تحلیل فیلم فرانسوی عشق (AMOUR )

تحلیل فیلم فرانسوی عشق (AMOUR )

تحلیل فیلم فرانسوی عشق (AMOUR )

فیلم عشق : قدرت مرگ

فیلم عشق (فرانسوی:AMOUR) به کارگردانی میشائیل هانکه و محصول 2012 می باشد. این فیلم جایزه نخل طلایی را از آن خود کرد. فیلمی هراس انگیز،درام و تکان دهنده است. روایتی دردناک از زوال یک زوج پیراست. پیرزن رو به مرگ است و پیرمرد از او نگهداری می کند. فیلمی که مضمون عاشقانه ندارد. فیلم “عشق” رنگ و بوی فلسفی، روانشناسی و هنری دارد. “ژرژ و آن” دو شخصیت اصلی داستان هستند. آنها از اساتید اسبق پیانو هستند.

تحلیل فیلم فرانسوی عشق (AMOUR )

سکانس اول فیلم، پایان داستان را مشخص می کند. آغاز فیلم با  شکستن در است. گروهی آتشنشان و همسایه وارد خانه می شوند. در اتاق خواب چسب کاری شده و قفل است. بوی بد و باز کردن پنجره. دیدن جسد پیرزنی با لباس مجلسی و تکه گلهایی در اطرافش. فیلم از زمان حال به گذشته است. سکانس بعدی فیلم، سالن کنسرت و جمعیتی برای دیدن. بعد خداحاحفظی زوج پیر از نوازنده پیانو. در این سکانس شخصیت های فیلم معرفی میشوند،”ژرژ و آن” ،که نوازنده کنسرت “الکساندرا” شاگرد “آن” است. ژرژ و آن با اتوبوس به خانه برمیگردند.

“ژرژ و آن” با شکسته شدن در خانه شان مواجه می شوند. “آن” به شدت وحشت می کند. “آن” نیمه شب از شدت ترس از مرگ بیدار می شود. به سقف خیره می شود. “ژرژ” به او اطمینان می دهد که اتفاقی نمی افتد. صبح روز بعد هنگام صبحانه “آن” مانند یک مجسمه بی حرکت می شود.برای یک دقیقه مغز “آن” ایست می کند. نشان از شروع زوال زندگی “آن” است. چالش دردناک داستان از اینجا آغاز می شود.

 

حتما بخوانید:  تحلیل فیلم wild از دید رواندرمانی

 

 بین”ژرژ و آن” نگاه عاشقانه، حرکت دستی، لمسی و بوسه رخ نمیده، گویی “ژرژ” فقط رفع تکلیف می کند. احساسی در فیلم نمایان است،نوعی اجبار و عدم آزادی وجود دارد.

 

Print Friendly, PDF & Email

نظر شما چیست؟

avatar
700