خصوصیات افراد دورن گرا و برون گرا

خصوصیات افراد دورن گرا و برون گرا

دورن گرا و برون گرا

 

درون گرایی : (Introversion)

ـ تعریف نظری درون گرا : ویژگی خُلقی است که با دیدگاه درونی ذهنی همراه بوده و فرد دورن گراآمادگی بیشتری برای خود داری و تسلط بر نفس از خود نشان می‌دهد. این افراد کمتر تمایل به حضور در جمع دارند و و بیشتر دقت خود را به مطالعه و فعالیت های ذهنی انفرادی می‌گذرانند.

برون گرایی: (Extraversion)

ـ تعریف نظری برون گرا: ویژگی خُلقی است که با دیدگاه عینی و خارجی مشخص شده و با فعالیت عملی بالاتری همراه است، افراد برون‌گرا از آمادگی کمتری برای تسلط بر نفس خویش برخوردارند.

 

مقایسه روان‌شناسانه بین افراد درون‌گرا و برون‌گرا

بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که تنها باشند و تنها کار کنند و بعضی برعکس، ترجیح می‌دهند در جمع زندگی کنند و با یکدیگر کار کنند و بیشتر با مردم روبه‌رو شوند. روان‌شناسان به آن افرادی که جزو دسته اول هستند، درون‌گرا و به آن دسته از افرادی که در دسته دوم هستند، برون‌گرا می‌گویند. بیشتر ما با افرادی که سبک فکری آنها با سبک فکری ما هم‌سویی دارد، راحت‌تر و خودمانی‌تر هستیم. روان‌شناسان می‌گویند نویسنده‌ها، نقاشان و باغبانان معمولاً درون‌گرا هستند و فروشنده‌ها، خدمه کشتی و هواپیما و هتل‌ها معمولاً برون‌گرا هستند.

افراد درون‌گرا با امور درونی سر و کار دارند. می‌توان گفت آنها افرادی هستند که به درون توجه می‌کنند. درون‌گرایی، ویژگی افرادی است که تودار هستند و به درون‌‌نگری، وظیفه‌مداری، کناره‌گیری از دیگران و گاهی ناآگاهی اجتماعی گرایش دارند. آنها تمایل دارند که به تنهایی کار کنند و برتری آنها ضرورتاً استفاده از هوش در مورد اشیا و عقاید، جدای از دیگران است. تیپ‌های احساسی، درون‌گرا هستند و تفکر همراه با قضاوت‌شان نشان می‌دهد که آرام و جدی باشند و برای کسب موفقیت، به طور دقیق بر امور مربوطه متمرکز شوند. آنها متقاعد شده‌اند که عمل‌گرا، نظم‌پذیر، واقع‌گرا و قابل اطمینان باشند و به حقیقت امر توجه کنند و در محیط بیرونی زندگی خود بیشتر با تفکر عمل کنند، ولی در محیط زندگی با احساسات عمل کنند.

افراد برون گرا بیشتر به محیط بیرون گرایش دارند و مردم‌دار هستند. غالباً دارای حساسیت اجتماعی هستند و از آنچه برای دیگران اتفاق می‌افتد، آگاهی دارند. آنها تا جایی که ممکن است دوست دارند با دیگران کار کنند. افراد برون‌گرا چون دوست دارند به صورت گروهی کار کنند، احتمالاً وقتی با یکدیگر کار می‌کنند، بهتر یاد می‌گیرند.

 

دو انتهای مخالف افراد درون گرا

افراد درون‌گرا و برون‌گرا به طور متوسط در دو انتهای مخالف یک خط قرار دارند. افراد درون‌گرا چون ترجیح می‌دهند به تنهایی کار کنند، ممکن است در فعالیت‌های گروهی دچار اضطراب شوند. البته این به آن معنا نیست که افراد درون‌گرا به هیچ‌وجه نباید کار گروهی انجام دهند و یا افراد برون‌گرا نباید به تنهایی فعالیت کنند. آنچه مسلم است، این است که افراد باید یاد بگیرند که در موقعیت‌های مختلف انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند.

