شوهر پرخاشگر و همسر مقایسگر

خانمی ۲۹ ساله که ۶/۲ سال است که ازدواج کرده با همسرش ۲ ساله فاصله سنی دارد و یک پسر ۱۵ ماهه دارند. دلایل مراجعه به مشاور:
۱). پرخاشگری شوهر و بهانه¬جویی بر سر موضوعات کوچک.
۲). به گفتۀ این خانم شوهر محبت خود را به صورت آشکار بروز نمی¬دهد مثلاً هنگام ورود به خانه ممکن است سلامی گفته و به سمت کودک رفته و با سلامی قرأ به کودک مشغول سروکله زدن با اوشود و به همسر توجهی نمی¬کند.
۳). مسئولیت¬پذیری پائین شوهر در زندگی نسبت به همسر یعنی اینکه خانم بیان می¬کند که نسبت به شوهرش از مسئولیت¬پذیری بالاتری برخوردار است و اینکه چون در خانواده¬ای بزرگ شده که ۲ فرزند بیشتر نیستند و فرزند آخر هم هست در قبول مسئولیت مشکل دارد مثلاً اگر وسیله¬ای در خانه خراب شود آنقدر درست نمی¬کند که خانم خودش دست به کار می¬شود و یا زمانی که به خرید می¬روند خانم بیشتر بسته¬ها را می¬گیرد و زمانی هم که کودک را به شوهر می¬دهد او تمام وسایلش را به همسر می¬دهد تا کودک را بغل کند و دائم غر می¬زند.
۴). شوهر قید و بندهایی را از روز اول تعیین کرده و در طی زندگی هم کم و بیش به آن می¬افزاید و همچنین یکسری بهانه-جویی شوهر نیز بر سر همین موارد است مثلاً اینکه قبل از خواستگاری یکی از شرط¬های همسر چادری شدن خانم بوده و ایشون به خاطر اینکه از خانواده¬ای سنتی بوده و همه از این نوع حجاب استفاده می¬کردند در برابر این خواسته مقاومت نکرده و حجاب چادر را انتخاب کرده و یک شرط دیگر این بوده که با دوستانش بیرون نروند.
(طریقه آشنایی این دو: سال آخر کارشناسی بر سر انجام پایان نامه ارتباط¬شان شروع می¬شود و حدوداً سه ماه طول می-کشد تا خواستگاری انجام شد. به گفته مراجع این ارتباط خیلی ساده و اینکه حتی دست هم نمی¬دادند و اینکه خانم تا قبل از این آقا هیچ رابطه دوستی دیگه¬ای نداشته ولی آقا قبل از آن حدوداً در سن ۲۳ سالگی نامزد کرده و بر هم خورده وآقا یکی از دلایل به هم خوردن آن را پوشش نامناسب خانم بیان کرده.
۵). خانواده خانم از موضوع نامزد داشتن آقا قبل از این ازدواج خبر ندارند و خانم هیچ کدام از مشکلات زندگی¬اش رو در خانواده خودش مطرح نمی¬کند و دیدگاهش اینه که مسائل باید در خانه خودشون حل بشه و اینکه والدینش ضمن اینکه ناراحت خواهند شد کاری هم از دستشان بر نمی¬آید.
۶).مراجع میان صحبت هایش به این مورد اشاره کرد که”من دوست دارم همسرم مثل پدرم مقتدر باشه همسرم خیلی تیتیش مامانیه “”برادرام تو خونه وقتی چیزی خراب میشه خودشون سریع دست به کار میشن و اون رو درست می کنن ولی همس من اینطور نیست یا سریع زنگ می زنه به بآباش ه بیاد اون رو درست کنه یا اینکه همینطوری میمونه ” به نظر می رسه که خیلی همسرش رو با افراد خانواده خود مقایسه می کنه .
همسر این خانم تمایلی به شرکت در جلسات مشاوره ای ندارد،برای کمک به این مراجع باید از کدامیک از این مسائل شروع کرد واز چه نظریه ای استفاده بشه بهتره؟

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  عشق یا عادت

1
نظر شما چیست؟

avatar
700
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
sanam Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
sanam
مهمان
sanam

سلام
به نظر می رسد در این خانواده، قوانین خاصی وجود ندارد. حد و مرزها مشخص نیست و هیچ کس وظایف خود را به درستی نمی داند. پرخاشگری شوهر و بهانه جویی او شاید به خاطر قر زدن های خانم و مقایسه کردن های او با خانواده اش باشد که شوهر به نحوی می خواهد خود را از شر صحبت های خانم خلاص کند. همچنین خانم موردنظر از شوهرش انتظار دارد که برای او پدری کند: احتیاجات خانه را تأمین کند، وسایل را تعمیر نماید و … . نحوه ایجاد ارتباط صمیمانه و عاطفی با شوهرش را به او یاد بدهید. اگر سخنانش توهین آمیز یا …. است، او را از این کار منع کنید و نحوه سخن گفتن درست را به او بیاموزید. از او بخواهید از شوهرش در مقابل کوچکترین کاری که انجام می دهد، قدردانی کند شاید همسر ایشان جایی برای انجام وظیفه در خانه نمی بیند و همیشه از موقعیت خویش، پایین تر دیده شده است. مکتوبیان