رابطه با فرزندان

با سلام. مراجع خانمی 38 ساله است که مشکلات بسیاری را در زندگی خود پشت سر گذاشته. علت اصلی مراجعه به بیان خودشان این است که دیگر توانایی کنترل دو فرزند (یک پسر هشت ساله و یک دختر 12 ساله) خود را ندارد. در حالی که مراجع بی قرار بود و مدام گهگاهی گریه می کرد میگفت که دو فرزندش مدام به یکدیگر فحش های بسیار زشت می دهند و با یکدیگر بدرفتاری می کنند و یکدیگر را کتک می زنند. بد رفتاری آنها به حدی است که از مهمانی رفتن امتناع می کنند. این خانم به متخصصان مختلفی مراجعه کرده و تشخیص آنها اختلال سلوک می باشد. به گفته مراجع پدر خانواده نیز یک فرد پرخاشگر است و او را مسئول این مشکلات میداند. مراجع از این موضوع به شدت رنج می برد که دو فرزند او با وی بسیار بدرفتار هستند و به هیچکدام از حرفای او گوش نمی دهند و به قول خودش دیگر حساب نمی برند. همچنین می گوید که وقتی پدرشان می آید کمتر بدرفتاری می کنند ولی وقتی با من تنها هستند از هیچ رفتاری دریغ نمی کنند. وقتی بیشتر صحبت کردیم مراجع شروع به دادن اطلاعاتی ذر زمینه پدر و مادر و برادر خود کرد. او یک برادر معتاد به شیشه دارد که این خانم تمام حقوق و دارایی خود را برای تامین مواد برادر صرف کرده. و به طور کلی خانواده نامنسجمی داشته.
مداخلات من:
به دقت به حرفای او گوش کردم .تلاش کردم او را به صحبت بیشتر ترغیب کنم،کمی اطلاعاتی در رابطه با زمان شروع مشکلات و روابط بین فرزند و والدین به دست آوردم. تصمیم این است که جلسات ابتدایی را با خود او برگزار کنم و بعد از چند جلسه اعضای دیگر را وارد درمان کنم. به نظر من بخشی از مسئله مربوط به نیازهای درونی خود مراجع و بخش دیگر مربوط به سبک رابطه ای بین اعضای خانواده و ائتلاف ها می شود. اگر راه حل و پیشنهادی دارید لطفا مرا راهنمایی کنید.

Print Friendly, PDF & Email
حتما بخوانید:  وابستگی به معلم

2
نظر شما چیست؟

avatar
700
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
aligholizadeآقایی Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
آقایی
مهمان
آقایی

سلام. به نظر من در مورد این مراجع با اطلاعات کم و مشکلات زیادی که مطرح شده فعلا بهترین اقدام میتواند این باشد که جلسات آتی برگزار شود تا فقط به شنیدن صحبت های این خانم اختصاص داده شود بعد با توجه به اینکه الان صحبت از دو بچه پرخاشگر که فرمانبر هم نیستند، شوهر پرخاشگر،پدر و مادر خانم، برادر معتاد به شیشه و دارایی هایی که از این خانم صرف این برادر شده، به میان آمده بنظر ذهن این مراجع بسیار آشفته است پس بهترین کار نظم دادن به این اطلاعات پراکنده و درهم است. با پیشرفت جلسات میتوانید از مراجع بخواهید حالا که راجع به این مسائل صحبت کرده، از این 5 حیطه گفته شده یک موضوعی که برایش اهمیت و اولویت بیشتر دارد و فشار بیشتری برایش ایجاد کرده انتخاب و به صحبت کامل و مبسوط راجع به آن بپردازند تا یک به یک و به ترتیب به هرحیطه رسیدگی شود. به این ترتیب با عمیق شدن و بررسی یک به یک تمام مشکلات گفته شده احتمالا خواهید توانست سرنخ مشکل و یا مشکلات موجود را پیدا کنید.

aligholizade
مهمان
aligholizade

با سلام در چنین مواردی باید روابط والدین با یکذیگر و روابط هر دوی آنها با فرزندان و رعایت سلسله مراتب والدین فرزندی و داشتن اشتراک نظر درتربیت فرزندان و همچنین وجود ساختار و قاطعیت در تربیت فرزندان مورد بررسی قرار بگیرد. علاوه بر اینکه اطلاعاتی در زمینه برخورد صحیح با فرزندان در مواقع مختلف باید به ایشان داده شود،به ایشان اجازه داده شود تا به برون ریزی احساسات عمیق خود در مورد ارتباط با همسرش بپردازد چرا که ایشان به صورت صحیح به این موضوع نپرداخته و تعارضات زناشویی خود را نادیده گرفته، حتی آن را به فرزندانش فرافکنی کرده و توجه خود را از حل این تعارضات به موضوع دیگری که هم او و هم همسرش به آن اعتقاد دارند( مشکلات رفتاری فرزندان) منحرف کند. در ادامه باید این مسئله بررسی شود که چرا در کنار توضیحاتی در مورد فرزندانش به مسائلی در گذشته اش مثل برادر معتادش پرداخته؟ احتمالا این مراجع مسائل( گشتالت ) ناتمامی در رابطه با خانواده قبلی اش دارد و این موضوع در موارد بخصوص و زمان هایی که ایشان تحت فشار های خانوادگی هستند از ناخودآگاه ایشان فشار وارد می کند که درستش این هست که مورد حل و فصل قرار گیرد. آخرین… بیشتر بخوانید