زیباییت در منحصر بفرد بودنت است؛ پس مقایسه نکن!

زیباییت در منحصر بفرد بودنت است؛ پس مقایسه نکن!

مقایسه کردن:

اگر فردی، شما را با فرد دیگری مقایسه کند، چه احساسی پیدا می کنید؟ آیا ملاک ارزش شما در گرو سنجش با فرد دیگر است؟

رفتار مقایسه کردن خود با دیگری، از دوران کودکی شروع می شود و از خانواده نشأت می گیرد. زمانی که خانواده کودک و یا وضعیت زندگی خود را با دیگری مقایسه می کند، این نوع رفتار در کودک نهادینه می شود،و وقتی کودک وارد مدرسه می شود، این رفتار تشدید می شود. اما چرا این نوع رفتار وجود دارد؟ آیا مفید است یا عوارض دارد؟

دلیل اصلی به وجود آمدن این نوع رفتار (مقایسه کردن) در انسان عدم پذیرش تنهایی وجودی و مرگ خویش است. مقایسه کردن خود با دیگری باعث به وجود آمدن اختلال خودشیفتگی و یا سبب سرخوردگی و افسردگی می شود و روابط اجتماعی را محدود می کند. چرا که با دیدن هر شخصی سعی در مقایسه او با خودمان و تلاش برای بهتر نشان دادن خودمان خواهیم کرد.

حتما بخوانید:  از امروز مقایسه ممنوع

منحصربفرد بودن:

اساس وجود هر انسانی در وجود خودش پنهان است؛ به این معنا که با توجه به اینکه وجود انسان همیشه در اشتراک با دنیا است (دنیای عصر، کشور و خانواده ای خاص که ما با همۀ سنت ها، آداب و رسوم و باورهایشان در آن متولد شده ایم.) اما در عین حال، همیشه یک دنیای شخصی است. هایدگر، وجود بشر را بودن به شیوۀ خاص و به صورت ” بودن_در _ دنیا” تعریف کرده است. درواقع هر انسانی با توجه به اشتراکاتش با دیگران در نهایت معنای منحصر بفرد از دنیا دارد.

با درک این حقیقت به این نکته واقف می شویم که انسان از هر حیث در جهان منحصر به فرد است و هیچ کس از نظر ظاهری و باطنی با دیگری یکسان نیست. پس بهتر است به روش خود زندگی کنیم و دست از مقایسه کردن خود با دیگری برداریم. هرچند زندگی کردن به روش خود مسئولیت سنگینی دارد، با این حال رهایی بخش نیز هست؛ چون احساس رضایت از زندگی ما را از قید انتظارات، آرزوها و خواسته های دیگران آزاد می سازد.

نویسنده: زینب پندار، دانشجوی دکتری مشاوره و کارشناس ارشد روانشناسی

حتما بخوانید:  تحلیل فیلم تلقین (inception) از نگاه وجودی

Print Friendly, PDF & Email

1
نظر شما چیست؟

avatar
700
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
زینب پندار Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای