تنها برادر،مادر یا خانواده (محمداسمعیل جعفری)

با سلام خدمت استاد ارجمند و دوستان گلم

یکی از مراجعان بنده  آقایی است ۳۸ ساله که تنها برادرش با ۳۵ سال سن دچار بیماری روانی بوده وشخصیت دو قطبی دارد و در بعضی مواقع بسیار پرخاشگر میشود. هر دو خانواده دارند و برادر بزرگتر سه تا بچه و برادر کوچکتر نیز یک بچه دارد. برادر کوچکتر در مغازه فنر سازی که از پدرشان به ارث رسیده کار می کند ولی فقط قسمتی از هزینه اعتیادش به کریستال را در می آورد . و بیشتر مواقع هم باید در بیمارستان روانی بستری باشد وهزینه بیمارستان بر عهده مراجع یعنی برادر بزرگتر است.برادر بزرگتر در قبال مغازه ارث رسیده به برادرش یک زمین که ارزشش کمتر است را برداشته و نوعی از خود گذشتگی نموده است.برای سه تا خواهر این دو برادر نیز یک خانه کلنگی از طرف پدرشان برای سهم الارث با این شرط که تا وقتی مادرشان زنده است در آن خانه زندگی کند ،مشخص شده است . ولی با وجود این که هنوز مادرشان زنده است ولی داماد ها در پی بیرون انداختن وی هستند .داماد ها هم آدم های درستی نیستند و اهل دود و دم هستند و گاهی خواهر ها قهر کرده و به خانه مراجع می آیند. همچنین خرجی مادر نیز بر عهده ایشان (برادر بزرگ و مراجع)است .خرجی خانه برادر کوچکتر نیز گاهی باید از طرف ایشان تامین شود با وجود اینکه زن برادر در یک مغازه پوشاک کار می کند ولی مزدش کفاف خرج خانه و اجاره خانه را نمیدهد. مراجع ما یعنی برادر بزرگتر و سنگ صبور خانواده دیگر بریده است .از طرفی حقوقش حتی برای خانواده چهار نفره خودش هم کم است ولی مجبور است به دیگران یعنی مادر و برادر هم کمک کند.در ثانی همسر ایشان نیز در خانه بسیار ناراحتی می کند و از اینکه ماهیانه مبلغی را به مادرش و مبالغی را برای برادرش هزینه می کند مدام اعتراض و بد اخلاقی میکند . هزینه های سه پسرش نیز که ابتدایی راهنمایی و دبیرستان درس می خوانند زیاد شده است . حتی بعضی مواقع تا بیستم ماه نیز حقوقش جواب نمیدهد و مجبور است از اداره محل کار مساعده بگیرد(بلا عوض نیست)که باید در آخر ماه برگرداند و وام هم گرفته است.حالا این آقا واقعا در یک چند راهی پیچیده گیر افتاده برادرش تنهاست و کسی را ندارد و مادرش هم به جز ایشان از جایی امید ندارد .

حتما بخوانید:  تأخیر در ازدواج

بنده به مشکلات ایشان فقط در جلسه اول گوش کردم .همین

منتظر نظرات دوستان گلم هستم

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


7
نظر شما چیست؟

avatar
700
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
mohammadفاطمه انصاریsomaye naderiمحمداسمعیل جعفریzolgharnein Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
baran
مهمان
baran

به نظر من این آقا بیش از حد خود را درگیر مسائل اطرافیان کرده طوریکه در زندگی خودش خلل بوجود آمده کمک به دیگران خوب است اما به شرطی که اول زندگی خودت تامین باشد باید به این آقا رفتارهای جرات مندانه و قاطعانه را آموخت و توانایی نه گفتن را این مراجع در زندگی نقش قربانی را پذیرفته و داستان زندگیش همواره از خودگذشتگی بوده باید به او کمک کرد داستان زندگیش را تغییر دهد و بیش از حد خود را درگیر مسائل دیگران نکند .

