راه های حل کردن مشکلات خانوادگی

راه های حل کردن مشکلات خانوادگی

چگونه مشکلات خانوادگی خود را حل کنیم؟ قسمت اول

 

بسیاری از ما در موقعیتی بوده ایم که این احساس را داشته ایم: خانواده میتواند بسیاری پیچیده باشد ، مشکلات خانوادگی بسیار دردناک است.  با این حال، راه‌هایی برای حل مشکلات خانوادگی و بازگردانی صلح به پویایی وجود دارد. زندگی بیش از حد کوتاه است که زمان را با احساسات منفی نسبت به افرادی که دوست دارید تلف کند. به راستی چگونه به اعضای خانواده نزدیک می‌شوید ؟ مطمئنا چیزی که شما می‌گویید می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

 

قسمت اول: صحبت کردن راجع به مشکل

 

1) صحبت کردن راجع به مشکل

صبر کنید تا عصبانیتتان از بین برود و سپس شروع به صحبت کردن درمورد مشکل کنید.مشکلات خانواده میتوانند بسیار دردناک باشند ، علی الخصوص مشکلاتی وقتی به وجود می آیند که تمام اعضای خانواده در آن دخیل هستند ؛ مانند مشکلی که در تعطیلات ممکن است به وجود بیاید. در این مواقع ، صبر کنید تا عصبانیتتان فروکش کند و اوضاع آرام شود، زیرا اگر این اتفاق نیفتد ، جرو بحث باعث میشود تا یک دشمنی تمام عیار به وجود بیاید، آن زمان است که شما از تصمیمتان پیشمان میشوید!

راه های حل کردن مشکلات خانوادگی

زمانی که احساس ناراحتی یا غمگینی از اتفاق پیش آمده میکنید، درباره ی مشکلات خانوادگی تان صحبت نکنید. اگر تنها یک شب صبر کنید ، ممکن است عصبانیت و ناراحتی شما تا حد زیادی از بین برود.

انتظار به شما این امکان را میدهد که به جای اینکه با موضوع احساساتی برخورد کنید ، به آن فکر کرده و منطقی رفتار کنید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که ما در نوشته های گذشته ی خود دائما از احساس صحبت کرده باشیم و در این مطلب میگوییم نباید احساساتی برخورد کرد. اشتباه نکنید ، توجه کردن به احساس در هنگام انجام رفتار با احساساتی برخورد کردن متفاوت است. ( صحبت در این رابطه مجال دیگری میخواهد که حتما بدان خواهیم پرداخت )

اگر در این شرایط ، یک قدم به عقب بردارید  و کمی زمان برای فکر کردن پیش از برخورد با این مساله به خودتان بدهید، دیگر به صورت واکنشی برخورد نخواهید کرد !

 

2) مشکلات خانوادگی را رو در رو حل کنید !

برای همه ی ما موقعیتی پیش آمده که از دست افراد خانواده یا موضوعی دیگر عصبانی یا ناراحت باشیم! شاید بعضی از ما سریعا دست به کار شویم و موبایل خود را برداریم و پیامی با این مضمون به عضو یا اعضا خانواده خود بدهیم : ” من شرمنده ام ، امیدوارم که سریعا مشکلمان حل شود” این بدترین راه است !

تلاش برای حل و فصل مشاجره یا مشکل خانوادگی از طریق ایمیل ، پیامک و به صورت کلی هر نوع ارتباط غیر حضوری و غیر رو در رو ، بدترین گزینه ی ممکن است. صحبت کردن رو در رو ، باعث افزایش توانایی شما ، آگاهی شما از وضعیت میشود.

 

حتما بخوانید:  ویژگی ها و تمایلات اصلی کودک - قسمت اول

شاید بپرسید چرا بدترین گزینه ممکن؟

زیرا در برقراری ارتباط الکترونیکی از طریق گوشی های تلفن همراه یا ایمیل و … ممکن است باعث برداشت اشتباه طرف مقابل از لحن صحبت شما شود ؛ زیرا شما نمیتوانید لحن خود را به همراه پیامک ارسال کنید ! ممکن است از لحن صحبت شما مهربانی ، پیشمانی و ندامت مشخص باشد ، اما فرد مقابل هیچکدام از این ها را در پیامک نخواهد فهمید !

به جای ارسال پیامک ، تلفن را بردارید ، به فرد خاطی زنگ بزنید و یک قرار ملاقات را هماهنگ کنید. ارتباطات الکترونیکی بدین معناست که افراد قدرت استفاده از زبان بدن خود را از دست میدهند ، نمیتوانند همدلی خود را منتقل کنند و در نهایت نمیتوانند منظور خود را برسانند.

