دزدی دانش آموز در خوابگاه

با سلام

دانش آموز دوم دبیرستانی  که در خوابگاه می باشد  اقدام به دزدی از همخوابگاهی های خود می نماید.واین دزدی توسط سرپرست خوابگاه مشاهده شده و دانش آموز توسط مدیر و سرپرست ارجاع گردیده است.دانش آموز ظاهرا مثبت و مودب است .واز نظر درسی نیز متوسط به بالاست.در جلسه ی اول خود دانش آموز نیاز مالی را دلیل دزدی اعلام نمود و اینکه برادرهای بزرگتر اکثر همکلاسیهایش به آنها پول می دهند و خودش چون پسر بزرگ خانه است و کسی به غیر از پدرش به او کمکی نمیکند را نیز جزء دلایلی نام می برد که  باعث شده دست به دزدی بزند. همچنین او می گفت که سعی میکند از دانش آموزان بد و پولدارها دزدی کند  و از دانش آموزان فقیر اصلا دزدی نمیکند. همچنین می گوید لیست کسانی را که از آنها دزدی می کند را یادداشت می کند تا در اینده به آنها برگرداند.با این توضیحات  به صورت مشخص نیاز مالی   به عنوان دلیل دزدی دانش آموز خود نمایی می کند و چون به قول خودش از دانش آموزان بد دزدی می کند این گمان را که هیجان خواهی نیز جزء دلایل باشد را تقویت می کند.

حتما بخوانید:  كمرويي واضافه وزن-نرگس صادق پورسعيدي

منتظر نظرات ارزشمند دوستان هستم

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


6
نظر شما چیست؟

avatar
700
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
mahbobeh afsharimary104255cdf04behnamsana52 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ناصر فروهر
مهمان
ناصر فروهر

سلام
نکته اول:باید دید که اوضاع این دانش اموز توی خونه چطوریه.ایا موردی که این عمل دانش اموز رو تایید می کنه هست یانه؟
نکته دوم:با والدین دانش اموز در مورد مبالغی که از انها پول می گیرد باید صحبت شود تا متوجه شویم اصلا به این فرد از طرف خانواده حمایت مالی می شود یا نه؟
نکته سوم:باید دید از بچه هایی که از انها پول دزدیده احیانا مشکلی داشته یا نه؟
شاید چیزی که خودش میگه درست نباشه و فقط میخاد کاری رو که کرده توجیه بکنه هرچند توجیه خوبی نیست.
موفق باشید

sana52
مهمان
sana52

با سلام
اگر در دزدی های این فرد رد پای نیاز مادی دیده نمی شود بهتر است بررسی شود مواردی که مورد سرقت وی قرار می گیرند به علت برخی خصومتها نباشد و بررسی شود اگر سابقه داشته است مسئله نیاز و خصومت هم در بین نیست از نظر وسواس فکری-عملی بررسی شود .این می تواند نشانه وسواس هم باشد که اگر تست وسواس مثبت بود .درمان مواجهه به همراه جلوگیری از پاسخ نتیجه خوبی دارد .

behnam
مهمان
behnam

سید بهنام حسینی
به نظر من ابتدا باید مسأله دزدی را برای وی روشن کرد. یعنی دزدی به هر شکل یا به هر دلیل کاری زشت و ناپسندی است. البته باید مدنظر قرار داد که خود دانش آموز به این مسأله پی ببرد. از طرف دیگر باید به این نکته توجه شود که چرا فقط از افراد خاصی دزدی می کند. چراکه اگر واقعاً به آن نیاز داشته باشد، برای او نباید هیچ تفاوتی بین سایر دانش آموزان وجود داشته باشد. بنابراین باید با بررسی تمام جوانب زندگی فرد، به دنبال عوامل شخصیتی دخیل در این مورد باشیم.

104255cdf04
مهمان
104255cdf04

باسلام
به نظر من صرفاًنمیشود به گفته های دانش آموز استناد کرد و باید در جلسه ای با والدین دانش آموز صحبت کرد و وضعیت رفتاری او در خانه بررسی شود و وضعیت مالی خانواده نیز مورد توجه قرار گیردبنابراین باید اطلاعات بیشتری از او بدست آورده شودتاعلت رفتار او مشخص شود.
نرگس صادق پورسعیدی

mary
مهمان
mary

سلام

به نظر من باید با خانواده او هم صحبت شود که آیا نیازهای او تامین میشود یانه. سه حالت را می توان در نظر گرفت اگر او پول را می دزدد و خرج خودش میکند پس نیازش از طرف خانواده بر آورده نشده ،اگر میدزدد وخرج دوستان دیگرش میکند نیازمند توجه است،اگر میدزدد و استفاده ای نمی کند احتمالا حالتهایی از افسردگی دارد.
در مورد اینکه از دانش اموزان بد دزدی میکند یکجور توجیه کردن کارش است .
برای اصلاح باید پول تو جیبی مناسب بگیرد،از او خواست تا عواقب دزدیش را یادداشت کند و فکر کند که با این کا چه چیزی بدست می آورد و چه چیزی را از دست می دهد.
میتوان از لحاظ مذهبی هم او را توجیه کرد که این کارش چقدر ناپسند است.

مریم قاسمی

mahbobeh afshari
مهمان
mahbobeh afshari

سلام.خدا قوت گاهی اوقات افراد برای تجربه هیجان دزدی، نشان دادن شهامت خود به دیگران، دست به این کار می زند، از اینرو لازم است این حس هیجان طلبی او را از راه های دیگر ارضا شود به عنوان مثال ثبت نام او در کلاس های رزمی می تواند در بر طرف کردن حس هیجان طلبی او نقش اساسی داشته باشد. لازم است به او بیشتر توجه کنید، خصوصیات خوب اخلاقی او را مورد توجه قرار داده و ذکر کنید. راه‌هایی برای افزایش عزت نفس او بیابید. مراجع باید متوجه شود که این کارش نادرست است و ممکن است به وسایل و روحیه افراد لطمه وارد کند. این موضوع را با تطبیق دادن مسئله برخورد او و وسایلش، می توان بهتر به او فهماند. بهتر است ضمن تفهیم موضوع مالکیت به مراجع او را از آسیب های روحی مربوط به از دست دادن وسایل شخصی آگاه کرد. در گفتگو با مراجع ، به او بد بودن این کار و تأثیر نامطلوب آن را بر روحیه صاحب شی ء متذکر شوید و به او بفهمانید در صورت ادامه این کار، اعتماد دیگران از او سلب می شود و دیگر کسی او را دوست نخواهد داشت. بهتر است برای انتقال این موضوعات… بیشتر بخوانید