تردید در انتخاب رشته تحصیلی دخترش

مراجع یکی از اولیای دانش آموزان است که با شرکت در کارگاه اعتماد به نفس برای مشاوره فردی مراجعه کردند و گفتند که فرزندشان سال اول متوسطه است و دوست دارد در رشته تجربی درس بخواند چرا که دوست دارد پزشکی قبول شود البته پدرش هم پزشک هست ولی من به عنوان مادرمتوجه می شوم که فرزندم در این رشته موفق نیست چون نمرات درس ریاضی اش پایین هست ودقتش در درس ریاضی کم هست در حد ۱۶ ولی نمرات فیزیک ، شیمی وزیست در حد خوب وحدود ۱۹.۵تا ۲۰ . متاسفانه پدرش هم با دخترم هم عقیده است که حتما رشته تجربی برود و مشکل اینجاست که اگر پزشکی قبول نشود هیچ رشته دیگری را در رشته تجربی دوست نداره و از طرفی در شرایط فعلی ، احساس میکنم قبول شدن در رشته پزشکی با استعداد دختر من همخوان نیست چون دقتش پایین است .

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  پرخاشگری : عارفه دولتشاه

5
نظر شما چیست؟

avatar
700
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
sanammaryam4200072521فاطمه انصاری17490000 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
17490000
مهمان
17490000

بلالی-انتخاب رشته تحصیلی یکی از اولین و شاید مهمترین تصمیم گیری های زندگی است. بهتر است مادر این خانم این فرصت را به فرزندش بدهد تا خود برای آینده اش تصمیم گیری کند. البته در این راستا به وی مشورت دهند و نتایج انتخاب ایشان را برای وی بازگو کند. اینکه مادر احتمال موفقیت فرزند را نمی دهد احتمالی بیش نیست و شاید توانمندی وی در دروس اصلی رشته تجربی و علاقه او بتواند زمینه ساز موفقیت های ایشان بشود. نمره ۱۶ در ریاضی هم حتما نشان دهنده دقت پایین دختر نیست و شاید دلایل دیگری نیز داشته باشد و به تنهایی مانع موفقیت نیست. پس با دید بازتر و خارج از سطحی نگری و تعصب می توان این مسئله را حل کرد.

فاطمه انصاری
مهمان
فاطمه انصاری

با سلام
نمره خوب در درس ریاضی برای رشته ریاضی- فیزیک ضروری است نه تجربی، برای رشته ی تجربی همون درس زیست و شیمی حرف اول رو میزنن که نمرات این دانش اموز در آنها بالاست!
ضمنا اینکه نمره فیزیک بالا و ریاضی متوسطه ممکنه بخاطر مسائل دیگه نظیر تدریس بد معلم، مطالعه در زمان نامناسب و…باشه، پس از بررسی علت میشه مشکل رو برطرف کرد.با مادر هم صحبت کنید و مطرح کنید که نمره متوسط صرفا در یک درس نمیتونه نشانه بی دقتی یا نداشتن استعداد باشه!
موفق باشید

4200072521
مهمان
4200072521

یا سلام(برازنده)
مهم ترین عامل در موفقیت علاقه ی خود دانش آموز است باید رشته ای را انتخاب کند که متناسب با علاقه و استعداد او باشد

maryam
مهمان
maryam

حتی اگر این احتمال مادر درست باشد و فرزند ایشان استعداد کافی برای ورود به رشته تجربی را نداشته باشد؛ باید به نظر فرزندش احترام گذاشته و اجازه دهد که خود او در زمینه مهمترین تصمیم این مرحله از زندگی اش دست به انتخاب بزند ولی در این زمینه می تواند با فرزندش صحبت کند و راهنمایی های لازم را بدون تحمیل کردن نظر خود به او بدهد و در پایان تصمیم را خود دختر بگیرد.

sanam
مهمان
sanam

سلام (مکتوبیان)
اینکه دانش آموز از لحاظ هوشی مشکلی نداره، کاملا مشخصه؛ حال اگر دقتش کم باشه، میشه با روش هایی دقتش را زیاد کرد و این مسئله نگران کننده نیست. برای موفقیت هم، “علاقه” نکته اساسی است که استعداد و اراده بدون آن ره به جایی نمی برند. اگه علاقه باشه، تمام سختی هایی که توی مسیر با اون مواجه میشه رو تحمل می کنه و حتی می تونه ساعات خسته کننده رو به لحظات شیرین و معنادار تبدیل کنه. گفتن این موضوع به مادر به نظرم مفیده. موفق باشید.