درخواست طلاق در دوران عقد- شیما ملاجعفر

دختر خانم ۲۵ ساله ای با خواهرش مراجعه کرده است، خواهر پرسید من هم داخل اتاق بیایم، دختر خانم گفت که می خواهم تنها با مشاور صحبت کنم. خواهر با ژست خاصی گفت آخر جلسه من چند دقیقه با شما صحبت می کنم.
دختر خانم اینطور شروع کرد که حدود یک سال است که با پسری عقد کرده ام، پسر به او معرفی شده بود و مدت آشنایی تا عقد آنها حدود ۳ ماه طول کشیده بود. دختر خانم به شدت از طرف خانواده خودش تحت فشار قرار گرفته که چرا پسر و خانواده اش تمام آداب و رسومی که باید در دوران عقد انجام شود را انجام نمی دهد. مثلا شب یلدا نیومدند و هدیه نیاوردند؟! چرا طلا و هدیه های گرانقیمت برایت نمی خرند؟! چرا به مسافرت نمی روید؟!
دختر از تیکه و کنایه های مادر و خواهرانش به شدت رنجیده و آزرده بود. مادرش رفتار خوبی با شوهرش ندارد و به او بی محلی می کند و کنایه می زند.
از طرفی دختر با خانواده شوهرش نیز درگیری های زیادی دارد تا جایی که شش ماه است بعد از مشاجره شدید با آنها قطع رابطه کرده طوری که حتی یک تلفن هم از طرف خانواده شوهر به او نشده است. علاوه بر اینها چند ماهی است که با شوهرش هم رابطه اش تیره شده. شوهرش چند وقتی است که بددهن شده و حرفهای رکیک به او می زند.
روزهای زیادی همدیگر را نمی بینند، فقط آخر هفته، آنهم با اصرار دختر به خانه آنها می آید. وقتی دختر گلایه می کند که تو برای من کاری نکردی…. می گوید تو بی لیاقتی، تو زشتی، بدهیکلی…. شوهر چند ماه قبل از عقد با دخترخانمی رابطه عاطفی داشته اما با مخالفت خانواده از او جدا شده و به دختر خانم گفته می خوام تو جای او را برایم بگیری. فردای عقد هم به دختر گفته حس خاصی به تو ندارم و چند بار هم این حرف را تا به حال تکرار کرده. اما چندبار هم در جواب دختر که گفته دوسم داری گفته مگه میشه آدم یه جوجه رو هم میاره بهش وابسته میشه. خانم هم سه سال قبل به مدت ۸ سال با یکی از همکارانش رابطه عاطفی داشته که با رفتن اون آقا به خارج رابطه قطع شد اما شوهرش را دوست دارد. دختر خانم رابطه گرم و صمیمی با مادر و خواهرانش ندارد، برادرانش هم حمایتی از او نمی کنند، پدرش هم چندسال پیش فوت کرده. البته سر کار می رود و مستقل است. تمام مسئولیتهای خانه را با وجود اینکه سر کار می رود انجام می دهد. اما محبتی از خانواده اش نمی گیرد. یک ماهی است که به جدایی فکر می کند. به این فرد چه کمک مشاوره ای می توان کرد؟!!!

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  باهوش ترین دانش آموز مدرسه(خاتمی)

5
نظر شما چیست؟

avatar
700
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
فاطمه انصاریsalahshor09336077510baransana52 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
sana52
مهمان
sana52

با سلام
به نظر می رسد نگرانی های این خانواده در مورد آینده دخترشان با این آقا بی مورد نیست . اما بهتر است این خانم با یاد گرفتن مهارت تصمیم گیری و استفاده از جدول معایب و مزایا به یک درک درست از کیفیت رابطه خود برسند به ایشان کمک کند در مورد آینده رابطه خود با آقا ویا طلاق تصمیم بگیرند .رابطه ای که در نامزدی این قدر مشکل ایجاد کرده با هشیاری بیشتری باید بررسی شود زیرا ضربه بعد از شروع واقعی زندگی مشترک دشوار تر می شود وممکن است خانم آسیب بیشتری ببیند.

