باهوش پرحرف(سجاد فرهادی)

سلام دوستان

توصیف مورد: مراجع دانش آموز کلاس ششم ، پدر فرهنگی بازنشسته و مادر خیاط، تک پسر، دو خواهر بزرگتر از خود دارد..ایشان بهترین دانش آموز کلاس ۳۴ نفره هست که با نفر بعد از خودش هم فاصه تقریبا زیادی دارد.در فعالیت های فوق برنامه(کلاس زبان، باشگاه تکواندو ، مسابقات قرانی ) هم حضور فعال دارد.معمولا کتاب های تیز هوشان رو با علاقه مطالعه می کند و با توجه به توانایی کلامی که دارد می تواند در کلاس مانند یک معلم تدریس کند و از ضریب هوشی خیلی بالایی برخوردار هست(آزمون هوش وکسلر گرفتم )……

مشکل:در کلاس خودش و بقیه کلاس هایی که شرکت می کند با سوال کردن های بیش از حد معلم را ناراحت می کند و اجازه صحبت به بقیه رانمی دهد.به صورتی که معلم مربوطه نامه دعوت اولیا جهت این مشکل داده است و حتی معلم زبان عذر او را خواسته است.

حتما بخوانید:  استرس(محدثه بخشی)

به نظر شما چاره چیست؟

 

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


7
نظر شما چیست؟

avatar
700
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
shokofe_ kazemy123456104255cdf04فاطمه انصاریa.rostami Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمداسمعیل جعفری
مهمان
محمداسمعیل جعفری

با دانش آموز می توان شناختی کار کرد تا دریابد که راه پیشرفت قدم به قدم او این است که با کلاس درس همراه شود.همچنین دانش آموزان دیگر کلاس هم حق استفاده از کلاس را دارند.
معلم همچنین میتواند به این دانش آموز مسئولیت اداره کلاس و تدریس را بدهد و خودش سوال های زیادی بپرسد تا دانش آموز به این بینش برسد که کارش در روند کلاس ایجاد مشکل می کند.
از قصد متناقض هم می توان سود برد.

baran
مهمان
baran

بعضی مواقع دیده می شود که برخی از معلمان متاسفانه کم حوصله هستند و به جای کار روی بچه های مشکل دار سریع می خواهند کلاس دانش آموز را عوض کنند و یا صورت مسئله را پاک کنند باید دید که معلم های سالهای قبل هم با این دانش آموز این مشکل را داشته اند ؟ و وضعیت او در خانه چطور است آیا در خانه هم پر حرفی می کند ؟بعضی اوقات چون دانش آموز مواد درسی را زودتر خوانده و آنها را بلد است موقعی که معلم این دروس را تدریس می کند برای او تکراری است بهمین خاطر از حوصله او خارج است
مورد دیگر اینکه روی تمرکز و توجه او کارکنید و اینکه محیط کلاس برای او جذاب است یا از حوصله او خارج است
فرضیه دیگر این است که شاید در خانه به او بی توجهی می شود و او با اینکار می خواهد توجه دیگران رابه خود جلب کند با اولیاء این دانش اموز حتما صحبت کنید موفق باشید .(دادپیشه )

a.rostami
مهمان
a.rostami

با خانوم دادپیشه موافق هستم، باید علت پرحرفی بچه شناسایی شود. از چه زمانی پرحرفی کودک شروع شده؟ در جمع خانواده یا فامیل هم پرحرفی وجود دارد؟ با پرحرفی او چطور برخورد می شود؟ آیا هنگام صحبت کردن کودک، به او توجه می شود یا برای کسب توجه و مجبور کردن والدین به گوش کردن مجبور است حرفی را تکرار کند؟ آیا نظر او پرسیده می شود یا افراد بدون توجه به کودک حرف های خود(سلائق، نیاز ها، سرگرمی ها و …) را به فرزند تحمیل میکند. آیا پرحرفی فقط در کلاس است؟ مطالب تکراری است؟ ساده تر از فهم کودک است و…
پیشنهاد: علت پرحرفی کودک(اضطراب، جلب توجه، کمال گرایی، خود کم بینی و …) و موقعیت هایی فعال کننده شناسایی شود و سپس بر اساس آن برنامه درمان را پیشنهاد دهیم.

