خصوصیات افراد دورن گرا و برون گرا

خصوصیات افراد دورن گرا و برون گرا

دورن گرا و برون گرا

 

درون گرايي : (Introversion)

ـ تعريف نظري درون گرا : ويژگي خُلقي است كه با ديدگاه دروني ذهني همراه بوده و فرد دورن گراآمادگي بيشتري براي خود داري و تسلط بر نفس از خود نشان مي‌دهد. اين افراد كمتر تمايل به حضور در جمع دارند و و بيشتر دقت خود را به مطالعه و فعاليت هاي ذهني انفرادي مي‌گذرانند.

برون گرايي: (Extraversion)

ـ تعريف نظري برون گرا: ويژگي خُلقي است كه با ديدگاه عيني و خارجي مشخص شده و با فعاليت عملي بالاتري همراه است، افراد برون‌گرا از آمادگي كمتري براي تسلط بر نفس خويش برخوردارند.

 

مقايسه روان‌شناسانه بين افراد درون‌گرا و برون‌گرا

بعضي‌ها ترجيح مي‌دهند كه تنها باشند و تنها كار كنند و بعضي برعكس، ترجيح مي‌دهند در جمع زندگي كنند و با يكديگر كار كنند و بيشتر با مردم روبه‌رو شوند. روان‌شناسان به آن افرادي كه جزو دسته اول هستند، درون‌گرا و به آن دسته از افرادي كه در دسته دوم هستند، برون‌گرا مي‌گويند. بيشتر ما با افرادي كه سبك فكري آنها با سبك فكري ما هم‌سويي دارد، راحت‌تر و خودماني‌تر هستيم. روان‌شناسان مي‌گويند نويسنده‌ها، نقاشان و باغبانان معمولاً درون‌گرا هستند و فروشنده‌ها، خدمه كشتي و هواپيما و هتل‌ها معمولاً برون‌گرا هستند.

افراد درون‌گرا با امور دروني سر و كار دارند. مي‌توان گفت آنها افرادي هستند كه به درون توجه مي‌كنند. درون‌گرايي، ويژگي افرادي است كه تودار هستند و به درون‌‌نگري، وظيفه‌مداري، كناره‌گيري از ديگران و گاهي ناآگاهي اجتماعي گرايش دارند. آنها تمايل دارند كه به تنهايي كار كنند و برتري آنها ضرورتاً استفاده از هوش در مورد اشيا و عقايد، جداي از ديگران است. تيپ‌هاي احساسي، درون‌گرا هستند و تفكر همراه با قضاوت‌شان نشان مي‌دهد كه آرام و جدي باشند و براي كسب موفقيت، به طور دقيق بر امور مربوطه متمركز شوند. آنها متقاعد شده‌اند كه عمل‌گرا، نظم‌پذير، واقع‌گرا و قابل اطمينان باشند و به حقيقت امر توجه كنند و در محيط بيروني زندگي خود بيشتر با تفكر عمل كنند، ولی در محيط زندگي با احساسات عمل كنند.

افراد برون گرا بيشتر به محيط بيرون گرايش دارند و مردم‌دار هستند. غالباً داراي حساسيت اجتماعي هستند و از آنچه براي ديگران اتفاق مي‌افتد، آگاهي دارند. آنها تا جايي كه ممكن است دوست دارند با ديگران كار كنند. افراد برون‌گرا چون دوست دارند به صورت گروهي كار كنند، احتمالاً وقتي با يكديگر كار مي‌كنند، بهتر ياد مي‌گيرند.

 

دو انتهای مخالف افراد درون گرا

افراد درون‌گرا و برون‌گرا به طور متوسط در دو انتهاي مخالف يك خط قرار دارند. افراد درون‌گرا چون ترجيح مي‌دهند به تنهايي كار كنند، ممكن است در فعاليت‌هاي گروهي دچار اضطراب شوند. البته اين به آن معنا نيست كه افراد درون‌گرا به هيچ‌وجه نبايد كار گروهي انجام دهند و يا افراد برون‌گرا نبايد به تنهايي فعاليت كنند. آنچه مسلم است، اين است كه افراد بايد ياد بگيرند كه در موقعيت‌هاي مختلف انعطاف‌پذيري بيشتري داشته باشند.