 

خصوصیات افراد دورن گرا و برون گراویژگی افراد برون گرا

برون‌گراها این‌گونه‌اند :
– علاقه‌مند به وقایع پیرامون خود.
– رو راست و معمولا پرحرف.
– عقیده خود را با عقاید دیگران مقایسه می‌کنند.
-اهل پیشقدم شدن در کارها.
– به سهولت دوستان جدیدی یافته و با یک گروه خود را وفق می‌دهند.
-افکار خود را راحت بیان می‌کنند.
-علاقه‌مند به افراد جدید.
– بزرگ‌ترین وحشت آنها آن است که نکند پس از یک فاجعه هولناک آخرین بازمانده بشر روی زمین باشند! (ترس از قطع ارتباط با دنیای خارج و مردم)؛ یعنی تنهایی برای آنها بسیار آزار دهنده است.
-از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی می‌گیرند.
– خوش مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند.
– ریسک پذیرند، سریع تصمیم می‌گیرند، اجتماعی هستند، درک آنها آسان است، شخصیت آنها در خلوت و حضور دیگران معمولاً یکسان است و معاشرتی هستند.

حتما بخوانید:  خودشکوفایی ، دستاورد جستجوی معنا

– پس از آنکه حرف خود را زدند به گفته خود می‌اندیشند. علاقه‌مند به کار گروهی هستند. نقل هر مجلس هستند. موسیقی با صدای بلند و فعالیت‌های هیجان‌انگیز را بیشتر دوست دارند.
– رنگ‌های روشن را بیشتر دوست دارند. بیشتر از اعمال دیگران خشمگین می‌شوند تا اعمال خودشان. اطلاعات شخصی خود را به سادگی با دیگران قسمت می‌کنند. رویکرد سریع‌الوصول را بیشتر ترجیح می‌دهند. تنها از روی تجارب زندگی خود درس می‌گیرند و نه عبرت گرفتن از دیگران.
– حدوداً ۶۰ درصد از جمعیت زمین را تشکیل می‌دهند.
* البته خصوصیات فوق، هیچ ارتباطی با اعتماد به نفس داشتن فرد برونگرا ندارد، یک برون‌گرا ممکن است اعتمادبه نفس پایینی داشته باشد.

 

ویژگی افراد درون گرا

درون‌گراها این ‌گونه‌اند :
– علاقه‌مند به احساسات و افکار خودشان، نیازمند به داشتن قلمرو شخصی، کم‌حرف، ساکت و متفکر.
– دوستان زیادی ندارند. در ارتباط برقرار کردن با افراد جدید مشکل دارند. علاقه‌مند به سکوت و تمرکز. از دید و بازدید‌های غیرمنتظره و ناگهانی بیزارند.
– کارایی آنها در تنهایی بیشتر است و ترس آنها این است که فردیت خود را از دست بدهند. از فعالیت‌های انفرادی انرژی می‌گیرند.
– در بین انبوه مردم بودن آنها را خسته می‌کند. معمولاً کم‌رو هستند. درک‌شان مشکل است. اهل ایده و عقاید نو هستند.

– شخصیتی متمایز در خلوت خود و در حضور دیگران دارند. مشتاق و احساساتی هستند. معمولاً احساسات‌شان را بیان نمی‌کنند. در جمع ناآشنا ساکت اما در جمع دوستان خود راحت هستند. تمرکزشان زیاد است. برای تصمیم گیری به زمان نیاز دارند. پیش از حرف زدن می‌اندیشند.
– از در میان گذاشتن اطلاعات شخصی خود با دیگران خودداری می‌کنند. از قوانین خشک بیزارند و خواهان آزادی هستند. مایل به رویکردی آهسته اما دقیق‌اند. اهل عبرت گرفتن از دیگرانند و پس از آموختن روش زندگی، دیگر گونه زندگی می‌کنند.
– حدود ۶۵ درصد نوابغ را درون‌گرایان تشکیل می‌دهند.
* البته این خصوصیات هیچ ارتباطی با کمرویی و عدم اعتماد به نفس درون‌گرایان ندارد. ممکن است آنها خیلی هم با اعتمادبه نفس باشند.

 

سرد مزاجی و گرم مزاجی

مطابق علم طب قدیم، مزاج و طبیعت هر چیزی توسط دو عامل حرارت ورطوبت تعیین می شود؛ پس به چهار مزاج اصلی می رسیم. گرم و تر، سرد و تر، گرم و خشک ، سرد و خشک.هر فردی دارای یک مزاج اصلی است؛ تا وقتی که مطابق مزاج خود غذا می خورد و مطابق آن زندگی می کند سالم است. ناخوشی و بیماری زمانی ایجاد میشود که فرد بعلتی از مزاج اصلی خود منحرف شود وبه اصطلاح دچار انحراف طبیعت و غلبه یک خلط شود. دراین جاست که به وسیله غذاها و داروها باید او را به تعادل خلط برگرداند.

