بغض در گلو(خاتمی)

سلام دوستان.دانش آموز دختر ۱۴ ساله ای همراه با مادرش به دلیل افت درسی در یک ترم گذرانده در اول دبیرستان از طریق مدیر مدرسه ارجاع داده شده بود. ابتدا مادر بدون حضور دختر بود(دختر دیرتر رسید)

مادر بیان کرد که تا قبل از اطلاع رسانی  مدیر، دخترش نگفته که کارنامه گرفته است. با این حال خیلی از کم بودن نمرات ناراحت نبود. چرا که می گفت من و پدرش که سواد نداریم به او کمک کنیم و او برخلاف بقیه که پدر و مادرهایشان به آنها کمک می کنند خودش نمره آورده و همین برای ما کافی است.می گفت در دوره راهنمایی اصلا درس نمی خوانده اما امسال واقعا خوانده، خب درس ها هم سخت تر شده. اما نکته مهم این بود که مادر گفت دخترم بسیار زود عصبانی می شود . از کوره درمی رود. هیچ کس جرأت ندارد کاری را دو بار به او گوشزد کند سریع عصبانی می شود. دختر که رسید شروع به صحبت کرد که من بیشتر از این نمی کشم و همین را به تنهایی نمره آورده ام. اما موقعی که داشت حرف می زد چنان بغض کرده بود که انگار داشت گریه اش می گرفت اما اشک نمی ریخت. دقایق آخر را تنها با او صحبت کردم به هر طریقی خواستم با او ارتباط برقرار کنم و علت این  بغض را بفهم نمی شد همش می گفت همیشه اینطوری بودم.نه استرس دارم نه از چیزی می  ترسم اما موقعی که تنها بودیم شدت این بغض بیشتر بود به حدی که چشم هایش از اشک پر بود اما به قول خودش هیچ وقت اجازه نداده اشکش دربیاید چون این طوری غرورش می شکند.احساس کردم خودش را می خواهد خیلی ریلکس نشان دهد در مورد هرچیزی می خواست خود را بی تفاوت نشان دهد اما به نظرم واقعا این گونه نبود. به ظاهر وضع زندگی متوسطی داشتند . یک خواهر ازدواج کرده و یک برادر که زاهدان سرکار است و دختر به قول مادرش فقط از برادرش حساب می برد.

حتما بخوانید:  واکنش والدین در خصوص فرزندان

به نطرتان دلیل این رفتار چه می تواند باشد و آیا این موضوع در روند درسی او تأثیر گذاشته است؟؟

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


2
نظر شما چیست؟

avatar
700
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
sana52حصارپروزه Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
حصارپروزه
مهمان
حصارپروزه

با سلام مراجع در سن نوجوانی به سر می برد و مقایسه خود با سایرین نشان از آن دارد که او برای رسیدن به ایده آل تلاش می کند و در دسترس او شاید قرار نگیرد برای کمک به بررسی اهداف و آرزو ها پرداخته و از روش آدلری استفاده کنید .در باره عدم بروز احساس احتمال زیاد دارد که نکته مبهم و نگفته ای وجود دارد که با نزدیک شدن و صمیمیت بیشتر می توان به اصل موضوع پی برد . دلیل افت تحصیلی در این سن نیز همان دوران نوجوانی است که به مرور رفع می شود.

sana52
مهمان
sana52

سلام
افت تحصیلی با تغییر مقطع اتفاق شایعی است به خصوص که مادر آن را مهم نداند . و شاید این بغض فروخورده حکایت از نیاز به توجه بیشتر در دختر خانم داشته باشد . به هر حال کمک به تخلیه هیجانی با روایت درمانی و قصه درمانی نیز مفید است.زودرنجی مشخصه دوره بلوغ است و با کمی تغافل و تدبیر و صبوری حل خواهد شد .