این لباس ها را دوست ندارم

اگر شما هم فرزند کوچکی در خانه دارید، حتما هنگام لباس پوشیدن ذوق و شوق او را می‌بینید؛ شوقی که برای پوشیدن یک لباس خاص، نشان می‌دهد و می‌خواهد آن را امتحان کند. البته برخورد پدر و مادرها در این موقعیت، متفاوت است؛ گروهی به فرزندشان اجازه نمی‌دهند هر چیزی را که دوست دارد، بپوشد و برخی هم اعتقاد دارند کودک باید برای انتخاب لباس دلخواهش آزاد باشد.

گروه اول، معمولا فکر می‌کنند فرزندشان باید لباسی معمولی، زیبا، بادوام و مناسب انتخاب کند و به همین دلیل با لباس‌های عجیب و غریبی که او می‌پسندد، مخالفت می‌کنند؛ در حالی که واقعاً زیبایی از نظر کودک با آنچه ما فکر می‌کنیم تفاوت دارد.

بنابراین اگر کودکتان نسبت به انتخاب لباسش حساسیت نشان می‌دهد و دوست ندارد هر چیزی را بپوشد، باید خیلی هم خوشحال باشید؛ چون این موضوع نشان می‌دهد او رشد کرده و بزرگ شده است. بچه‌ها​ در سنین پیش‌ از دبستان ​، معمولا در تلاشند​استقلال خود را به دست آورده و آن را حفظ کنند؛ بنابراین شاید برای انتخاب لباس هم نظراتشان را بیان کنند و به آن اصرار بورزند.

حتما بخوانید:  حکایت راهب و زن

اغلب بچه‌های ۳ تا ۴ ساله، دوست دارند هر کاری می‌خواهند انجام شود. بنابراین بهترین کار این است که گزینه‌های مختلفی را برای آنها در نظر بگیرید تا بتوانند از میان آنها یکی را انتخاب کنند؛ البته حواستان باشد مواردی را تعیین کنید که انتخاب یکی از آنها برای خودتان فرقی نداشته باشد. مثلاً می‌توانید از او بپرسید: «دوست داری لباس قرمزت را بپوشی یا آبی؟» پرسیدن این سوالات و اهمیت دادن به نظر کودک، باعث می‌شود او هم بدون لجبازی با شما کنار آمده و یکی از همین لباس‌هایی را که شما پیشنهاد می‌کنید، انتخاب کند.

به سلیقه بچه‌ها احترام بگذارید

حتما بخوانید:  اعتماد

شاید شما از لباس‌های پشمی خوشتان نیاید، شاید دوست نداشته باشید لباس‌های خیلی گشاد بپوشید، شاید هیچ‌وقت کلاه نخرید و نخواهید با کلاه در فضای باز حاضر شوید؛ اما با تمام این مسائل باید حواستان باشد بچه‌ها هم سلیقه خودشان را دارند و از بعضی چیزها خوششان می‌آید و از بعضی‌ها هم متنفر هستند. پس سعی کنید منطقی باشید و در حد توان به سلیقه کودک​تان احترام بگذارید. با این روش او هم متوجه می‌شود شما برای نظراتش اهمیت قائل شده‌اید.

اگر هم نگران هستید که شاید لباس مناسب فصل نباشد، بهتر است به جای مخالفت با کودک، لباس مناسبی برای او ببرید تا از گرما و سرما اذیت نشده و بتواند از انتخابش لذت ببرد.

Print Friendly, PDF & Email


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

avatar
700