بندگی خداوند

حدیث معروفی از حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به ما رسیده که گاهی آن را در زندگی خود با تمام وجود لمس کرده ام : هر کس عبادت خالصانه ی خود را بسوی خداوند بفرستد، خداوند متعال نیز بهترین مصلحت را برایش نازل می کند.

شاید در نگاه اول خیلی ها فکر کنند که مثلا اگر نمازی با حضور قلب بخوانند خداوند نیز همه ی امور زندگی آنها را رو به راه خواهد کرد. اما چرا در مورد بسیاری از اطرافیانمان عکس این واقعیت را مشاهده می کنیم؟ حقیقتی که بسیاری از ما از آن غافلیم این است که منظور از عبادت ، صرفا نماز نیست . در واقع عبادت مانند پازلی است که یک قطعه از آن عبادات فردی مانند نماز است که البته قطعه مهمی نیز محسوب می شود . عبادت به معنی عبودیت و بندگی خداوند است و هزاران مصداق می تواند داشته باشد: کمک به یک نیازمند، آوردن یک لیوان آب برای پدر و مادر، آشتی دادن میان دو نفر که با یکدیگر اختلاف دارند، بخشش و گذشت نسبت به دیگران بویژه وقتی که قدرت انتقام داریم، خوش رویی نسبت به مردم، رضای خدا را به رضای مردم ترجیح دادن، پایبند بودن بر سر پیمانی که با معبود بستیم، پاک کردن قلب از کینه و حسادت و الودگی های دیگر، نیت پاک و به قول آیین زرتشت پندار نیک داشتن، قدرشناسی و تحسین خوبی های دیگران ، پایبندی به عبادات فردی و در عین حال پرهیز از افراط گرایی، شکر نعمت های خدا را بجا آوردن و…. همه و همه از جمله راه های بیشماری است که می توان با آنها بندگی خداوند را بجا آورد.

حتما بخوانید:  وقت گذاشتن برای خود (ارائه دهنده بختیار تابعی )

اگر خدا در همه ی زندگی ما جریان داشته باشد یعنی وقتی پازل بندگی خدا را در همه ی ارکان زندگی تکمیل کردیم آنوقت میتوانیم از او انتظار داشته باشیم که بهترین مصلحت را برایمان مقدر کند.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

avatar
700