بی انگیزگی و افت تحصیلی(نرگس صادق پورسعیدی)

مراجع ۱۷ساله در کودکی به علت متارکه پدر و مادر و اعتیاد پدر ، تحت سرپرستی مادر قرار می گیرد و بعد از متارکه پدرش که در سن چهار سالگی بوده است دیگر پدر خود را ندیده و از سرنوشت او آگاه نیست؛ نتیجتا؛ از نظر اقتصادی ضعیف هستند و زندگی آنها توسط مادرش که در یک شرکت دارویی است  اداره می شود. مراجع تا سال دوم متوسطه از نظر درسی خوب و معدل او بالای ۱۵ بوده است و در سال تحصیلی جدید (مقطع سوم متوسطه) انگیزه او برای درس خواندن بسیار کم تر شده است وخواب او نسبت به قبل نیز بیشتر شده است. مشکل اصلی اوبی انگیزگی و پایین بودن فعالیت وعدم رابطه صمیمی با مادروافت شدید تحصیلی است.ازچه طریق میتوان به او کمک کرد ؟

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


حتما بخوانید:  مراجع 20ساله

9
نظر شما چیست؟

avatar
700
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
18547mohammadshokofe_ kazemy20mskhatami66 Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
1364
مهمان
1364

سلام.(زهرا ابراهیمی)
اینکه مراجع شما افت تحصیلی پیدا کرده باید بیشتر بررسی شود.چه عاملی امسال باعث بی انگیزگی و افت تحصیلی او شده است ؟ارتباط او با دوستانش و رفتار او در مدرسه را بررسی کنید؟سعی کنید ،با صحبت کردن با او پی ببرید ،که چه عواملی در مدرسه برای ایجاد انگیزه در او کارساز می باشند و در این زمینه از کمک کادر مدرسه در صورت لزوم می توانید استفاده کنید.با مراجع در مورد انتظاری که از مادرش دارد،صحبت کنید و با مادر مراجع نیز صحبت کنید و رابطه او با فرزندش را بررسی کنید و در مورد شرایط فرزندش و اینکه در این سن حساس بیشتر از هر کسی به او احتیاج دارد ،در غیر اینصورت شاید کمبودهای خود را به طریق دیگر جبران کند،صحبت کنید.
موفق باشید

sanam
مهمان
sanam

با سلام
افت تحصیلی، کاهش فعالیت و بی انگیزگی همه می توانند نشانه هایی از افسردگی باشند. در ابتدا علائم افسردگی را در ایشان بررسی کنید. سپس موقعیت خانوادگی و اتفاقاتی که اخیرا در خانواده ایشان رخ داده است را بررسی نمایید شاید تغییر شرایط مانند: بیشتر شدن ساعات کاری مادر دلیل این مشکلات باشد. در صورت امکان جلسه ای با مادر داشته باشید و ایشان را تشویق به ایجاد روابط صمیمی تر با دانش آموز نمایید. همچنین با تشویق دانش آموز برای شرکت در کنکور سعی در ایجاد انگیزه در ایشان نمایید. مکتوبیان

salahshor
مهمان
salahshor

با سلام. سلحشورم
از نظر بنده در جلسه مشاوره با این دانش آموز با ید به این شکل کار شود: اول اینکه باید روی هدفش تمرکز شود و افکاری که مزاحم رسیدن به هدفش (کنکور) می شوند را مشخص و زمانی که این افکار مزاحمت ایجاد می کنند هم مشخص شوند و در پله بعدی باید یک برنامه درسی منظم و منسجم برای امتحانات و کنکورش طراحی شود. اگر این افکار مزاحم در درس خواندنش خلل وارد میکنند و نمیگذارند تمرکز داشته باشد پیشنهاد میکنم هر کتابی را که برای مطالعه بر میدارند (مطابق برنامه) باید دو دقیقه قبل از شروع کتاب و همزمان که کتاب در دست دارد به هدفی که مشخص شده بود(مثلا مفید بودن و یا پزشک شدن) فکر کند و بعد بلافاصله شروع به مطالعه نماید. اگر این افکار در حین مطالعه آمدند آنها را بالای کتاب یادداشت کند و بگوید بعداز مطالعه به آن فکر میکنم. بعداز مطالعه زمانیکه دوباره میخواهد به آنها فکر کند، دیگر حسش نیست و یک حالت مسخره گونه به خود میگیرد و به همین ترتیب در طول دوسه هفته این افکار حالتی مسخره و مزاحم قلمداد می شوند و دیگر تمرکزش را برهم نمیزند.

100840
مهمان
100840

سلام (قدیری)
مشکل مراجع شما به افسردگی می تواند شبیه باشد ولی پیش از قضاوت بهتر است شما هم خانواده وروابط اخیر اورا کاملا بررسی کنید وهم مدرسه وشرایط آن رادر سال تحصیلی جدید بررسی کنید تا علت مشخص شود.همچنین مشخص نکردید که چه کسی برای حل مشکل مراجعه کرده است.

mskhatami66
مهمان
mskhatami66

خاتمی
با سلام
من هم با نظر خانم ابراهیمی موافقم. دلایل این افت تحصیلی باید بررسی شود. مشکل مربوط به خود دانش آموز است یا مدرسه یا خانواده؟؟ مسئله متارکه و وضعیت اقتصادی و موارد مطرح شده سال های قبل هم بوده اما افت تحصیلی امسال باید ریشه یابی شود. با صحبت بیشتر با دانش آموز در ابتدا و بررسی آموزشی از طریق کادر مدرسه و بررسی خانواده احتمالا به اطلاعات بیشتری دست می یابید.