درطب سنتی، شناخت مزاج غذاها و داروها نقش بسیار مهم و حیاتی دردرمان بیماریها دا رد. در ادامه کمی در مورد مزاج بلغمی (به عنوان نماینده سرد مزاجی) و مزاج دموی (به عنوان نماینده گرم مزاجی) با شما سخن می‌گوییم. البته به پیوستاری بودن این نشانه‌ها توجه کنید. مهم این است که فرد کدام یک از علائم را بیشتر دارد.

حتما بخوانید:  تو برو خود را باش!

 

مشخصات افراد بلغمی

بازتاب‌های روانی و رفتاری در افراد بلغمی :
۱- گرایش به علوم عقلی و ریاضیات، ۲- حسابگر و محتاط، ۳ – بد بهار و بد زمستان، ۴- منطقی و عاقل، ۵- میانه‌‌رو، محتاط و گاهی ترسو ۶- تجارت پیشه، ۷- آرام ، منزوی و دارای حرکات کند، ۸- گذشته نگر، ۹- ظریف و ریزبین و حساس، ۱۰- منظم و دقیق، ۱۱- دارای استعداد افسردگی، ۱۲- بدون استعداد ریسک، ۱۳-اهل سازش و بی اراده، ۱۴- درون گرا و منفی‌باف، ۱۵- نیازمند محبت، ۱۶- کینه‌توز ۱۷- فراموشکار و کند ذهن، ۱۸- بی علاقه به یادگیری، ۱۹- میل و توان جنسی بسیار کم.

علایم پوستی افراد بلغمی : دارای پوستی نرم و مرطوب، غالباً سرد، دارای منافذ ریز (تعرق کم) رگ های پنهان دارند، رنگ پوست سفید، سفیدی چشم، سفید بی حال، مردمک آبی و روشن دارای موهای نرم و نازک و لخت با رنگ زرد ، بور و خرمایی روشن و سفید و غالباً افراد بلغمی بی مو هستند.

علایم گوارشی افراد بلغمی : دهانی بی مزه، مرطوب و پر آب دارند، اشتهای زیاد و خوراک فراوان دارند، توان هضم غذا در آنان کم است، معده نفاخی دارند، گاهی یبوست دارند و گرایش به شیرینی و شوری دارند به میزان زیاد. گرایش به ترشی و بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم دارند، تمایل به سردی‌ها ندارند و در عوض تمایل به گرمی‌ها به شدت در آنان وجود دارد.

 

مشخصات افراد دموی

بازتاب‌های روانی و رفتاری در افراد دموی :
۱- علاقمند به ادبیات و موسیقی، ۲- استعداد شاعری، ۳- علاقمند به طبیعت، ۴- اهل عشق و محبت، ۵- بلندپرواز، ۶- دوراندیش، ۷- اهل خیر و معنویت، ۸- خوش اخلاق و خوش رو، ۹- شجاع و جسور، ۱۰- دارای توان ریسک، ۱۱- اعتماد به نفس بالا، ۱۲- سخاوتمند، ۱۳- تنوع طلب و بی علاقه به کار تکراری، ۱۴- معمولاً بی نظم، ۱۵- نوع دوست. ۱۶- معمولاً بدحال در تابستان، ۱۷- دارای هوش و حافظه قوی، ۱۸- میل و توان جنسی فراوان، ۱۹- چالاک و پرانرژی، ۲۰- مستعد شقاوت آنی.

 

علایم پوستی افراد دموی

پوست نرم، مرطوب و گرمی دارند، منافذ پوستی درشتی دارند که از علایم منافذ درشت خوب عرق کردن است. رگ های دست، آشکار و برجسته است، رنگ پوست گندم‌گون یا گلگون است، رنگ چشم (سفیدی) با گرایش قرمز است ،رنگ مردمک میشی تیره و سیاه است، موی سر درشت و قابل انعطاف و دارای پیچ درشت است، رنگ مو سیاه خرمایی تیره و روشن و معمولاً پر مو هستند.

 

علایم گوارشی افراد دموی

مزه دهان،‌ شیرینی صبحگاهی است، دهانشان کم رطوبت است و کم تشنه می‌شوند، اشتهای زیاد و خوراک خوبی دارند، توان هضم غذا بسیار بالاست، نفخ معده ندارند، یبوست ندارند، گرایش به شیرینی کم دارند و گرایش به شوری هم بسیار اندک است، گرایش به ترشی کم دارند، بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم ندارند، تمایل به سردی‌ها ندارند ولی تمایل اندکی به گرمی‌ها دارند.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


1
نظر شما چیست؟

avatar
700
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
SADEGH Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
SADEGH
مهمان
SADEGH

من آدم خیلی درون گرایی هستم و هیچ وقت خودمو در مقابل دیگران بروز نمیدم.