گروه درمانی هم بسیار موثر می تواند باشد .

mohsen
مهمان
mohsen

با سلام
به نظر من باید به این خانم فرصت داده شود تا خودش بطور واقعی ومنطقی با این مساله مواجه شود، همچنین می توان به ایشان کمک کرد تا بر روی نکات مثبت موجود در زندگیش تمرکز کند، ظرفیت های بالقوه اش را بشناسد وبه این ترتیب برای پیشرفت در زندگیش امید بدست آورد. می توان به شیوه ای دوستانه به وی فهماند که فرصت های بسیار دیگری در زندگی پیش رو دارد که می توان با آن ها عشق واقعی را تجربه کند و هنوز دریچه های امید زیادی در زندگی دارد به این ترتیب این خانم متوجه می شود که با قطع رابطه چیز زیادی را از دست نداده است. همچنین تشویق مراجع به دنبال کردن فعالیت های سرگرم کننده و مورد علاقه اش مانند ورزش، مطالعه رمان، سینما و… برای اینکه کمتر به مساله جدایی و قطع رابطه بیندیشد مفید خواهد بود. (محسن سدیدی)

محمداسمعیل جعفری
مهمان
محمداسمعیل جعفری

توصیه کنید سعی کند کمتر این پسر را ببیند و همچنین با استفاده از راهنمایی های روانکاوی به گذشته ی او بر گردید و سعی کنید تروما های خشم این دختر را نسبت به پسر باز کنید و هیجانات منفی بلوکه شده را آزاد کند .همچنین خاطره های جذاب بدون آن پسر را پیدا کنید و به خود آگاه بیاورید . . از او بخواهید بیشتر به این خاطره ها فکر کند.

sana52
مهمان
sana52

با سلام
به نظر می رسد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای ایشان مناسب باشد ابتدا با ایشان کار کنید تا ابتدا این شبه سوگ را به طور کامل برگزار کنند . این را از طریق همدلی با احساسات و نه افکار و اعمال ،انجام دهید .سپس در مورد تجربه شکستی که داشته اند با آگاهی از این که پیامد هر انتخابی به شکلی در زندگی فرد وارد می شود وی را با پیامد انتخاب گذشته اش مواجه سازید ،این کار را با یک سری سوال های تامل بر انگیز انجام دهید .
ایشان با توجه به مسائل گذشته در اصل به گونه ای قبول نکردن اشتباه و تایید خود را نیز به دست می آورند و تا زمانی که متوجه نشوند خود مسئول تداوم این جریان هستند تعهدی برای درمان ندارند .مسئولیت ایشان هم بر دوش شخص شما می افتد . پس ابتدا پذیرش سپس تعهد برای درمان.