 

خصوصیات افراد دورن گرا و برون گراویژگی افراد برون گرا

برون‌گراها اين‌گونه‌اند :
– علاقه‌مند به وقايع پيرامون خود.
– رو راست و معمولا پرحرف.
– عقيده خود را با عقايد ديگران مقايسه مي‌كنند.
-اهل پيشقدم شدن در كارها.
– به سهولت دوستان جديدي يافته و با يك گروه خود را وفق مي‌دهند.
-افكار خود را راحت بيان مي‌كنند.
-علاقه‌مند به افراد جديد.
– بزرگ‌ترين وحشت آنها آن است كه نكند پس از يك فاجعه هولناك آخرين بازمانده بشر روي زمين باشند! (ترس از قطع ارتباط با دنياي خارج و مردم)؛ يعني تنهايي براي آنها بسيار آزار دهنده است.
-از تعامل و ارتباط برقرار كردن با ديگران انرژي مي‌گيرند.
– خوش مشرب بوده اما زياد احساساتي نيستند.
– ريسك پذيرند، سريع تصميم مي‌گيرند، اجتماعي هستند، درك آنها آسان است، شخصيت آنها در خلوت و حضور ديگران معمولاً يكسان است و معاشرتي هستند.

حتما بخوانید:  اشعاری در وصف زندگی

– پس از آنكه حرف خود را زدند به گفته خود مي‌انديشند. علاقه‌مند به كار گروهي هستند. نقل هر مجلس هستند. موسيقي با صداي بلند و فعاليت‌هاي هيجان‌انگيز را بيشتر دوست دارند.
– رنگ‌هاي روشن را بيشتر دوست دارند. بيشتر از اعمال ديگران خشمگين مي‌شوند تا اعمال خودشان. اطلاعات شخصي خود را به سادگي با ديگران قسمت مي‌كنند. رويكرد سريع‌الوصول را بيشتر ترجيح مي‌دهند. تنها از روي تجارب زندگي خود درس مي‌گيرند و نه عبرت گرفتن از ديگران.
– حدوداً 60 درصد از جمعيت زمين را تشكيل مي‌دهند.
* البته خصوصيات فوق، هيچ ارتباطي با اعتماد به نفس داشتن فرد برونگرا ندارد، يك برون‌گرا ممكن است اعتمادبه نفس پاييني داشته باشد.

 

ویژگی افراد درون گرا

درون‌گراها اين ‌گونه‌اند :
– علاقه‌مند به احساسات و افكار خودشان، نيازمند به داشتن قلمرو شخصي، كم‌حرف، ساكت و متفكر.
– دوستان زيادي ندارند. در ارتباط برقرار كردن با افراد جديد مشكل دارند. علاقه‌مند به سكوت و تمركز. از ديد و بازديد‌هاي غيرمنتظره و ناگهاني بيزارند.
– كارايي آنها در تنهايي بيشتر است و ترس آنها اين است كه فرديت خود را از دست بدهند. از فعاليت‌هاي انفرادي انرژي مي‌گيرند.
– در بين انبوه مردم بودن آنها را خسته مي‌كند. معمولاً كم‌رو هستند. درك‌شان مشكل است. اهل ايده و عقايد نو هستند.

– شخصيتي متمايز در خلوت خود و در حضور ديگران دارند. مشتاق و احساساتي هستند. معمولاً احساسات‌شان را بيان نمي‌كنند. در جمع ناآشنا ساكت اما در جمع دوستان خود راحت هستند. تمركزشان زياد است. براي تصميم گيري به زمان نياز دارند. پيش از حرف زدن مي‌انديشند.
– از در ميان گذاشتن اطلاعات شخصي خود با ديگران خودداري مي‌كنند. از قوانين خشك بيزارند و خواهان آزادي هستند. مايل به رويكردي آهسته اما دقيق‌اند. اهل عبرت گرفتن از ديگرانند و پس از آموختن روش زندگي، ديگر گونه زندگي مي‌كنند.
– حدود 65 درصد نوابغ را درون‌گرايان تشكيل مي‌دهند.
* البته اين خصوصيات هيچ ارتباطي با كمرويي و عدم اعتماد به نفس درون‌گرايان ندارد. ممكن است آنها خيلي هم با اعتمادبه نفس باشند.

 

سرد مزاجي و گرم مزاجي

مطابق علم طب قديم، مزاج و طبيعت هر چيزي توسط دو عامل حرارت ورطوبت تعيين مي شود؛ پس به چهار مزاج اصلي مي رسيم. گرم و تر، سرد و تر، گرم و خشك ، سرد و خشك.هر فردي داراي يك مزاج اصلي است؛ تا وقتي كه مطابق مزاج خود غذا مي خورد و مطابق آن زندگي مي كند سالم است. ناخوشي و بيماري زماني ايجاد ميشود كه فرد بعلتي از مزاج اصلي خود منحرف شود وبه اصطلاح دچار انحراف طبيعت و غلبه يك خلط شود. دراين جاست كه به وسيله غذاها و داروها بايد او را به تعادل خلط برگرداند.