محمداسمعیل جعفری
مهمان
محمداسمعیل جعفری

این آقا ابراز کرده که خیلی ها می گویند که برادرت را ولش کن تا خودش به زندگیش سامان دهد و وضع بیماری و اعتیادش طوری است که اگر حمایتش نکنم می میرد .و من تنها برادرم را نمیخواهم از دست بدهم.

zolgharnein
مهمان
zolgharnein

باسلام.به نظر میرسدمراجع نقش یک قربانی راپذیرفته .اواحساس فرسودگی روانی دارد.نقشهاووظایفش متعددتروپیچیده ترازتوانش شده واین به خودی خودایجاداسترس زیادی دارد.که مردرابه رفتارهای منفعلانه بیشتری سوق می دهد.برای اینکه مردخودش راچیداکند بهتراست نقشه نقش ها راترسیم کنیم .ودرهم تنیدگیهای مرزهای خانوادگی را تفکیک ومشخص کنیم.آگاهی اورانسبت به بازیهای (حامی-الکلی،برن)بالابرده تامتوجه شود رفتارهای حمایتگرانه اش می تواند باعث تقویت رفتارهای مسئولیت گریزی برادرش شود.بهتراست برای اوحجت گداشته شود.خانم برادر خودش ایشان راانتخاب کرده ودرادامه اعتیاد تاثیردارد.مراجع باید متوجه نقشهاومرزهایششده واحساساتش بیش ازحدبه دیگران کرایه ندهد.نقش ناجی موقتا احساس استیصال اوراکاهش می دهد .خواهرها بهتراست راهنمایی شوندباتوانمندسازی خودشان وکسب مهارتیواستقلال مالی وبهره مندی از مشاوره یادبگیرندمسئولیت پذیری برای سامان دهی زندگیشان دا ایشان بد نیست کمی کمک بگیرند مثلا خدمات خاص سالمندی برای مادر(مثل بیمه باشرایط بیکاری برای سالمندان،کمیته امداد..)چون امروز حمایتهای خانوادگی تبذیل به حمایتهای اجتماعی شده است .برای تسهیل همه این موارد باورایشان به طرحواره ایثارگری رادستکاری کنید(باتکنیکهای شناختی وطرحواره درمانی)موفق باشید.

محمداسمعیل جعفری
مهمان
محمداسمعیل جعفری

البته این آقا ابراز کرد که خیلی ها می گویند برادرت را ولش کن تا خودش به زندگیش برسد.ولی چون وضع اعتیاد و بیماریش وخیم است اگر من حمایتش نکنم می میرد و اگر این طور شود تنها برادرم را از دست می دهم.

somaye naderi
مهمان
somaye naderi

با توجه به مطالب عنوان شده بیشترمشکلات این اقامربوط به اطرافیانش است تا خود او,باید بااین اقا صحبت کنید و قانعش کنید که نمیتواند تمام مشکلات اطرافیانش را حل کند چون هرکسی توانایی محدودی داردومسئولیت همه رانمیتواند بردوش بکشد.برای برادرش بهتراست برای درمانش اقدام کند نه اینکه مخارج زندگی اش را بپردازد.در کل بنظر من باید اورا متوجه شرایط و توانایی محدودش کرده تاکمک به خانواده اش را درحد توان واقعی اش انجام دهد.

فاطمه انصاری
مهمان
فاطمه انصاری

با سلام. قضیه مراجع مثله معروفه هم خدا را میخواهد و هم خرما را است! این مرد تفکرات غلطی دارد که باید اصلاح شود تا دچار احساس گناه و عذاب وجدان کمتری شود. من نیز با این موافقم که در رابطه با برادرش باید در جهت درمان بکوشد.اما خواهرهایش….همسر این مرد چه گناهی دارد که باید همسرش خواهرانش را به او ترجیح دهد؟باید مسئله را با خواهرهایش صادقانه درمیان بگذارد شاید حمایت های او موجب تشویقشان به قهر کردن شده البته محدودیت های فرهنگی را در نظر گرفت باید به شیوه شناختی با وی کار شود اینکه لزومی ندارد توجه و محبت همه را جلب نماید،هرکسی مسئول خانواده خود است!او به همسرش تعهد دارد نه به خواهران و برادرش! شاید حمایت او از خانواده برادر باعث تداوم اعتیاد ایشان شده! خلاصه اینکه با تغییر رفتار اطرافیان شوکه میشوند اما زندگی همین است نمیشود هم خدا را داشت هم خرما را…. موفق باشید.

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام (حمیرا صباغی )
سر پرست بودن این همه فامیل درجه یک در خانواده مسولیت سختی است که تا الان انجام داده اند ولی الان هم از نظر مالی و هم عاطفی در خانواده ی خود کم اورده لذا بهتر است با خانم ایشان هم ملاقات داشته و بر پذیرش شرایط کار کنیو مرزها را مشخص نمایید تا الو یت های خود را تشخیص دهد و بعد از خود و خانواده به مادر و سایرین بپردازد .