baran
مهمان
baran

دخالتهای بیش از حد خانواده ها در روابط زن و شوهر بیشتر اوفات باعث به وجود آمدن مشکلاتی می گردد در اینجا دخالتهای خانواده دختر مبنی بر به جای نیاوردن رسم و رسومات کا را برای این خانم دشوارکرده است باید خانم را به این موضوع آگاه کنید که انگیزه و هدف وی از ازدواج چه چیزی بوده است ؟ آیا گرفتن هدیه و یا بجا آوردن این آداب بوده ؟ به نظر او چقدر گرفتن هدیه برای تشکیل یک زندگی موفق مهم است ؟باید هدف او را در ازدواج حویا شوید و به او حریم ها و مرزبندی ها را آموزش دهید درست است که با شوهرش زیر یک سقف نیست ولی شرعا و عرفا همسر وی است پس اجازه ندهد که خانواده و اطرافیان در حریم خصوصی او وارد شوند . ولی در خصوص علاقه و یا عدم علاقه همسر نسبت به وی باید اطلاعات بیشتری بدست آورید دعوت از همسر برای شرکت در جلسه موثر است و استفاده از نظریه گلسر برای انتخاب اینکه در این رابطه بماند و یا از آن خارج شود می تواند موثر باشد (دادپیشه ).

09336077510
مهمان
09336077510

سلام(محمد رئوف فتاحی)
در اینجا بحث احساس-افکار-رفتار مطرح می باشد. چون اکار طلاق به ذهن این خانم خطور کرده وقطعا خیلی از وقت ها به آن فکر می کند ممکن است به رفتار(طلاق) منجر شود. بنابر این به نظر بنده در مرحله اول باید روی شناخت و افکار این زن کار شود که بجای ترک صحنه و گرفتن طلاق به حل مشکل فکر کند.
به نظر من اگر بین زن و شوهر محبت ،عاطفه وصمیمیت باشد خیلی ازمشکلا ت حل می شود، بنابر این اگر جلساتی با همسر این خانم باید برگزار شودو او را توجیه کرد که قبل از انتخاب باید چشم ها را باز کرد وبعد از انتخاب چشم ها راباید بست، چون زندگی چیزی نیست که بخاطر هر مسئله ای آن را به هم زد و نکات لازم رو به او یاد آوری کرد ، این زن می تواند بارفتارهای خود و صعه صدر در مقابل خانواده خود و شوهرش، زندگی خود را بهبود یابد و حتی در صورت نتیجه نگرفتن، مدتی از آنها دوری کند.

salahshor
مهمان
salahshor

با سلام. سلحشور
دوست گرامی، با توجه به اینکه همه ما می دانیم، یکی از مهمترین حسن و فلسفه دوران نامزدی همین کامل و صد در صد شدن شناختها قبل از ازدواج است که در این موردی که اشاره فرمودید احتمالا نشانه های عدم سازگاری و بی علاقگی طرفین در این دوران بیشتر خودش را بروز می دهد. البته ما مشاوران نباید به پدیده طلاق بیش از حد و همیشه به عنوان یک تصمیم اشتباه نگاه کنیم. بعضی اوقات بهترین و مناسبترین تصمیم است مخصوصا در دوران نامزدی به شرطیکه شما در جلسه مشاوره هر دوراه (طلاق و زندگی به این صورت) را تا آخر برای مراجع روشن کنید که هر تصمیمی که خودش میگیرد از روی آگاهی باشد نه فقط از روی احساس. پس مزایا و معایب هر کدام از تصمیم ها را عقلانی و منطقی مشخص کنید.

فاطمه انصاری
مهمان
فاطمه انصاری

با سلام. نکته ای که دوستان به آن توجه نداشتند خود مراجع است، گویی او خودآگاهی محدودی دارد و از ضعف های رفتاری و شخصیتی (که هر فردی به طور طبیعی دارد )آگاه نیست ،گویا رقتار او در منزل به نحوی است که همه او را طرد نموده اند و این خلا با مثلث سازی با فرد دیگری پر میشده (اینکه ایشان ۳ سال پیش یک رابطه عاطفی ۸ ساله داشته اند یعنی از ۱۶ سالگی!) ایشان بدون اگاهی و اصلاح رفتار این کمبود را در جای دیگری پر کرده است،چنین شخصیت هایی در زندگی نیز به مشکل برمیخورند، مشکلات او با خانوده همسر نیز موید این امراست،باید در خودآگاهی کمک نمود،تا مشکلات رفتاری و اخلاقی کشف و اصلاح شود.
در رابطه با نامزد ایشان که حرف های ضد و نقیض میزند احساس اصلی به همسر کشف شود،کاش کمی بین عقد و شکست فاصله می افتاد!اما اگر واقعا حسی ندارد رابطه تمام شود بهتر است چون احساس به راحتی عوض نمیشود اما لازمه خوشبختی است!موفق باشید.