دانش آموز کلاس سوم و مشکلات رفتاری و تحصیلی

بهنام  دانش آموز کلاس سوم است که همزمان با ورود به کلاس اول با تولد برادر ش همراه شده است و پس از آن در مسایل تحصیلی و رفتاری دچار مشکلات زیادی شده است. اکنون او با والدین رفتار خوبی ندارد و بی توجهی می کند، نسبت به برادرش واکنش شدید نشان می دهد و اصلا در کلاس با معلم همکاری نمی کند. والدین به شدت خسته شده اند و نمی دانند چگونه با وی ارتباط برقرار کنند در حالی که به دلیل نگرانی در مورد درس وی به شدت با او درگیر می شوند و این اختلال روابط والدین را نیز مختل نموده است لطفا راهنمایی بفرمایید.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  پدر مخالف ازدواج دخترش است

5
نظر شما چیست؟

avatar
700
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
sanammohsensana52jafarzadehمحمداسمعیل جعفری Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمداسمعیل جعفری
مهمان
محمداسمعیل جعفری

واکنش نسبتا منفی فرزند اول به تولد فرزند دوم کاملا طبیعی است .این که این واکنش شدید تر شود و یا در رفتار های پرخاشگرانه نمود پیدا کند ناشی از رفتار خود والدین است . والدین باید از بدو تولد فرزند دوم در ابراز محبت عدالت را رعایت کنند و سعی کنند فرزند اول در بهبوهه ی جشن های تولد و ده و … فرزند دوم گم نشود.
اکنون نیز چاره کار فقط این است که از طریق همدلی و محبت با دانش آموز برخورد شود .و پدر و مادر نه تنها در ابراز محبت بلکه باید در ابراز خشم نیز بین فرزندان عدالت را رعایت نمایند.

jafarzadeh
مهمان
jafarzadeh

در اینگونه موارد :
۱-درک شرایط فرزند اول با توجه به اینکه روزی کانون توجه تمامی اطرافیان و پدر و مادر بوده است و رعایت عدالت در توجه به کودکان از طرف والدین.
۲-سپردن مسوولیت و حتی انجام برخی از کارهای فرزندن دوم به فرزن اول که خالی از فایده نیست.

sana52
مهمان
sana52

با سلام
والدین این کودک بدانند اگر این نشانه ها را که طبیعی و به حق هم هستند ندیده بگیرند فرزند اول آسیب می خورد و به جای به ستوه آمدن در رفتار خود تجدید نظر کنند و به نیازها و نگرانی های او توجه کنند و با مهارت و محبت و برنامه ریزی که مادر وپدر زمانی را از وقت خود به او اختصاص دهند این سوء تفاهم رابرطرف کنند .

mohsen
مهمان
mohsen

(محسن سدیدی). با سلام،در هنگام ورود نوزاد و فرزند دوم، مشکلاتی برای فرزند اول به وجود خواهد آمد که با آگاهی نسبت به این واکنش‌ها می‌توان آنها را به موقع شناخت و برخورد مناسب را جهت کاهش واکنش‌های کودک اول خانواده به کار برد.
والدین بایدخودشان را برای واکنش‌های کودک آماده کنند. اگر او می‌گوید «نوزاد جدید را دوست ندارم» به او نگویند این احساس بد است بلکه به او اجازه ابراز احساس خود را حتی منفی بدهند. با او مجادله نکنند و با نامطلوب بودن حضور یک نوزاد جدید در جمع خانوادگی در بعضی مواقع موافقت کنند و مواظب باشند به کودک احساس گناه و یا تقصیر از احساسات منفی‌اش را القا نکنند.
کودک را برای ورود نوزاد جدید آماده کنند. تغییرات لازم را پیش از ورود نوزاد جدید در خانه شروع کنند.
خودشان را برای واکنش‌های متفاوت کودک آماده سازند. در نگهداری شیرخوار جدید کودک را با خودشان همراه سازند. هر روز زمان خاصی را با کودک‌شان بگذرانند. کودک را از اینکه با خواهر یا برادر کوچکش با مهربانی رفتار می‌کند، تحسین کنندو احساسات کودک را بپذیرند. موفق باشید.

sanam
مهمان
sanam

با سلام
به نظر می رسد نادیده گرفتن برخی اشتباهات دانش اموز توسط والدین و تشویق او بخصوص در مورد تحصیل می تواند سازنده باشد. از والدین بخواهید که به او مانند بزرگسالی در قالب کودک نگاه نکنند از انها بخواهید که ساعتی از شبانه روز (حتی در حد ۲۰ دقیقه) را به بازی با او اختصاص دهند. نیز در یک جلسه خصوصی از دانش اموز بپرسید: دوست دارد از والدینش بخواهید چه کاری برایش انجام دهند؟ یا خوبی های والدینش را از او بپرسید. در این صورت به افکار او پی برده و راهنمایی های ارزنده ای به والدین نمایید. موفق باشید. مکتوبیان