درطب سنتي، شناخت مزاج غذاها و داروها نقش بسيار مهم و حياتي دردرمان بيماريها دا رد. در ادامه كمي در مورد مزاج بلغمي (به عنوان نماينده سرد مزاجي) و مزاج دموي (به عنوان نماينده گرم مزاجي) با شما سخن مي‌گوييم. البته به پيوستاري بودن اين نشانه‌ها توجه كنيد. مهم اين است كه فرد كدام يك از علائم را بيشتر دارد.

حتما بخوانید:  رشد تکلم در کودکان و اختلال در گفتار آنها

 

مشخصات افراد بلغمي

بازتاب‌هاي رواني و رفتاري در افراد بلغمي :
1- گرايش به علوم عقلي و رياضيات، 2- حسابگر و محتاط، 3 – بد بهار و بد زمستان، 4- منطقي و عاقل، 5- ميانه‌‌رو، محتاط و گاهي ترسو 6- تجارت پيشه، 7- آرام ، منزوي و داراي حركات كند، 8- گذشته نگر، 9- ظريف و ريزبين و حساس، 10- منظم و دقيق، 11- داراي استعداد افسردگي، 12- بدون استعداد ريسك، 13-اهل سازش و بي اراده، 14- درون گرا و منفي‌باف، 15- نيازمند محبت، 16- كينه‌توز 17- فراموشكار و كند ذهن، 18- بي علاقه به يادگيري، 19- ميل و توان جنسي بسيار كم.

علايم پوستي افراد بلغمي : داراي پوستي نرم و مرطوب، غالباً سرد، داراي منافذ ريز (تعرق كم) رگ هاي پنهان دارند، رنگ پوست سفيد، سفيدي چشم، سفيد بي حال، مردمك آبي و روشن داراي موهاي نرم و نازك و لخت با رنگ زرد ، بور و خرمايي روشن و سفيد و غالباً افراد بلغمي بي مو هستند.

علايم گوارشي افراد بلغمي : دهاني بي مزه، مرطوب و پر آب دارند، اشتهاي زياد و خوراك فراوان دارند، توان هضم غذا در آنان كم است، معده نفاخي دارند، گاهي يبوست دارند و گرايش به شيريني و شوري دارند به ميزان زياد. گرايش به ترشي و بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم دارند، تمايل به سردي‌ها ندارند و در عوض تمايل به گرمي‌ها به شدت در آنان وجود دارد.

 

مشخصات افراد دموي

بازتاب‌هاي رواني و رفتاري در افراد دموي :
1- علاقمند به ادبيات و موسيقي، 2- استعداد شاعري، 3- علاقمند به طبيعت، 4- اهل عشق و محبت، 5- بلندپرواز، 6- دورانديش، 7- اهل خير و معنويت، 8- خوش اخلاق و خوش رو، 9- شجاع و جسور، 10- داراي توان ريسك، 11- اعتماد به نفس بالا، 12- سخاوتمند، 13- تنوع طلب و بي علاقه به كار تكراري، 14- معمولاً بي نظم، 15- نوع دوست. 16- معمولاً بدحال در تابستان، 17- داراي هوش و حافظه قوي، 18- ميل و توان جنسي فراوان، 19- چالاك و پرانرژي، 20- مستعد شقاوت آني.

 

علايم پوستي افراد دموي

پوست نرم، مرطوب و گرمي دارند، منافذ پوستي درشتي دارند كه از علايم منافذ درشت خوب عرق كردن است. رگ هاي دست، آشكار و برجسته است، رنگ پوست گندم‌گون يا گلگون است، رنگ چشم (سفيدي) با گرايش قرمز است ،رنگ مردمك ميشي تيره و سياه است، موي سر درشت و قابل انعطاف و داراي پيچ درشت است، رنگ مو سياه خرمايي تيره و روشن و معمولاً پر مو هستند.

 

علايم گوارشي افراد دموی

مزه دهان،‌ شيريني صبحگاهي است، دهانشان كم رطوبت است و كم تشنه مي‌شوند، اشتهاي زياد و خوراك خوبي دارند، توان هضم غذا بسيار بالاست، نفخ معده ندارند، يبوست ندارند، گرايش به شيريني كم دارند و گرايش به شوري هم بسيار اندك است، گرايش به ترشي كم دارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند، تمايل به سردي‌ها ندارند ولي تمايل اندکی به گرمي‌ها دارند.

Print Friendly, PDF & Email

2
نظر شما چیست؟

avatar
700
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MahdiyeSADEGH Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
SADEGH
مهمان
SADEGH

من آدم خیلی درون گرایی هستم و هیچ وقت خودمو در مقابل دیگران بروز نمیدم.

Mahdiye
مهمان
Mahdiye

من بیشتر ادم برونگرایی هستم😃
و از ویژگی که دارم لذت میبرم😉