بی انگیزگی دانش آموز

مشخصات مراجع:دختری ۷ ساله،کلاس اول ابتدائی،تک فرزند
مشکل:این کودک در ابتدای سال تحصیلی(مهر و ابان) برای یادگیری حروف الفبا بسیار مشکل داشت بعد از گذشت حدود دو ماه از سال تحصیلی با گرفتن معلم خصوصی و تمرین زیاد خواندن و نوشتن این کودک پیشرفت خوبی داشت.(حدود۱ماه)اما بعد از گذشت یک هفته دوباره افت تحصیلی داشته و دیگر هیچ انگیزه ای برای یادگیری ندارد و تشویق هم موثر نبوده و از درس فراری است.لطفا پیشنهادات خود را بنویسید.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  پرخاشگری در کودکان و ارتباط آن با طلاق والدین

2
نظر شما چیست؟

avatar
700
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
sanammskhatami66 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
mskhatami66
مهمان
mskhatami66

خاتمی
باسلام
فکر می کنم دلیل دوباره این افت تحصیلی باید بررسی شود. در این سن اتفاقات مدرسه و برخورد معلمان و کادر مدرسه بسیار روی انگیزه کودک تأثیر می گذارد و گاهی حتی تا به انتهای زندگی تحصیلی این تأثیر را حفظ می کنند. با معلم و در صورت لزوم سایر کادر مدرسه صحبت کنید. با والدین او هم همین طور.

sanam
مهمان
sanam

سلام
در ابتدا او را از لحاظ هوشی بررسی نمایید که آیا در سطح مناسبی است یا هوش بهر و … می باشد. در صورتی که از لحاظ هوشی مشکلی ندارد باید شرح حالی از اوضاع خانواده او بگیرید که روابط اعضا چگونه است؟ آیا والدین انتظارات بالایی از او ندارند؟ همچنین معلم و میزان توجه او به دانش آموز باید بررسی شود.
در صورت هوش بهر بودن، در ابتدا باید به والدین تذکر داد که این مسئله را بپذیرند و از فرزند خود انتظار بیجا نداشته باشند باید بدانند که این افراد هم به رشد مناسب خواهند رسید اما در زمانی طولانی تر و فشار بیش از حد به آنها، موجب از بین رفتن اعتماد به نفسشان خواهد شد. و از معلم هم بخواهید که برای موفقیت این دانش آموز سطح متفاوت تری را درنظر بگیرد و تشویق مناسب داشته باشد.
نیز توجه کنید که آیا او دچار اختلال یادگیری است یا خیر؟ که درصورت وجود این مشکل، باتوجه به اهمیت خواندن در اول ابتدایی باید تمرین خواندن را برایشان اجرا نمایید. موفق باشید. مکتوبیان