دختری که مژه هایش را می کند- شیما ملاجعفر

مادری ۳۹ ساله دارای دو پسر ۲۱ و ۱۸ ساله از شوهر اولش و دارای دختری ۸ ساله و پسری ۶ ساله از شوهر دومش مراجعه کرده است. ایشان اینطور عنوان کردند که چند ساله گذشته با شوهر دومش درگیری و مشاجره زیادی داشتند اما در این دو سال اخیر همه چیز خیلی خوب شده است. اما دختر ۸ ساله اش که در کلاس دوم درس می¬خواند شش ماهی است که وقتی جلوی کامپیوتر میشند برای بازی مژه¬هایش را می¬کند. در این شش ماه مرتب پدرش که خیلی به او محبت می¬کرده مرتب بر سر این موضوع با او دعوا می¬کند به گونه¬ای که یکبار سیلی به گوش او زده. دختر بچه که خیلی به پدرش وابسته است این رفتار پدر او را خیلی ناراحت کرده اما باز هم به این کار ادامه می¬دهد. من در جلسه دوم خواستم که دختر هم در جلسه حضور داشته باشد. مژه چشم راستش کاملا کنده شده بود. من به کودک نگفتم که مادرش برای ای-ن موضوع به من مراجعه کرده است. سعی کردم با کودک رابطه دوستانه پیدا کنم. البته مادر بعد از چند دقیقه طبق خواسته من از اتاق بیرون رفت. دختربچه هم رابطه خوبی با من برقرار کرد. طی چند بازی بعد از اینکه احساس کردم به من اعتماد کرده بطوری تصادفی گفتم مژه چشمت چی شده اما در این لحظه مقاومت کرد و گفت هیچی نشده. من به صحبتم ادامه ندام و ادامه بازی را از سر گرفتم. طی بازی حقیقت یا شجاعت که خودش گفته بود دوست دارد این بازی را انجام دهد متوجه شدم که در مدرسه با همکلاسی¬هایش دعوا، قهر و آشتی زیادی دارد. ساعت جلسه تمام شد و من از او خواستم هفته دیگر هم بیاید.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  یک سخن فوق العاده زیبا،از انسانی بزرگ

4
نظر شما چیست؟

avatar
700
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
mohsen17490000marysana52 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
sana52
مهمان
sana52

باسلام

کندن موی بدن را روان شناسان از انواع وسواس جبری می دانند.رفتار د رمانی و مشغول کردن کود ک به نقاشی و کارهای دستی آموزش تصویر سازی ذهنی می تواند اضطراب را پایین بیاورد.پرت کردن حواس کمک کننده است نیاز به دارو را نیز از طریق ارجاع به روان پزشک بسنجید.

mary
مهمان
mary

اینکه گفتید این دختر جلوی کامپیوتر مژه هایش را میکند شاید به خاطر این باشد که بازیها ی خشن بازی می کند این مورد بررسی شود . اگر ربطی به کامپیوتر نداشته باشد شاید به خاطر مسئله ای اضطراب داشته باشد و دچار این حالت تیک شده باشد. به نظر من باید بیشتر بررسی شود و اطلاعات بیشتری بدست آید.
باید فهمید در مدرسه دچار مشکلی نشده .
در کل می توانم بگویم که این حالت او بخاطر اضطراب است و باید روی اضطراب و علت آن کار شود.

مریم قاسمی

17490000
مهمان
17490000

وسواس موکنی معمولا ریشه در اضطراب فرد دارد.این مسئله می تواند نتیجه مشاجرات سالهای قبل والدین باشد،می تواند ناشی از روابط آشفته درون مدرسه باشد.البته همین روابط آشفته هم باید ریشه یابی شود.ببینید در مدرسه بین دوستان چه کسی شروع کننده دعواست؟،واکنش دختر به دعوا چگونه است؟آیا کتک کاری هم وجود دارد؟و حتما بررسی کنید که دختر چه بازی هایی را پای کامپیوتر بازی می کند؟احتمال دارد که همه این رفتارها از بازی های خشن هم ناشی شود.به بازی درمانی با کودک ادامه دهید.برای مقابله با مقاومت دختر می توانید از تفسیر نقاشی هم استفاده کنید.بلالی

mohsen
مهمان
mohsen

محسن سدیدی. کندن مو نمونه ای از اختلال وسواس- بی اختیاری است که می تواند ناشی از بالا بودن سطح اضطراب وتنش در کودک باشد. لازم است در جلسات بعدی ازطریق مصاحبه با کودک عوامل اساسی اضطراب کودک معین گردد تا مشکل کودک به طور ریشه ای حل شود. همچنین رفتاردرمانی برای درمان اختلال وسواس کاربردی و مناسب است. دارو درمانی برای کاهش اضطراب کودک نیز مفید است.