خدا اینگونه است

« این بی انصافی است. چه می کنید، آقا؟ ما از صبح کار کرده ایم و اینان غروب رسیدند و بیش از دو ساعت نیست که کار کرده اند. بعضی ها هم که چند دقیقه پیش به ما ملحق شدند. آنها که اصلا” کاری نکرده اند».

مرد ثروتمند خندید و گفت : «به دیگران کاری نداشته باشید. آیا آنچه که به خود شما داده ام کم بوده است؟»

کارگران یکصدا گفتند: «نه،آنچه که شما به ما پرداخته اید، بیشتر از دستمزد معمولی ما نیز بوده است. با وجود این، انصاف نیست که اینانی که دیر رسیدند و کاری نکردند همان دستمزدی را بگیرند که ما گرفته ایم».

مرد دارا گفت: «من به آنها داده ام زیرا بسیار دارم. من اگر چند برابر این نیز بپردازم چیزی از دارایی من کم نمی شود. من از استغنای خویش می بخشم. شما نگران این موضوع نباشید. شما بیش از توقعتان مزد گرفته اید پس مقایسه نکنید. من در ازای کارشان نیست که به آنها دستمزد می دهم چون برای دادن و بخشیدن، بسیار دارم. من از سر بی نیازی است که می بخشم.»

 

شما نمی دانید که خدا استحقاق بنده را نمی نگرد، بلکه دارایی خویش را می نگرد. او به غنای خود نگاه می کند، نه به کار ما. از غنای ذات الهی، جز بهشت نمی شکفد. باید هم اینگونه باشد. بهشت، ظهور بی نیازی و غنای خداوند است.

مهران شکاری

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  آموزش توسط اتفاقات ناگوار زندگی

1
نظر شما چیست؟

avatar
700
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
شفيعي Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
شفيعي
مهمان
شفيعي

با سلام
دلیل بیان این حکایت را نمی دانم اما با خواندن آن مقایسه دانشجویانی را به خاطرم می آورد که:
استادی در کلاس درس می دهد و دانشجویان برخی درس را می خوانند و برخی نمی خوانند و همه آنها در یک حد تلاش نمی کنند اما پس از امتحان استاد به همه آنها بدون نگاه به برگه بیست می دهد و می گوید چیزی از من کم نمی شود چون بیست تمام شدنی نیست نه اینکه زیاد داشته باشم
اما نمی دانم شما اگر شاگرد چنین استادی باشید و جزو آنها که درس خود را خوانده اند چه احساسی پیدا خواهی کرد و اگر ترم بعد هم با او درسی را داشته باشی چگونه خواهی خواند و یا اینکه به دیگران چه پیشنهادی در مورد درس خواندن درس او می کنید
با آرزوی موفقیت