ترس

مورد پسر ۷ساله ای دارد که کلاس دوم است شبها میترسد و حتما باید هنگام خواب برقها روشن باشد بعضی شبها هم کابوس میبیند به تماشای زیاد تلویزیون علاقه مند است و او(مادرش)نمی داند چطور با او رفتار کند او بارها برای پسرش توضیح داده است که چیزی برای تر وجود ندارد اما فایده ای نداشته است.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  ادامه زندگی یا طلاق ؟

5
نظر شما چیست؟

avatar
700
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
mohammad1364123456شفيعيmskhatami66 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
mskhatami66
مهمان
mskhatami66

خاتمی با سلام علل و موجبات اصلی ترس ها و کابوسهای شبانه ممکن است بر اثر رویدادها و مسائل ترسناکی باشد که کودک در طی روز در تلویزیون می بیند یا در داستانها و کتابها می خواند و یا اطرافیان تعریف می کنند و یا اصولا مسئله ای باشد که کودک، خود شخصا با آن رو به رو است مانند: دعواها، مشکلات احساسی و در بچه های بزرگتر مشکلات در مدرسه و شاید سختی تکالیف درسی و غیره. همچنین کابوسهای کودک می تواند تاثیراتی از اعمال روزانه باشد، یک روز فشرده و سخت می تواند باعث کابوس هنگام خواب شود. البته خوابهای وحشتناک می تواند از تخیل کودک هم شکل بگیرد بدون اینکه معنای خاصی داشته باشد. در این مورد با توجه به مسئله تماشای زیاد تلویزیون که اشاره کردید شاید دلیل، دیدن صحنه های ترسناک فیلمی باشد. به کودک اجازه دهید تا صحنه هایی که دیده است را تعریف کند، مهم ترین مسئله این است که ترس او را درک کنید. حتی می توان از او خواست آن چه که دیده را نقاشی کند و داستان آن را تعریف کند و هر طور که دوست دارد پایان داستانش را تغییر دهد تا با عوامل ترسش مقابله کند.از مادرش هم… بیشتر بخوانید

شفيعي
مهمان
شفيعي

باسلام
ابتدا باید از این موضوع آگاه شد که او در تاریکی از چه چیزی می ترسد و آیا این ترس با آنچه او در نظر دارد منطقی است یا خیر.
ترس از تاریکی شاید در همه افراد وجود داشته باشد اما ترس بیش از حد که این فرد دارد موجب مشکلاتی می شود اما تماشای تلوزیون بستگی به نوع فیلم دارد اگر فیلم های وحشتناک تماشا کند می تواند موجب افزایش ترس شود اما فیلم های عادی چنین تأثیری نخواهند داشت.
برای فرار از این موقعیت می توان گام به گام به پیش رفت و از لامپ های پرنور به لامپ های کم نور و شب خواب و گاهی تاریکی رسید.
توضیح دادن برای فرد ۷ ساله فکر نکنم منطقی باشد بلکه گاهی باید او را با واقعیت روبرو کرد مثلاً در شب که هوا تاریک است با او بیرون رفتن می تواند مناسب باشد
کابوس نیز در زندگی همه هست اما به تعداد و شدت عکس العمل بستگی دارد که آنرا مشکل به حساب آوریم یا خیر.
با آرزوی موفقیت

123456
مهمان
123456

چنین ترسی می تواند معلول عوامل مختلفی مثل خاطرات دوره کودکی و یا وقوع یک حادثه ناگوار در تاریکی باشد،به شناسایی و خنثی سازی علت ترس بپردازید.میتوانید از او بخواهید با رسم نقاشی ترس خود را به تصویر درآورد. پس از نقاشی درباره اثرش صحبت کنید و با سئوالات ساده ای از او بپرسید، علت ترس او چیست.
میتوانید از حساسیت زدایی منظم استفاده کنید.
به مادر بگویید که میتواند با روشن نگه داشتن یک چراغ کم نور و یا چراغ خواب اتاق فرزندش را از تاریکی محض درآورد. همچنین گاهی انجام برخی بازی ها و سرگرمی ها در تاریکی می تواند موجب کاهش ترس کودک از تاریکی بشود.
(محدثه بخشی)

1364
مهمان
1364

با سلام.
در مورد ترس کودکان مسئله مهم این است که انها را درک کنیم و به انها اجازه دهیم در مورد ترسشان برایمان توضیح دهند. دقیقا بپرسید،کودک از چه می ترسد؟ترس او از چه زمانی ایجاد شده است؟چه عواملی باعث تشدید ان می شود؟ نوع برنامه هایی که کودک می بیند ،مشخص شود؟رویکر رفتاری برای کار با ترس کودکان معمولاً موثر می یاشد.برای مثال:اگر کودک از تاریکی می ترسد،سلسله فعالیتها و بازیهایی را به همراه یکی از اعضای خانواده برایش در نظر بگیرید.کودک به همرا یکی از اعضای خانواده اش توی یک اتاق تاریک برای مدت کوتاهی بایستد و با هم شروع به شمردن کنند .مرحله ی بعد ،مدت زمان را کم کم افزایش دهید؛به گونه ای که دیگر از تاریکی با حضور شخص دیگر در اتاق نترسد.مرحله بعد کودک به تنهایی در اتاق تاریک برای مدت کوتاهی قرار بگیرد و با صدای بلند تا ده بشمرد و به تدریج زمان را زیاد کنید.
موفق باشید(زهرا ابراهیمی)

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام (حمیرا صباغی )
از چه چیز هایی میترسد و چند مدت است و واکنش والدین چیست ایا در روز هم همین احساس را دارد در خانه دیگران چگونه رفتاری هنگام خواب نشان می دهد و مهمتر از همه تکرار والدین و نوع واکنششان می باشد از ا بازی درمانی و کشیدن نقاشی و از حساسیت زدایی منظم برای درمان می توانید استفاده نمایید و با خانوادهانها برای بهتر شدن شرایط کمک بخواهید