فاطمه انصاری
مهمان
فاطمه انصاری

باسلام
من نیز با این گفته دوستان که باید علت را کشف نمود موافقم،رابطه این پسر در خانه و توجهی که به وی میشود بررسی شود اگر رابطه دو خواهر صمیمی باشد او در منزل احساس تنهایی بیشتری خواهد کرد و شاید به همین جهت او با شرکت در فعالیت های فوق برنامه و مثبت خواهان کسب توجه و کمالگرایی است، بنابراین بر بهبود توجه به او درمنزل و شرکت او در بحث های خانوادگی کمک نمایید، اما اینکه میگویید باهوش است پس با معلم ایشان صحبت نمایید تا از انرژی او در جهت کمک به خود استفاده نماید او را سرگروه نموده و در حل تمرین پای تابلو از او کمک بگیرد تا توجهی که میخواهد نیز تامین شود و انرژِی وی صرف بر هم زدن کلاس نشود.موفق باشید.

104255cdf04
مهمان
104255cdf04

به نظرمن باید در جلسه ای باوالدین اوبرای بررسی بیشتر موضوع صحبت شودممکن است ریشه این نوع واکنش‌های رفتاری جلب توجه والدین باشد. در بسیاری موارد، زیاد حرف زدن وسیله‌ای برای پوشش پریشان احوالی روحی یا نگرانی‌های درونی است. پس والدین بایدبه فرزندشان به اندازه کافی توجه کنند و برایش به طور اختصاصی وقت بگذارندتا از لحاظ عاطفی به آنها نزدیک‌ترشود وآنهابتوانند به پرسش ‌هایش پاسخ دهند و فرصتی را برای ایجاد حس عاطفی مطلوب از طریق صحبت کردن با او فراهم کنند.والدین میتوانند به او یاددهندکه هرگاه احساس می‏کندمی‏خواهد بیش از حد معمول سخن بگوید، زبان خود را به مدت ۳۰ ثانیه به دندان‏های فک پایین فشاردوهمچنینورزش‏های فکری مانند شطرنج،سرگرمی‏های¬نیازمندتفکرمانندکیت(مدارهای الکترونیکی ساده)وبازی های فکری،ازپرحرفی اومیکاهدودرصورت¬کم شدن رفتارنبایدازتشویق و تحسین او غفلت شود.
نرگس صادق پورسعیدی

123456
مهمان
123456

در این مورد خانواده و کادر مدرسه باید با یکدیگر همکاری داشته باشند. ریشه را بیابید در صورتی که علت پرحرفی بیش فعالی او بود میتوانید از تکنیکهای شناختی – رفتاری ودارو درمانی استفاده کنید. با معلمین صحبت کنید که به تقویت رفتارهای مثبت مانند به موقع حرف زدن، رعایت نوبت در هنگام صحبت کردن، سنجیده حرف زدن بپردازند و از توبیخ، تنبیه و سرزنش خودداری کنند. در کلاس درس قوانینی تنظیم کنند مثلا وقت کلاس را به زمان تدریس و زمان پرسش و پاسخ تقسیم کنند.با والدین دانش آموز صحبت کنید و روشهای برخورد درست با فرزندشان را آموزش دهید. بگویید موقع حرف زدن با فرزندتان آرام و شمرده صحبت کنید و هنگام صحبت با وی ارتباط چشمی برقرار نمایید. به فرزندتان زمان کافی برای انجام دادن کارهایش اختصاص دهید. برای نوشتن تکالیف مدرسه، مدت زمان بازی و زمان خوابش نیز از تایمر استفاده کنید و متذکر شوید که فرزندشان باید از زیاده روی در مصرف شکر و غذاهای حاوی آن مانند کیک، شیرینی، شکلات، بیسکویت و نوشابه های شیرین که تحریک کننده هستند خودداری کنند.تمرین آرمیدگی را به دانش آموز آموزش دهید. برای تقویت توجه کودک از بازی «نگاه‌تو برنگردون» استفاده کنید. در صورت لزوم به یک روانپزشک… بیشتر بخوانید

shokofe_ kazemy
مهمان
shokofe_ kazemy

بی توجهی معلم هنگامی که دانش آموز پر حرفی میکند و در صورتی که این رفتار کمتر بروز پیدا کرد وی را تشویق کند
به دانش اموز پیشنهاد می شود که :
لیستی از مضرات پر حرفی و اینکه این رفتار تا کنون چه آسیب هایی برای وی داشته است را بنویسد وهر روز آن را مرور کند
سعی کند بیشتر شنونده باشد تا گوینده و از زمان کوتاه شروع و روز به روز به مقدار آن بیافزاید و این کار را تدریجی انجام دهد وهر بار که موفق شد جلوی پر حرفی خود را بگیرد به گونه‏ای خود را تشویق کند.
هر بار که نتوانست جلوی پرحرفی خود را بگیرد به گونه‏ای خود را جریمه و یا تنبیه کند، میزان تنبیه باید متناسب با خطا باشد