دروغگویی کودکان و راه کار های مقابله با دروغگویی کودکان

دروغگویی کودکان و راه کار های مقابله با دروغگویی کودکان

دروغگویی کودکان و راه کار های مقابله با دروغگویی کودکان

دروغگویی کودکان

دروغ در واقع تحريف بسیار ظریف حقیقت است.
کودکان به دلائل مختلفی دروغ می گویند. آنان ممکن است به خاطر ترس از تنبیه دروغ بگویند. مثلا اگر کار نادرستی انجام داده و بترسد از اینکه پدر و مادر با فهم موضوع او را تنبیه کند ممکن است دروغ بگوید و حقیقت را جور دیگری نشان دهد.

دروغگویی کودکان و راه کار های مقابله با دروغگویی کودکان

بعضی از بچه ها جهت جلب توجه و محبت گروه همسالان و دوستان خود دروغ می گویند، بعضی از بچه ها نیز احساس حقارت دارند.
تخیلی بودن و ساختن داستان هایی که فکر می کنند به وقوع خواهد پیوست نیز در اینگونه رفتار مؤثر است. هر چند که خیال پردازی در سنین قبل از دبستان بیشتر مشاهده میشود.
وجود الگوهای دروغگو و ارائه تکالیف سنگین و خارج از توانایی کودک نیز از عواملی است که در کتب مذهبی از آن یاد شده است.

پیامبر اکرم و می فرماید: خداوند رحمت کند کسی را که در نیکی و نیکوکاری به فرزند خود کمک کند. ایشان این موضوع را در ۴ چیز خلاصه نمودند
1- آنچه را که کودک در توان و قدرت داشته و انجام داده از او قبول کند. 2- آنچه انجام آن برای کودک سنگین و طاقت فرساست از او نخواهد. 3- او را به گناه وادار نکند.
به او دروغ نگوید و در برابر او مرتکب اعمال احمقانه نشود.

 

حتما بخوانید:  سردرگمی نقش (ارائه دهنده بختیار تابعی )

راهکارها رفع دروغگویی کودکان

شنیدن سخن راست به طور معمول برای والدین سنگین است زیرا مایلند پاسخی را که ب دوست دارند از فرزندشان بشنوند. اگر مایلید فرزندتان به شما دروغ نگوید، تحمل شنیدن را پاسخ هایی خلاف میل خود را داشته باشید و به پاسخ های کوتاه فرزندتان بسنده کنید. حال به نکته های مهم در خصوص چگونگی برخورد با کودکان و دروغگویی آنها اشاره می شود.

1- دروغگویی را یک رفتار زودگذر و ناپایدار تلقی کنید که با برخوردهای مناسب و | ایجاد اعتماد برطرف خواهد شد.

2- هرگز به فرزند خود برچسب دروغگو نزنید زیرا به این صفت عادت می کند و رفتار ناشایست خود را تغییر نمیدهد.

3- به شوخی های خود در مقابل فرزندتان دقت کنید. مثلا «به بابا نمی گویم که امروز چقدر خرج کردیم»

4- صحنه سازی باعث آموزش دروغگویی به فرزندتان خواهد شد. هیچگاه به او نگویید «هفته آینده می خواهیم به گردش برویم ولی به مدرسه ات خواهیم گفت که تو مریض بوده ای». این نوع داستانها سبب می شود اهمیت درس و مدرسه نزد کودک کاهش یابد و برای رسیدن به خواسته های خود دروغ بگوید.

5- اگر فرزندتان در حضور دیگران دروغ می گوید تا خود را فردی شایسته نشان دهد، در مقابل دیگران با او برخورد نکنید و هنگامیکه با او تنها شدید در این مورد صحبت کنید.

6- وقتی فرزند خود را به علت دروغ گفتن تنبیه می کنید، کاری نکنید که احساس بی لیاقتی و یاس کند. این احساس های منفی، به تغییر رفتارهای ناپسند کمک نمی کند.

7- از خود بپرسید در صورت روبرو شدن با دروغ کودک، چه رفتاری خواهید داشت؟ در این صورت قبل از آنکه با دروغ مواجه شوید، سعی کنید واکنش خود را تعیین نمائید.

8- اگر کودک گزارش درست و واقعی به شما داد، او را تحسین کنید و به او توجه مثبت نشان دهید.

Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700