عارفه دولتشاه (مشکل زناشویی)

مراجعه کننده خانمی ۴۲ ساله تحصیلات تا دوم دبیرستان. متأهل همسرش ۴۷ سال دارای یک فرزند دختر ۲۱ ساله دانشجو می باشد.
شکایت اصلی :
آنچه مراجع کننده بیان کرده است :همسرش مدت ۲ ماه است اعتیادش را کنار گذاشته و طی این مدت رفتارش با همسر بسیار بد شده است از زمانی که مصرف مواد را کنار گذاشته دائماً با همسرش درگیر است و بعد از هر بحث و جدلی همسرش بیان میکند که ما به درد هم نمیخوریم و بهتر است از هم جدا شویم و در بسیاری از موارد محیط خانه را ترک می کند. در حالی که زمانی که همسرش مواد مصرف می کردند بسیار مهربان و تابع بوده اند. از دید مراجع کننده رفتار همسر به اندازه ای متفاوت شده است که او آرزو می کند همسرش دوباره به سمت مصرف مواد برود تا شاید دوباره اخلاقش شبیه گذشته شود.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  پیشرفت یا مانعی برای پیشرفت

4
نظر شما چیست؟

avatar
700
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
921223182161364armandom.sd Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
m.sd
مهمان
m.sd

با سلام
(سلطان دوست)
با توجه به این امر که ترک مواد بهر حال به نوبه ی خود اثرات جسمانی و روانی دارد شاید بتوان گفت رفتار همسر خانم طبیعی باشد. عصبی بودن، پرخاشگری، و شاید فشارهای محیطی و حتی از تغییر نکردن نگاه اطرافیان بعد از ترک از جمله عواملی باشد که ایشان را رنج می دهد.
اما آیا واقعا ترک کرده اند و در این مدت سراغ مواد نرفته اند؟ زمانی که خانه را ترک می کنند به کجا می روند؟
از طرفی خانم چقدر به همسرش در این زمینه اعتماد دارد؟
در حال حاضر هر دو شرایط جدیدی را تجربه می کنند و با یک تغییر مواجه شده اند. به نظر من هر دو باید در جلسه حضور داشته باشند تا تعاملات آن ها باهم بررسی شود.
موفق باشید

armando
مهمان
armando

با سلام.
همونطور که دوست خوبمون با اسم مستعار سلطان دوست گفتن؛ این احتمال ها در مورد فرد معتاد وجود داره!
ولی بیایید با دیدی متفاوت به قضیه بنگریم!
چندی پیش از یکی از اساتید در مورد دفع سموم مواد از بدن,نکته جالبی شنیدم که این سموم پس از یک هفته,به آرامی از بدن خارج می شوند ولی عوارض و وابستگی های روانی آن سالها فرد معتاد را به چالش میکشد!
شاید فرد معتاد منتظر بیان همین جمله از طرف همسرش باشد”کاش همسرم دوباره به سمت مصرف مواد برود”!!!
همین جمله کافی است تا فرد در فاز دوم اعتیاد _که احتمالأ با ضعف همسرش به زودی شروع خواهد شد_دلیل موجه و قانع کننده ای برای عدم ترک دوباره,داشته باشد!
بنظر من,در این مورد باید ابتدا به مقاوم سازی همسر شخص معتاد پرداخته شود و اگر رفتار برای او عادی شد و فرد معتاد سلامت کامل خود را به دست آورد,به یکی از تکنیک های رایج حل اختلاف زناشویی_همچون دایره ی حل_روی بیاورید!!!

1364
مهمان
1364

با سلام
ترک اعتیاد یک سری عوارض جسمانی و روانی دارد و یک سری تغییرات در رفتار شخص بوجود می اورد که می تواند طبیعی باشد ؛اما به نظر من بهتر اطلاعات بیشتری در مورد زندگی انها قبل و بعد از ترک کسب کنید . به عنوان مثال ، همسر ایشان ، قبل از ترک چه مصرف می کردند؟ رابطه ی خانم با همسرشان ، قبل از ترک چگونه بوده است؟ انگیزه ی ترک اعتیاد چه بوده است ؟و … سعی کنید با تجزیه و تحلیل دقیق شرایط قبل و بعد از ترک ، به مشکل اصلی پی ببرید و در نهایت می توانید برای حل ان از روشهای مشاوره فردی و خانوادگی بهره ببرید.
موفق باشید

92122318216
مهمان
92122318216

دیدگاه سیستمی در این مراجع مفید به نظر میرسد گاهی یک الگوی بدکارکرد باعث حفظ تعادل میشود ممکن است که همسر با اعتیاد مثلث سازی کرده باشد بدین شکل که زن طالب قدرت بوده ومرد به خاطر اعتیاد در موضع ضعف قرار داشته وبه خاطر نیاز به همسر مهربان ویا گوش به فرمان او بوده در شرایطی که ترک کرده آنچه که باعث ضعف شوهر بوده از بین رفته ومرد دلیلی برای اطاعت نمیبیندوالگوی تعاملی زن وشوهر تغییر کرده واین تغییر برای زن خوشایند نیست پس به دنبال الگوی رفتار قبلی است مشاوره زوج درمانی وشنیدن ودیدن تعاملات زن وشوهر در کلینیک بسیار کمک کننده است تا این دور باطل قطع والگوی تعاملی درست جایگزین شود و…
فکریان