20
مهمان
20

با سلام بختیار تابعی هستم

ایشان در بحران هویتی قرار دارند که در سالهای پیش درس خواندن توانسته براین امر سرپوش بگذارد اما در این سن وضعیت فرد به گونه ای دیگر ظاهر شده عامل جدایی این نایمنی را به وجود اورده ما به عنوان مشاور باید ریشه ای به مسایا نگاه کنیم و بفهیم همیشه به قول فروید این خوداگاه یا وضعیت موجود درصد کمی از این مشکل را در برمی گیرد و دقت در شناسایی مشکل و عدم شتاب به دنبال راه حل خود عامل اصلی است که در درمان و راه حل دادن دچار اشتباه نشویم ……

shokofe_ kazemy
مهمان
shokofe_ kazemy

در ابتدا عواملی که باعث بی انگیزشی یا بی هدفی و سردرگمی مراجع شده شناسایی شود و سپس با آنها مقابله منطقی
نماید و برای کشف عوامل بی تفاوتی راهکارهای زیر را به صورت جدی عملی سازد:
گاهی اوقات اطرافیان و دوستان با بیان مطالبی از قبیل این که بعد از فارغ التحصیلی کار مناسب برای جوانان نیست انگیزه مطالعه و فعالیت های علمی را کاهش می دهد. برای رفع این مشکل باید از ارتباط با افراد منفی اجتناب کند،عدم علاقه به رشته تحصیلی می تواند موجب بی رغبتی و بی تفاوتی به مطالعه شود .رشته تحصیلی مورد علاقه را شناسایی کنید،سوء تغذیه، مشکلات جسمانی یا روانی نیز در بی رغبتی تأثیر دارد بنابراین اگر در این زمینه مشکلاتی هست باید برطرف شو،دروزانه نیم الی یک ساعت ورزش مورد علاقه انجام دهد،ز تلقین این فکر که من روحیه مطالعه و کار ندارم یا من حال مطالعه ندارم اجتناب کند بلکه به جای آن به خود تلقین مثبت کند و همچنین میتوان بر نوع رابطه مادر با این فرزند کار کرد و از طریق بهبود روابط و برقراری رابطه محبت آمیز میان آن دو بی انگیزگی را کاهش داد.

mohammad
مهمان
mohammad

با سلام (حمیرا صباغی )
اینکه باز دوران نوجوانی هست و مشکلات از این قبیل و به خصوص عدم حضور پدر و فعالیت بیش از حد مادر و عدم حضور مسئله بسیار مهمی می باشد و باید همدلی شود و نحو ه ی ارتباط ایشان با دوستان و اینکه دچار شکست عشقی شده یا نه و اعتماد لازم را یجاد نمایید و از میزان حضور مادر و رابطه ی مورد نیاز او با مادر از نظر عاطفی را بررسی نمایید کار بر وابستگی و استقلال و حد و مرز و عدم وابستگی به اطرافیان و توانمند سازی ایشان بر پذیرش شرایط و ناتوانی های ناشی از عدم توان انسان در تغییر شرای را بیان کنید .

18547
مهمان
18547

مراجع احساس حقارت میکند چون خود را با همسالان مقایسه می کند ودر باره استعداد ها خود شک میکند واحساس بی کفایتی میکند {نظریه ادلر} طبق نظر اریکسون مراجع در سن نوجوانی و چون بچه طلاق است دچار بحران هویت شده است. افت تحصیلی یکی از نشانه ها میباشد وچون با اضطراب همراه بوده فرد افسرده شد درمان: نظریه را جرز باهمدلی و توجه مثبت وفنون دیگر فرد را با عقاید غیر منطقی مواجه می نماییم وبا متذکر شدن این که گذشته نا موفق علت عدم موفقیت در اینده نمی شود وتوجه به اینجا واکنون جلب میکنیم تا فرد مسولیت خود را بر عهده بگیرد و نیرو های خو د را بسیج کند. شناختی رفتاری درس ها به سخت ومتوسط و ساده با توجه به استعداد وتوانایی مراجع تقسیم می کنیم از مراجع می خواهیم با ۳۰ دقیقه مطالعه شروع وکم کم ساعات مطالعه با پاداش بالا ببرد و به موفقیت بعد از امتحان بیاندیشد و با موفقیت های کوچک مسولیت در او ایجاد کنید ارتباط با همسا لان با افراد ورزش کار و مثبت در مد رسه به سر ببرد و فرد احساس شادابی و مفید بودن پیدا کند با مشاور مدرسه و معلم در مورد مراجع صحبت و… بیشتر بخوانید