دلیل دیگر ، این است که افراد از طریق ارتباط الکترونیکی و از راه دور ممکن است حرف هایی را به طرف مقابل خود بزنند که هیچوقت به صورت حضوری به وی نگویند!

3) اشتباهات دیگران و اشتباهات خود را بپذیرید!

اینکه شما بپذیرید اعضای خانوادتان ممکن است اشتباهاتی داشته باشند اما با این جال شما آنها را دوست داشته باشید ، اولین قدم رویارویی با مشکل و توانایی حل مشکلات خانوادگی است.
همچنین شما باید خطاهای خود را بپذیرید. بپذیرید که بعضا شما مستحق سرزنش شدن هستید. در مورد مسائل خانوادگی جزم اندیش نباشید ؛ اینگونه فکر نکنید که همه درست میگویند یا همه غلط میگویند و یک نفر درست میگوید.

 

گاهی اوقات شما میتوانید به عنوان اولین نفر در میان اعضای خانوادتان باشید که عذر خواهی میکند ، حتی اگر هیچ کار اشتباهی انجام نداده باشید ، باز هم میتوانید راه گشا باشید. میپرسید چگونه؟
موقعیتی را در نظر بگیرید که هیچ کار خطایی از شما سر نزده ، اما جر و بحث شدیدی در خانواده ی شما ایجاد شده است. چیزی شبیه به این کلمات بگویید: “من میتوانم درک کنم که تو ناراحت هستی ، دیدن ناراحتی تو برای من سخت است. متاسفم… من میخواهم این مشکل را حل کنم ، پس به من بگو چه کاری انجام بدهم تا مشکل حل شود.” به همین سادگی.

4) دست از سرزشن کردن بردارید.

از سرزنش کردن بپرهیزید ! سرزنش کردن کاری را پیش نمیبرد و مشکلی را حل نمیکند. وقتی که با خانواده خود صحبت میکنید ، سعی کنید از زبانتان به طور مثبت استفاده کنید. هیچکدام از اعضای خانواده خود را سرزنش نکنید ، زیرا این کار باعث میشود احساس آنها نسبت به خود و شما منفی شود. در این صورت ، شما دچار یک چرخه معیوب خواهید شد که هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد ، بلکه باعث ایجاد مشکلات جدید نیز خواهد شد.

 

حتما بخوانید:  خودمحوری نوجوان : بررسی رشد شناختی نوجوانان

در واقع منظور از سرزنش نکردن ، قضاوت نکردن نیز هست. از کلماتی که باعث قضاوت دیگران بدون در نظر گرفتن شرایط آنها میشود ، پرهیز کنید. در نظر بگیرید اگر از کلمات اتهامی با لحن خشمگین استفاده کنید ، چه نتیجه ای در بر خواهد داشت؟ درست است! اعضای خانواده تان نسبت به شما گارد میگیرند ؛ نتیجتا باعث بدتر شدن اوضاع میشود.

 

برنده شدن در بحث ؟

از نیاز به ” برنده شدن ” بحث در مورد مشکل خانواده دوری کنید. در عوض سعی کنید قبول کنید که دو یا چند روش برای دیدن وضعیت فعلی وجود دارد. برنامه‌ای برای حل مساله با هم تهیه کنید. سپس تمرکز خود را بر سازماندهی فعالیت‌هایی قرار دهید که در آن می‌توانید با هم تفریح کنید. ضمنا از هر چیزی که می‌تواند به عنوان یک عامل تحریک‌ کننده ی بحث باشد، اجتناب کنید.

لحن و تن صدای خود را ملایم کنید. نقطه نظرات خود را به آرامی و به صورت منظم توضیح دهید ، اما در عین حال ، همدلی کردن با اعضای خانواده را فراموش نکنید. همیشه سعی کنید خودتان را جای اعضای خانواده تان قرار دهید. استفاده از عباراتی که باعث میشود دیگران بفهمند شما آنها را درک میکنید و نقطه نظرات آنها را در نظر میگیرید را فراموش نکنید. مثلا : “من متوجه هستم که منظور شما چیست… “

 

صحبت کردن درباره مشکلات خانوادگی قدم اول در حل مشکلات خانوادگی است. آیا مایلید راه های حل مشکلات خانوادگی را بدانید؟ با ما در مطالب دیگر سایت دکتر کلانتر همراه باشید.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

avatar
700